PAHA MAKU?

Olen 20v mies ja sairastin tuossa vasta sen A-virustaudin mikä lie onkaan. Siitä kun pikkuhiljaa parannuin, rupesin eka tupakkaa maisteleen, niin maistu aivan helvetin pahalle! Siis ei silleen pahalle niinku tupakka maistus, vaan ihan jollekin vieraalle. Ostin uudet tupakat ja sama homma. Muuten makuaisti oli palannut jo normaaliksi. No ei siinä mitään, mutta viikko eteenpäin eli nyt niin tilanne on sama! Se tupakka maistuu siis aivan kauhealle paskalle, aivan vieraalle, ei oo ikinä maistunu moiselle, aivan niinku jollekin kissankuselle "maistuu".

Mikä vikana?
5523
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olen huomannut itse sen, että kun vähänaikaa on polttamatta, niin tupakka maistuu ihan oudolle ja _vieraalle_ nimenomaan, sen jälkeen vähänaikaa. Polttele enemmän niin alkaa maistua ihan normaalille, se on tilapäinen ongelma.

Äänestä
  • Juu tiedän mitä tarkotat, oonhan iteki ny lakkoillu sillon tällön. Mutta nyt on kyseessä niin paha maku ettet arvaakkaan.

    Äänestä

  • fdasfdsaf kirjoitti:

    Juu tiedän mitä tarkotat, oonhan iteki ny lakkoillu sillon tällön. Mutta nyt on kyseessä niin paha maku ettet arvaakkaan.

    äkkiä siihen tottuu ja jos ei totu, niin kannattaahan se hyvän asian puolesta jo kärvistelläkin.

    Äänestä

kokenut saman.. Intissä sairastuin varmaan johonkin vastaavaan. Ääni lähti, oli kuumetta ja keuhkoputket oli ihan telakalla. Nielaseminen sattu mielettömästi. Olin ennen sairastumista hommannu kartongin Norttia, ja kyllä meni suurin osa niistä hukkaan, ku myöhemmin polttelin niitä. Kuten sanoit, maku oli aivan käsittämättömän kaamea. No, jonkun mielestä tupakointi nyt on muutenkin perseestä, mutta aromi joka irtos oli myrkkyä ja syntiä.

En osaa sanoa mistä moinen johtuu, sairaudessa perimmäinen syy. Mutta kyllä makuaistisi palautuu, jonkun ajan kuluttua tupakka maistuu yhtä taivaalliselle kuin ennenkin.

Äänestä

Kissankusen maku tulee todennäköisesti käyttämästäsi paksusta ja valkaistusta paperista, varsinkin valkaisuaineesta tulevat palokaasut ovat todella pahan makuisia.

Itse siirryin tämän vuoden puolella käyttämään Raw-papereita, jotka ovat läpinäkyvän ohutta, luonnollista, lisäaineetonta ja valkaisuaineetonta ruskeaa paperia. Eron huomaa aika selvästi ohuisiinkin valkaistuihin papereihin verrattuna, ja varsinkin tavallisia paksuja rizloja ei pysty enää ollenkaan käyttämään kun maistuvat niin karsean pahalta. Raw-papereilla maistuu pelkkä hyvänmakuinen tupakka.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lkjasdlkjfad kirjoitti:

Olen 20v mies ja sairastin tuossa vasta sen A-virustaudin mikä lie onkaan. Siitä kun pikkuhiljaa parannuin, rupesin eka tupakkaa maisteleen, niin maistu aivan helvetin pahalle! Siis ei silleen pahalle niinku tupakka maistus, vaan ihan jollekin vieraalle. Ostin uudet tupakat ja sama homma. Muuten makuaisti oli palannut jo normaaliksi. No ei siinä mitään, mutta viikko eteenpäin eli nyt niin tilanne on sama! Se tupakka maistuu siis aivan kauhealle paskalle, aivan vieraalle, ei oo ikinä maistunu moiselle, aivan niinku jollekin kissankuselle "maistuu".

Mikä vikana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu