Onko kukaan keksinyt keinoa Latituden lasikaton kitinään? Olen jo miettinyt, että kesän tullen vetelen raot umpeen sikaflexillä tai muulla vastaavalla, jotta vesi ei pesi rakosissa. Mahtaako maahantuojalla olla mitään niksiä tähän ongelmaan.
Keinoja Latitudeen
1
1103
Vastaukset
- mja
Älä helkkarissa vetele "rakoja umpeen" silikonilla tms, niitä rakoja pitkin kulkevat myös sadevedet ym. Ranskalainen insinööri ei liene pakkasista kuullutkaan, mutta vedenpoistokanavien tukkiminen ei varmasti paranna asiaa. Maahantuojako noin neuvoi?
Itsellä on rahalla ostettu aukeava kattoikkuna, joka oli hölmö ostos. Myyjä valehteli sujuvasti, kun kysyin koeajon jälkeen (maaliskuu -04) "onko katon kanssa ollut ongelmia talvella? No eipä tietenkään. Luukku näytti makealta ja oli nollakeli, aukesikin ihan sujuvasti. - Ongelmat alkoivat marraskuussa, kun ensimmäiset pakkaset tulivat ja jäähituset alkoivat kitistä kehyksessä. Ranskalaisinsinööri on unohtanut suunnitella listoihin lämmitysvastukset, millä ongelma olisi ratkennut. Lämmitysvastukset itse lasissa auttaisi paljonkin, osaahan ne lämmittää takalasiakin.
Huomasin että luukun eteen vedettävä sisäverho vaimentaa kattoikkunan ritinät lähes olemattomiin, kumma kyllä. Siitä lähtien etuluukun edessä on ollut verho joka talvi, takaluukku ei muutenkaan juuri kitise. Jos Lattitudessa on verhot, niin kokeile sitä. Sitäpaitsi ritinät katoaa yleensä jossain vaiheessa, kun kourut täyttyvät lumella ym.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun583991KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar932358Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452022- 221783
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?261561- 281526
- 151182
- 311128
- 1091084
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale791052