miksi kissa pissii

Meillä on n. 1,5 vuotias leikattu tyttö kissa, joka on ollut sisäsiisti, mutta nyt löytyy kyllä kissan pissoja sohvalta ja pyykkikasasta. Joka päivä! Sohvan olen pessyt joka päivä ja vaikka millä aineilla ja olen käyttänyt hajun poistajaa, pessyt sohvan päällisen koneessa jne jne. Mikä avuksi???!! Miten saan kissan lopettamaan pissauksen tai sohvan pestyä kunnolla????? Tai voiko olla kyseessä (kun on näin aurinkoista) että kissa kiimailee ja merkkaa "vaan". AAAARGH :'(
T: epätoivoinen
6475
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tuotas noin. Voit pestä noita ongelmapaikkoja jollakin myrkyttömällä, mutta kissan mielestä pahan hajuisella aineella (sitruuna, etikka). Nuo kuitenkin levittävät sitä hajua eli suosittelisin osatamaan feliway suihkeen. Se sisältää synteettistä kissan naamaferomonia, ja toimii suihkutettuna yleensä tällaisissa "ongelmapaikoissa". Toisena voi kokeilla kissankarkotetta. Kumpaakin löytyy apteekeista ja eläinlääkäriltä, karkotetta varmaankin lähimarketistakin.

Tietysti jos vaiva ei oikein katoa, kannattaa kysyä eläinlääkärinkin mielipidettä ettei kyseessä vain mikään pisusairaus, mitkä kissoilla kuitenkin suhteellisen yleisiä.

Äänestä

niin voi todellakin olla kiimailua. siihen ei muuta hoitoa ole, kuin leikkaus ja mitä nopeammin, sen parempi on mahdollisuus, että kissa lopettaa pissailun. joskus siitä voi jäädä tapa, jos kissa on saanut kiimailla pitkään tai joutunut sairastamaan pitkään hoidotta.

kannattaa myös pois sulkea sairauden mahdollisuus. pissavaivat ovat todella yleisiä kissoilla ja hoitamattomana ne voi viedä kissalta hengen.

jos kyseessä on sairaus tai kiimamerkkailu, ei feliwaysta, eikä mistään karkoitteista ole apua niin kauan, kuin ongelmaa ei ole hoidettu.
feliway sopii kyllä tukihoidoksi.

pese kaikki pissatut paikat etikalla. pesukoneen huuhteluainelokeroon myös etikkaa. etikka neutralisoi pissanhajun niin , ettei kissankaan pitäisi sitä enää haistaa, eikä näin ollen hae pissapaikkaa ainakaan vanhan hajun perusteella.

täällä on paljon aiheesta viestiketjuja, kannattaa lukea.

Äänestä
  • että leikattu kissa kyseessä.

    eli aika selkeä sairauden merkki, joten pikapikaa eläinlääkärille tutkituttamaan virtsanäyte. todennäköisesti kissalle on iskenyt virtsatulehdus tai kiteitä.

    Äänestä

Yksi syy kissan käytökseen voi olla myös joku kissan olosuhteissa tapahtunut muutos.
Onko perheeseen tullut uusia jäseniä tai joku muuttanut pois,onko kissa enemmän yksin kuin ennen, onko huonekalujen paikkaa muutettu,onko hiekka-astia vaihtanut paikkaa tai erilaista hiekkaa.
Jotkut kissat ovat hyvin herkkiä kaikelle muutokselle ja usein osoittavat mieltään juuri pissailemalla vääriin paikkoihin.

Äänestä
  • on liikaa inhimillistämistä luulla että kissa osaisi protestoida. ei se osaa ajatella että 'ähähä kusaisenpas nyt vittuillakseni tähän, teenpäs kiusaa omistajalle kun mun elämän olosuhteita on julmasti menty muuttamaan'. muutosten yhteydessä tapahtuva hutipissailu johtuu siitä että muutokset aiheuttaa stressiä ja kissa yrittää lievittää sitä levittämällä oman virtsansa hajua ympäristöön. se vahvistaa tunnetta että on omalla reviirillä. stressi kuitenkin voi laukaista virtsatietulehduksen, eli vaikka kyse oliskin muutoksien tuomasta pissailusta, pitäisi kissa siltikin tutkituttaa ettei lisänä ole fyysistä vaivaa.

    Äänestä

  • duski kirjoitti:

    on liikaa inhimillistämistä luulla että kissa osaisi protestoida. ei se osaa ajatella että 'ähähä kusaisenpas nyt vittuillakseni tähän, teenpäs kiusaa omistajalle kun mun elämän olosuhteita on julmasti menty muuttamaan'. muutosten yhteydessä tapahtuva hutipissailu johtuu siitä että muutokset aiheuttaa stressiä ja kissa yrittää lievittää sitä levittämällä oman virtsansa hajua ympäristöön. se vahvistaa tunnetta että on omalla reviirillä. stressi kuitenkin voi laukaista virtsatietulehduksen, eli vaikka kyse oliskin muutoksien tuomasta pissailusta, pitäisi kissa siltikin tutkituttaa ettei lisänä ole fyysistä vaivaa.

    (Tietysti kannattaa ensin ottaa huomioon sairauden mahdollisuus.)
    Meillä sohvaan pissailu loppui kun ripottelin sohvaan kahden viikon ajan kissanminttua. Olin pessyt pissat etikalla ja kokeillut karkoitteita, mutta ne eivät tehonneet. Nyt kissa on leimannut sohvan nukkumapaikaksi eikä enää vessaksi. Huh, ihanaa! En tiedä tehoaako samalla tavalla tähän kissaan, mutta kokeile..

    Ja tsemppiä, kissan pissailu vääriin paikkoihin on rasittavaa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Meillä on n. 1,5 vuotias leikattu tyttö kissa, joka on ollut sisäsiisti, mutta nyt löytyy kyllä kissan pissoja sohvalta ja pyykkikasasta. Joka päivä! Sohvan olen pessyt joka päivä ja vaikka millä aineilla ja olen käyttänyt hajun poistajaa, pessyt sohvan päällisen koneessa jne jne. Mikä avuksi???!! Miten saan kissan lopettamaan pissauksen tai sohvan pestyä kunnolla????? Tai voiko olla kyseessä (kun on näin aurinkoista) että kissa kiimailee ja merkkaa "vaan". AAAARGH :'(
T: epätoivoinen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu