kertokaa viisaammat että mitä eroa on IPO:lla ja sutsulla?
Suojeluharrastajat!
saksmanni-----
162159
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
IPO-KOE (SUOJELU) - HAASTE KOIRALLE JA OHJAAJALLE
Laji on kansainvälinen ja kirjainlyhenne IPO tulee saksankielen sanoista Internationale Prüfungsordnung. Näillä säännöillä kilpaillaan lähes kaikissa FCI:N kansainvälisen kennelorganisaation alaisissa maissa.
IPO-koe on parhaimmillaan näyttävää koiraurheilua, joka yleisöystävällisenä lajina on saavuttanut suosiota varsinkin Keski-Euroopassa ja on saamassa jalansijaa yhä vankemmin myös Suomen palveluskoiraharrastajien parissa.
IPO-koe, jota kutsutaan myös suojelukokeeksi, käsittää kolme osaa: jäljestämis-, tottelevaisuus- ja suojeluosuudet. Menestyäkseen koiran on hallittava kaikki kolme osaa.
Ohjaajalleen koiran kouluttaminen IPO-lajiin tarjoaa haasteen. Koe vaatii koiraita hyviä fyysisiä ja henkisiä ominaisuuksia, kuten erinomaisen temperamentin, taistelutahdon, puolustushalun ja erityisesti hallitun hermorakenteen.
Kokonaisuutena IPO antaa hyvän kuvan koiran koulutettavuudesta sekä osittain sen käyttöarvosta jalostuksessa.
IPO ja sutsu ovat sama asia eri nimillä?
kansainvälisiä koe muotoja,joissa on samanlaiset koeliikkeet. Ipo puolella painoarvo on enemmän teknisessä osaamisessa, koska siinä kilpailee monta erirotuista koiraa (tai pitäisi olla), mutta kylläpä noi malit sillä puolella vahvasti jyllää, eikä sakemanni dieselinä meinaa pärjätä. Sutsi koe taas on painottunut saksanpaimenkoirien rodunomaisiin ominaisuuksiin. Eli siellä vaaditaan hieman enemmän puruosuudessa kuin ipo puolella. Ipo puolella luokanvaihtoon riittää vähintään 70 pistettä joka osa-alueesta, kun taas sutsi puolella väh.70 pistettä jäljeltä ja tottiksesta, kun taas puruosuudesta pitää saada vähintään 80 pistettä. Nykyään kilpailijat voivat hyppiä puolelta toiselle eli jos sutsi 1 suoritettu voit mennä kilpailemaan ipo 2 jne...
ei ole enään virallisesti sutsua vaan VPG. Eli "suojelukoira-koe" on muuttunut "työkoirien monipuolisuuskokeeksi" noin hyvin vapaasti käännettynä. IPO ja VPG eroavat myös hieman avosteluperiaatteittensa puolesta, mielestäni VPG arevostelu (ent. sutsu) painottaa enemmän koiran viettiominaisuuksia jne. kuin IPO.
Tämä voi nyt olla ihan vääräkin mielipide, mutta mielestäni homma menee vähän niin, että IPOssa lähdetään olettamuksesta, että koirakolla on 100 pistettä ja niistä sitten vähemmetään pisteitä virheitten sattuessa. VPG:sä taas jokainen piste on ansaittava. Toki, taas kerran hyvin raaka yleistys, ja vain minun mielipiteeni, ei absoluuttinen totuus.
>kylläpä noi malit sillä puolella vahvasti jyllää, eikä sakemanni dieselinä meinaa pärjätä>
Ja tämä väittämä perustuu mihin? Siihenkö, että sakemanneja ei sillä puolella juuri näy?
Herätys, mene juttelemaan pikkutyttöpalstoille, tai tutustu vähän paremmin asioihin, ettet vaikuta ihan niin pelleltä kuin tuollaisilla väittämillä.
Ongelmahan tunnetusti (siis harrastajien tunnetusti) on, että niitä "dieseleitä" ei meinaa oikein löytyä enää, kun kaikessa mennään malin onnettoman viettirakenteen suuntaan ja yritetään tästä monipuolisesta työkoirarodustakin tehdä saalispöllö kimittäjä, jolla ei aitoa aggressiota ole nähtävissä.
Muotia ne Malit ovat olleet vähän toistakymmentä vuotta.
Aina tulee ja menee noita muoti-ilmiöitä.
Kyllä se on Sakemanni joka on ja pysyy!!
perustuu mihin? Ja miksiköhän sakemannit ovat siltä puolelta hävinneet? Tai miksi vihkiytyneet IPO-harrastajat lopulta vaihtavat menestyksen toivossa maliin?? Ja minkä ihmeen takia sitten ne malikat siellä pärjäilee sen onnettoman viettirakenteensa kanssa???
Ajatellaanpa mm-tasolla kisaavan yhtä hyvän malikan ja saksanpaimenen kumman luulet vetävän pitemmän korren? Paitsi, että ne vähän huonommatkin malit menee vielä sen sakemannin ohi.
Syy ei aikuisten oikeesti voi olla pelkässä viettirakenteen huonoudessa, koska niitä HYVIÄ DIESELEITÄ löytyy kyllä VIELÄ, kun viitsii vähän kaivella. Totta on, että jos ei tarpeeksi kiinnitetä huomiota siihen mitä jalostetaan niin kuinkas sitten käykään???
> Ja miksiköhän sakemannit ovat siltä puolelta hävinneet? Tai miksi vihkiytyneet IPO-harrastajat lopulta vaihtavat menestyksen toivossa maliin?? Ja minkä ihmeen takia sitten ne malikat siellä pärjäilee sen onnettoman viettirakenteensa kanssa??? >
Väitteeni perustuu siihen tosiasiaan, että harrastan molempia ja tunnen asiat selvästi vähän laajemmin kuin sinä.
En tunne yhtäkään vihkiytynyttä, menestyvää ja osaavaa suojeluharrastajaa, joka olisi _vaihtanut_ maliin mistään syystä. Kaikki huipulla olevat mali-ihmiset ovat kyllä harrastaneet maleja jo kauan ennenkuin siitä tuli kaltaistesi amatöörien tietoisuuteenkin levinnyt muotirotu kaikkine amatöörien vähän tuntemine ongelmineen.
Jos joku tavan tallaaja kuvittelee koiran tekevän ohjaajan, niin areena on vapaa yritteliäisyydelle. HOmma vaan menee niin, että harva asiaan aidosti vihkiytynyt suojeluharrastaja vaihtaa maliin varsin selvistä syistä, ja suojelupuolella se asiantuntemus löytyy nimenomaan SPL:n puolelta, vai kehtaatko väittää vastaan..?
Ne ovat hävinneet liittojen kiistojen takia, sekä siksi, että todella harva sakemanninsa kanssa suojelua harrastava haluaa treenata tai kisata töttöliiton alaisena. Miksi kukaan vaihtaisi ladaan, jos voi ajaa mersulla, vrt. liitot.
Seurasit varmaankin alasta niin kovin tietävänä (just joo...) esimerkiksi SM-puruja, ja näit varmaankin tätä liiton meininkiä? Näit varmaan myös niitä purujen pistejakoja?
Tervemenoa KWC:iin, siellä näet niitä maleja ja sakemanneja rinnakkain. Harvalla mali-ihmisellä kuitenkaan on kanttia lähteä sakemannien kanssa kisaamaan, vaikka tuuletus on kovaa siitä, että sakemanneja ei töttöpuolella näy... ;-D Eipä ne malit hirveästi jyrää, kun niitä suorituksia katselee. Jos sakemannilta on vaikea löytää aggrea nykyisin, niin malilta sitä löytyy vielä harvemmin, tiettyjen kenneleiden puhtailta urheilukoirilta suorastaan säälittävissä määrin, mutta siitähän sinä et nähtävästi ymmärrä mitään.
koiraa saksmanniksi?? Se on saksanpaimenkoira!!!
saat leikkiä mun hiekkalaatikolla,mut leluihin et kyllä koske!!!
ku menee voimat ton susikoiran kans lenkkeillessä.
Miksi ihmeessä ihmiset haluavat kutsua koiriaan väärällä nimellä? Minulle tulee aina tuosta susikoira-nimityksestä mieleen irlanninsusikoira, ja pitää oikein tarkistaa olenko vallan väärällä palstalla. Vähän tarkkuutta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ole saksmanni eikä susikoira, ainakin lotko se on, siitä ei pääse yli eikä ympäri =D
on mahdoton auttaja ja jaloissa pyörivä, maailman paras paketti ihan mitä vaan ei minkään ja kaiken väliltä sanokoot noi pilkunnus.. mitä tahansa!
kaikkihan sen tietää et se on seefferi tai rintintin.
..nimi miestä pahenna jos ei mies nimeä?! :)