Innokas metsämies täyttää 50-vuotta ja pitäis keksiä lahja. Onko kellään ehdottaa mitään järkevää, joka saa maksaa markoissa noin 3.000? Kaikki peruskamat löytyy jo.
Lahjavihjeitä?
H.Hopo
5659
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
-Hopeinen taskukello eläinaiheisella kaiverruksella.
- Pullopiilo, esim täytetystä ketusta.
- Visakoivusta on saatavilla hienoja koriste-esineitä.
- Eläinaiheinen taulu. Niitä on tarjolla komeita. Jos ja kun olet metsästäjä. Tiedät mistä kysellä. Tämän palstan tason kun tiedät,niin ei tarkempia yksityiskohtia.
Paras lahja on luultavasti matkalahjakortti, sillä kaikkea muuta turhaa rihkamaa tulee varmaan muutenkin tuutin täydeltä.
Lampaannahkaliivit ja -tossut eräkämpän viileyttä torjumaan.
Itsellänikin on jo melkein kaikkea mutta siitä huolimatta sain 50v lahjaksi oikein mieluisan yllätyksen. Ystävät, sukulaiset olivat kuunnelleet huhuja haaveistani ja löivät viisaasti lahjansa "yhteen", yhdeksi pankin lahjakortiksi ja kortillla sain vapaasti ostaa
sen mistä haaveilin. Palstan tason myös huomioiden en kerro, mitä sillä kortilla ostin mutta paljon iloisempi olin lahjakortistani kuin niistä monista rihkama- tai arvokkaimmistakin kamoista, joita tässä iässä jo on nurkat pullolaan.
Siis rahat kimppaan ja kortti pankista - ei mistään tietystä liikkeestä.
Kultasepän liikkeestä löytyy metsästystorvi 500 mk.
Tosin tuota ei nykyisin metsästettäissä käytetä, mutta jahtiaiheisena seinäkoristeena se menee.
Sopii sellaiselle, jolla on melkein kaikkea.
3000 mk:lla saa jo hyvälaatuisen patruunoitten lataurässin, jos hänellä ei sellaista ennestään ole.
Tai hyvän asekaapin.
Tai satellittipaikantimen, joka on nykyisin hyvin yleinen 50- vuotislahja.
Jos hän myös kalastaa, saattaisi kiva kampe olla kaikuluotain/ karttaplotteri.