Lamppu asiaa

Kuinka usein akvaarion loisteputket on vaihdettava?

Minulla on 2 kpl Arcadian Tropic 30wl oisteputkia. Onko kasvien/ kalojen kannalta huono, että on 2 tropic valoa. Levää on ollut hiukan, mutta akvaario on n. 6kk vanha.
3428
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Riippuu hieman putkistakin mutta muutaman vuoden välein..
Tietty kasvit saattaa myös "ilmottaa" jos rupee valo teho heikkeneen ;oD
Ei kalojen kannalta kauheemmin väliä mikä putki on ...mikä nyt omaan silmään näyttää hyvältä..Mutta sen verran valolla väliä että erotat kalat toisistaan ;OD
Minkäskokoinen allas sulla on ??
Mitä kaloja??
Mitä levää siellä on ja kuinka paljon???

Äänestä
  • Altaan koko on 175L.
    Kaloina
    35 kardinaalitetraa
    7 korumonnista
    1 täplämonninen

    Lasissa vihreitä pilkuja ja muuta tupsu. Kasveissa lisäksi "karvoitusta", ehkä viherlevää.

    Äänestä

  • Onneliga kirjoitti:

    Altaan koko on 175L.
    Kaloina
    35 kardinaalitetraa
    7 korumonnista
    1 täplämonninen

    Lasissa vihreitä pilkuja ja muuta tupsu. Kasveissa lisäksi "karvoitusta", ehkä viherlevää.

    Jos lasissa sellasia vaaleen vihreitä pilkkuja niin ne ei varsinaisesti ole mikään riesaksi leviävä levä.
    Tupsulevästä sen verran että nyppimällä ja ahkerasti skrapaamalla laseista lähtee kyllä mutta kasveista tietty nyppimällä..

    Joissain tapauksissa "kurissa pysyvä "levä on jopa hieno "sisustus elementti" vaikkapa kannossa..

    Tietty jos valtaa koko akvan ei enää kellään kivaa....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onneliga kirjoitti:

Kuinka usein akvaarion loisteputket on vaihdettava?

Minulla on 2 kpl Arcadian Tropic 30wl oisteputkia. Onko kasvien/ kalojen kannalta huono, että on 2 tropic valoa. Levää on ollut hiukan, mutta akvaario on n. 6kk vanha.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu