asua ja olla.Meillä täällä palvelut ovat hyvällä tasolla verrataan mihin tahansa kuntaan suomessa.Tällä palstalla näyttää käyvän ja kirjoittavan henkilöitä, joilla oman elämän kanssa on ongelmia,itsetunto tuntuu olevan nollassa.Misstä se kertookaan,voi vain arvailla,kateus saattaa olla yksi syy,toinen saattaa olla oman elämän puuttuminen ja sitä kautta turhautuminen.Valitettavasti tämä yhteiskunta ei tule paremmaksi haukkumalla toisia vaan rakentamalla ja kehittämällä jotain uutta.
Varkaus
hyvä paikka
131641
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
niin ok.Mutta käyppä muuallakin niin varmasti huomaat eron.
huollissaan ihmisten hyvinvoinnista?Koitahan nyt kuitenkin lenkkeillä,että mahdut portista sisään.
mihin kuntaan olet varkautta verrannut?
ymmärtäminenkin tehdä sulle vaikeuksia, joten anna olla koko juttu
puurtilan paksu poika.Vai oletko koskaan käynyt niin kaukana.
Kyllä minä olen samaa mieltä, että Varkaus on hyvä paikka asua. Olen asunut pienen elämäni aikana mm. Joensuussa, Leppävirralla, Enossa, Tuupovaarassa jnejne. Joensuuta lukuunottamatta muut kunnat ns. pikkukyliä, sillä itselläni on ollut mm. hevosia ja pikkukylillä hyvät mahdollisuudet hevosten ylläpitoon. (kuitenkaan missään pikkukylässä en olisi halunnut asua jos ei hevosia minulla olisi ollut).
Joensuussa asuin sen jälkeen kun myin hevoseni. Enkä tykännyt yhtään, liikaa ihmisiä jotka kaikki olivat sitä mieltä ettei uudet ihmiset ole tervetulleita ja jos et pukeutunut niinkuin muut "täydelliset" ihmiset muotivaatteisiin niin kyllähän sai tuntea monet tappavat katseet selässään.
Varkauteen tullessa (työn perässä) tuntui kuin olisi saapunut kotiin. Täällä on hyvä asua, palvelut ovat lähellä ja hyväntasoisia, ihmiset ovat mukavia jne!
Että minunkin puolesta saatte te, jotka täällä palstalla puhutte paskaa, elää omaa pikkuelämäänne. Kun en ole Varkaudesta kotoisin ja olen asunut monissa kunnissa niin osaan kunnioittaa Varkautta asuinpaikkana. Ehkä te paskanpuhujat olette asuneet Varkaudessa koko elämänne ettekä ole päässeet sinne asumaan minnekä olette toivoneet ja siksi olette katkeria. Mutta mistä minä sen voin tietää, enhän teitä tunne.
Mutta monet kyläyhteisöt ja sisäänpäinkääntyneet asukkaat nähneenä, voin hyvällä omallatunnolla sanoa että tykkään asua Varkaudessa.
"saatte te, jotka täällä palstalla puhutte paskaa, elää omaa pikkuelämäänne"
Mitäs, jos kävisit henkilökohtaisesti tutustumassa vanhusten huollon ja terveydenhoidon tilaan, voisi sinunkin silmäsi aueta. Aloita vaikka päivystysvastaanotosta. Käy parina iltana istumassa siellä. Poikkea samalla reissulla sairaalassa vierailuaikana katsomassa, miten hoiturit pärjäävät. Sen jälkeen tutustu kaupungin budjettiin, ja tutki, mihin rahaa tungetaan. Jos tosimielellä olet ottanut näistä kohteista selvää niin tuskin voit enää rehellisesti sanoa, että kaikki on hyvin ja asiat hoituvat mallikkaasti.
Se vaan on niin, että iso joukko varkautelaisia on sokeita näkemään missä mennään. Niitä, jotka näkevät asioiden tilan, "sokeat" haukkuvat natisijoiksi ja p:n puhujiksi. Ehkäpä "sokeiden" olisi viisasta kyseenalaistaa oma luulonsa ja ottaa selvää, onko napinan aiheissa todella perää. Veljen kummin kaiman huhupuhetta ei sitten kannata uskoa.
että et ole päässyt käymään muualla maassa.Sääli sinänsä. Jos on lukutaitoa käy kirjastossa lukemassa lehdistä, miten muualla menee.Varkaudessa on edelleen hyvä asua
Olen syntynyt Varkaudessa, mutta työn perässä olen kulkenut Suomea ristiin rastiin. Asun siis toisaalla, mutta tiedän tilanteen Varkaudessa paremmin, kuin monet siellä asuvat. On ihan omakohtaista kokemusta siitä. En väittänytkään, etteikö siellä olisi hyvä asua. Etkö ymmärtänyt lukemaasi ?
kaiman kautta olet tietosi saanut,koskapa väität asuvasi muualla,että sillee
Pikkupojille ei kannata vääntää mallia rautalangasta. Sinulle ei avautunut, mitä tarkoittaa "On ihan omakohtaista kokemusta siitä", kun kirjoitin vanhusten- ja terveydehuollon tilasta. Vaikka asun toisaalla, minulla on lähisukulainen Varkaudessa. Onko yhtälön ymmärtäminen ylivoimaista ?
No joo, se siitä. Varkauden luottamushenkilöiden asioiden ymmärtämistaso on ihan samalla tolalla.
Jokasel on mielipiteensä.
Koitappa olla turhautumatta, jos olet Varkaudessa työttömänä tarpeeksi pitkään! Totuus on edelleen se, että jos töitä haluat, niin ne pitää kyllä etsiä toisaalta.
Minä povaan Varkauteen vaikeita aikoja sen jälkeen, ku venäläisen puun tullit nousevat pilviin muutaman vuoden kuluessa. Palaillaan parin vuoden päästä.
Niin mikäs sitä on ollessa korviaan myörre kusessa kuhan muistaa pitää suunsa kii niin ei huku....ehkä täällä jokin toimii...terveys palvelut on perseestä kunnallisella puolella.oma kohtainen kokemus puhuu puolestaan ja minua kun vaan hiukan närästi kovemmin jo kiikutettiin röntgeniin jne...poika joka päälle vuosikas henki ei kulkenu eikä osavaa lääkäriä talossa, ei voinu konitohtori kirjottaa lähetettä kuopioon! kolmannella kerralla sain tälle ulkomaan vahvistukselle väännettyy rautalangasta että tahtoo kuopioon hoitoon. ja siellähän homma pelas! Ei en muuta kuopioon, vaikka joku palkokasvihengittäjä saattaa kohta niin kehottaa. Kyllä täällä on sen verran mukava asua kun on lämmitetty katu ja kaikkee, vielä kun toi taulumäen tori katettas niin voisin harkita veromarkkojeni maksua eteläisempään kuntaan tai viimestään kun valtuuston läppärit päivitetään uudempaan rautaan.
olen puhunut, helpotti ei kiristä vanne enää päätä, en ole katkeroitunut hiekkalaatikkoni kivipitoisuudesta,piponi kireyskin on menneen talven lumia ja onneksi kotonani ei ollut puulattiaa.