Tuommoinen tulla tupsahti takuuhuollosta.Eihän se nyt tietysti mikään yllätys ole kun samanlaisen sinne veinkin.
Kuukauden päivät olen pärjännyt gf7600gt kortilla.Taisi käydä vähintään maahantuojalla jos nyt ei sitten valmistajalla asti.Kortti on ainakin eri jonka vein huoltoon(valokuvasin vanhan).Tietysti jos möisin molemmat niin saisi muutaman kympin välirahalla gf8800gts:n.
Jätetään nyt kuitenkin vielä väliin ja odotellaan rauhassa DirectX 10 korttia jossa hinta ja laatu kohtaavat.Hinnathan tulevat alas ja joku helmi niiden joukosta taatusti löytyy.
Saa nähdä tuliko tilalle yhtä hyvä kortti.
Vanhalla ajeltiin 3D markit 720/800MHz kelloilla.
Aika pitkään takuussa tosiaan viipyi.
gf7900gto+takuu
2
215
Vastaukset
Otsikkona oli takuu.Takuusta sen verran että kerron oman tarinan.Ikinä en ole ainuttakaan komponenttia saanut rikki tätä lukuunottamatta.
Räplätessäni tv-out liitäntännän kanssa(miksiköhän)piuhat nyt sattuivat menemään sen verran väärin että kortti sanoi poks.Takuu kuitenkin korvasi.miksi?Luultavasti se on kuitenkin aika mahdotonta selvittää miten se on hajonnut.Periaatteessahan se on aina osittain käyttäjän vika jos jokin komponentti hajoaa.Harva komponentti hajoaa jos sitä laatikossa säilyttää.Sanottiinko missään ettei niitä johtoja saa räplätä jos kone on päällä.
Varoituksen sana.Ei ole ensimmäinen näytönohjain joka on tulla lailla hajonnut.Siis virrat pois kun niitä piuhoja alkaa asentelemaan.Tietysti USB,firewire jne. voi laitella ja jopa tietyt SATA kiintolevytkin sietävät tuollasista kohtelelua mutta varovainen kannattaa olla.Niin jos näiden kanssa lähes päivittäin räplää väistämättä jotain hajoaa ennen pitkää.
Tosin "tapaturmien" määrää voi vähentää jättämällä turhat asennukset pois sekä sen "kiireen",no huolellisempikin tietysti voisi olla.Nykyään sitä vähän liikaa lonkalta heittää näitä hommia .
Loppukommenttina sanoisi kiireessä ja turhaan ei kannata tehdä mitään.Tuo pätee sekä tietokoneen komponenttien kanssa räplätessä että elämässä yleensä.Vanha sanonta>hätiköimällä ei tule kuin kus...siä lapsia
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1656617- 322372
- 1872129
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101403Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1141375- 731097
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241057Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,291019Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44961Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke11904