Olen perustamassa akvaariota ja nyt kysyisin voinko laittaa sinne kiven joka on tuotu Norjan pohjois rannikolta. Mistä voisi tietää liukeneeko siitä jotain akvaarioon. Kivi on niin kaunis, siinä menee sellaisia jänniä raitoja.
Jos hommaisin taistelukalan (200l akva), mitä muita kaloja akvaan sopisi? Pohjalle tulee joku monni...
Kivestä asiaa
5
432
Vastaukset
- hoitaja
Kyllä varmaan voit laittaa sen kiven, itsekin kerään ulkoa akvaarioon kivet.
- Rihma
Muistathan kypsyttää altaan ennenkuin tuot sinne yhtään kalaa? Kypsytyksestä löytyy tältä palstalta hyviä selostuksia.
Muista kuunnella akvaariokauppiata pienellä varauksella. ;)
200-litrainen sopii hyvin taistelukalan asunnoksi. Muistathan hankkia lämmittimen, sillä taisto vaatii lämmintä vettä(26-27).
Jos haluat seurata taistelukalojen perhe-elämää, voisit hankkia runsaasti kasveja; pinnalle asti kasvavia köynnöksiä, pintakasveja..
Koiraalle sitten seuraksi 2-4 naarasta.
Taistelukala-altaaseen pohjalle voisi hankkia hienoon(Vaikkapa Biltemaan) hiekkaan ison parven piikkisilmiä tai jos ei niistä välitä, niin lämpimässä viihtyvä monnisia, kuten helmimonninen.
Leväputsariksi passaa hyvin partamonni tai/ja sukarapuja.
Pelkällä taistohaaremilla allas voi näyttää tyhjältä, joten sijoittaisin yhteen isoon parveen, lämpimässä viihtyvään lajiin.
Rusokiilakylki, tavallinen kiilakylki tai vaikkapa kardinaaliteta kävisivät hyvin.
Siinä olis eräs ehdotus, mitä olet mieltä?- Jandy
Taistelukalan seuraksi ei kannata ainakaan laittaa keisaritetraa, koska nämä kaverukset eivät pidä toisistaan. Keisaritetra vain repisi taistelukalan näitä hienoja eviä ja tappaisi kalan. Eikä tietysti toista taistelukala urostakaan kannata laittaa toisen uroksen seuraan.
Toivottavasti auttoi edes vähän. - tumpelo
Jandy kirjoitti:
Taistelukalan seuraksi ei kannata ainakaan laittaa keisaritetraa, koska nämä kaverukset eivät pidä toisistaan. Keisaritetra vain repisi taistelukalan näitä hienoja eviä ja tappaisi kalan. Eikä tietysti toista taistelukala urostakaan kannata laittaa toisen uroksen seuraan.
Toivottavasti auttoi edes vähän.Tottakai akvaario kypsytetään. Siitä on luettu paljon, joten eiköhän se ohjeita noudattamalla onnistu.
Piti kysyä vielä tuosta taistelukalasta, että tarviiko uros niitä naaraita seuraksi vai pärjääkö yksinään?
Hyviä ideoita on tullut. Taistelukalan hankinnasta en vielä tiedä. Pitää katsella, että mitä muita ajatuksia tässä heräilee... - hoitaja
tumpelo kirjoitti:
Tottakai akvaario kypsytetään. Siitä on luettu paljon, joten eiköhän se ohjeita noudattamalla onnistu.
Piti kysyä vielä tuosta taistelukalasta, että tarviiko uros niitä naaraita seuraksi vai pärjääkö yksinään?
Hyviä ideoita on tullut. Taistelukalan hankinnasta en vielä tiedä. Pitää katsella, että mitä muita ajatuksia tässä heräilee...Taistoherra pärjää hyvinkin (ja elää pitempään) ilman naaraita. Tyttö seurassa niillä on evät täynnä, eli ovat kyllä vilkkaampia, toisaalta voivat kyllä tappaa tyttönsä, että sekin on aina riskialtista, oli allas kuin iso tahansa, ainakin piiloja pitää löytyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.627876Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675941Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,745459Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot535347Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1094657Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1112385Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41271Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol61237Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa401087Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471052