kuinka vanhaksi

Onko täällä ketään ikäistäni,55 v.joka osaisi lohduttaa, jos on päässyt migreenistä eroon iän myötä, tai on kuullut,onko keneltäkään loppunut vaihdevuosien alettua. Minäkin jo luulin että helpottaa, mutta taas vaan alkuviikosta olin aurallisen migreenin pyörteissä koko päivän,kiitos jos vastaatte.!
4442
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Voi kun mullakin olis tuo aurallinen migreeni, minä kun kärsin auratonta migreeniä niin se sattaa kestää jopa viikon.

Mulle lääkäri sanoi että se mun migreeni pahenee mitä vanhemmaksi etenen ja kuulemma vaihevuosien aikana se on pahimmillaan.

Äänestä
  • Mitä tarkoitit tuolla, kun sanoit, että auraton migreenisi saattaa kestää viikon? Onko joka päivä yhtä pahoja kohtauksia vai jääkö migreenikohtauksesta ikään kuin "jälkisärky", joka kestää ja kestää? Mulla on päänsärkyä lähes päivittäin, migreenejä muutaman kerran viikossa.

    Äänestä

  • migreenistä kirjoitti:

    Mitä tarkoitit tuolla, kun sanoit, että auraton migreenisi saattaa kestää viikon? Onko joka päivä yhtä pahoja kohtauksia vai jääkö migreenikohtauksesta ikään kuin "jälkisärky", joka kestää ja kestää? Mulla on päänsärkyä lähes päivittäin, migreenejä muutaman kerran viikossa.

    Niin mulla on diagnoosi auraton migreeni joka saattaa kestää 3-7 päivää yhtä kovaa jomotusta joka päivä.
    Nuorena sairastin aurallista migreeniä ja siinä oli oireena sahaterä vasemmassa silmäkulmassa ja näkökentän sumentuminen, lisäksi kova migreeni joka kesti muutaman tunnin.

    Aurattomaksi se muuttui kun tulin aikuisikään. Vain pari kertaa aikuisiässä mulla on ollu aurallinen migreeni.

    Äänestä

olen nyt 50-vuotias ja jo alkaa migreeni helpottaa. Ennen tuli migreeni joka kuukausi, liityi vissiin hormooneihin, ja sitten stressin lauettua. Nyt ei enää ole kuin tuo sressin jälkeinen migreeni, kohtauksia jopa usean kuukauden välein. Että jo helpottaa kun vertaa siihen mitä oli ennen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pitää kärsiä kirjoitti:

Onko täällä ketään ikäistäni,55 v.joka osaisi lohduttaa, jos on päässyt migreenistä eroon iän myötä, tai on kuullut,onko keneltäkään loppunut vaihdevuosien alettua. Minäkin jo luulin että helpottaa, mutta taas vaan alkuviikosta olin aurallisen migreenin pyörteissä koko päivän,kiitos jos vastaatte.!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu