Onkos missään aku ankan taskukirjassa tarinaa mikä olisi kertomus taru sormusten herrasta?? tämän tyylinen tarina esim. victor hugo:kurjat löytyy eräästä taskarista mut löytyyko sormusta?? miä numba kenties?
Aku: -> sormusten herra??
4
3412
Vastaukset
- hmm
Muistaakseni luin pienenä aku ankan taskukirjasta "Pannun herran"... En kyllä saa päähäni mikä oli kirjan numero,mutta luulen että se oli joku välillä 190-199... Tarinassa oli ainakin selviä viittauksia TSH:hon, oli 'Musta ruhtinas', mikki oli aivan kuin aragorn ja aku oli frodo. Örkkejäkin siinä oli.
- sandalf akuankasta
Yhtäläisyyksiä Tolkienin taruihin löytyy ainakin näistä: Yhtäläisyyksiä Hobittiin tarinassa Rajan takana AATK 247. Selvä kopio TSH:sta tarinassa Pannun herra AATK 196.
Lisäksi löytyy erillisiä henkilöitä joilla on jokin Tolkienin hahmon nimi, kuten eräässä (en muista missä) Mikki Hiiri aiheisessa tarinassa, jossa on haltia nimeltä Gil-Galad.
On myös monia muita tarinoita, tosin en nyt muista niistä yhtään. - aku ankka
sandalf akuankasta kirjoitti:
Yhtäläisyyksiä Tolkienin taruihin löytyy ainakin näistä: Yhtäläisyyksiä Hobittiin tarinassa Rajan takana AATK 247. Selvä kopio TSH:sta tarinassa Pannun herra AATK 196.
Lisäksi löytyy erillisiä henkilöitä joilla on jokin Tolkienin hahmon nimi, kuten eräässä (en muista missä) Mikki Hiiri aiheisessa tarinassa, jossa on haltia nimeltä Gil-Galad.
On myös monia muita tarinoita, tosin en nyt muista niistä yhtään.on yhessä pokkarissa nimeltä "hopeinen kuu" stoori "rajan takana"tai joku semmonen siin on joku sandalf ja joku bodur ja ehkä viel joku gilbo...
- Anonyymi
196 voitto kotiin taskari.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-226506Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite925845Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin993839- 1263812
- 1281595
- 571497
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1301412- 381229
- 451203
- 271187