Netin käyttöön tulossa lisämaksuja ja rajoituksia

6534
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tämä on hieno asia. Jollakin tavalla tv-maksu on kerättävä.

Nykyisin liikaa TV-maksupinnareita.

Olen useaan otteeseen lähettänyt s-postia kyseisestä asiasta mm. YLElle.

Vihdoinkin asioihin on tulossa muutos!

Äänestä
  • laajakaistaveroa. En kyllä kato nettitv:täkään mutta en aio maksaa mitään veroja siitä että saan lähettää sähköpostia, hoitaa ostokseni ja pankkiasiani netissä ja kirjoittaa tänne sekä imuttaa linuxista uusimman version! EN MAKSA EN EN EN.

    TV-maksu on mulla voimassa ja se saa riittää, joten turhaa jonkun hurriäpärän alkaa vittuilla mulle siitä.

    Äänestä

  • on jos YLE alkaa riistämään niiltä rahaa jotka eivät oikeasti omista tv;tä eivätkö katso nettitv;tä

    Tv maksu__________Jotku pinnaa ja eivät maksa
    Netti tv maksu____YLE repii rahat KAIKILTA


    Kummatkin ovat väärin, mutta silti on enemmän väärin alkaa riistämään ihmisiä lain puitteissa!

    Äänestä

hankkia parempia artisteja, jotka möisivät?

Levy-yhtiöt voivat katsoa peiliin. Vika löytyy sieltä.

Äänestä

Mitä sitten. Onneksi on tulossa valtakunnallinen vapaa langaton netti ja kukapa siitä kontrolloi käyttäjiä. Oulun ja Lahden kaupunkinetti hyvä alku... Tai sitten käytetään naapurin langatonta ja suojaamatonta verkkoa >;->

Äänestä
  • naapurin nettejä ja moni nykyään tajuaa suojata ne. Ja sitten ne vapaat kaupunkien langattomat...ei niitäkään joka kaupungissa ole.

    SE Digitan langaton netti on MYÖS laajakaista!

    Mutta tuskin sitä laajakaistaveroa tulee, kuluttajajärjestöt tulevat pitämään melkoista mekkalaa ko. juttua vastaan sitäpaitsi se taitaa olla laitontakin veloittaa sellaisesta jota ei käytä! Siis kun toi laajakaistaveron idea on veloittaa nettitv:stä ja eihän sitä nettitv:tä kaikki katso. Toisekseen onko edes laillista verottaa jo kertaalleen maksettua, eli jos on maksettu tv-maksu onko silloin laillista kerätä sen päälle vielä laajakaistaveroa? Mielestäni haiskahtaa kusetukselta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Toinen Tuleminen kirjoitti:

Ja arvaappa kuka niitä ajaa;=)

http://www.yle.fi/uutiset/talous/vasen/id53124.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu