Vaeltajat

_lenni

Voisiko joku valaista, että minkälaista on olla vaeltaja? Olen liittymässä partion vaeltajiin, mutta minulla ei ole hajuakaan mikä idea siinä on. Vanha kunnon partio vetää takaisin, kun joskus oon harrastanu aikasemmin. :)

7

2666

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • _lenni

      Sit voisitte viel sanoo, että kun oon 14, niin onko mulla mhadollisuuksia vielä käydä vartio? Haluisin niin. :)

    • aikkuli

      Vartio ei sinänsä oo mikään kurssi, jonka vois suorittaa missä vaiheessa vaan. Eli mun mielestä vartiolaista susta ei voi tulla(vartionjohtaja kylläkin).

      Vaeltajatoimintahan riippuu aika paljon siitä ryhmästä. Aluks todennäkösesti hyvinkin paljon vartion kaltasta. Kai sen on tarkotus olla projekteja ja hauskanpitoo. Meillä ainakin on sillai, että vj:t on myös vaeltajia ja sillon ne saa vaeltajatoiminnassa suunniteltua ohjelmaa(siis niin ettei niiden ite tarvii muuta kun mennä). On aika vaikeeta kertoo, mitä vaeltajat voi tehä, koska mun mielestä vaeltajat voi tehä mitä vaan mitä tahtovat.

    • maahinen88

      Kuten edellinen kirjoittaja totesi, vaeltajatoiminta on oikeastaan sitä, mitä vaeltajat itse haluavat tehdä. Useimmiten toiminta on hyvin projektipainotteista ja leppoisaa. Projektina voi olla vaikka vaellukselle lähteminen tai jonkun lippukunnan tapahtuman järjestäminen. Paljon tietoa vaeltajatoiminnasta saa valtajien toimintakansiosta, joka löytyy netistäkin sp:n sivuilta www.partio.fi ja sieltä vaeltajat kohdasta.

      Vaeltajien "idea" on oikeastaan olla ikäkausi vartiolaisen ja johtajan välillä. Vaeltaja oppii johtajanakin tarvittavia taitoja hyvin erilaisissa projeksteissa, eikä vartiolaisesta kuitenkaan ole tarkoitus suoraan tehdä johtajaa. Monessa lippukunnassa johtajapulan takia kuitenkin vaeltajia ei oikeastaan ole tai sitten johtajat ovat samaan aikaan vaeltajia.

      Vartiolaiseksi et enää oikein sovellu, mutta vaeltajanakin olo on todella kivaa. Vaikka kaikkea ei lykätäkään käteen suoraan, ei se silti tarkoita sitä, että siellä on kamalaa. ;) Menen vaan rohkeasti mukaan lippukuntasi vaeltajatoimintaan. Hauskaa vaeltajamaista kevättä toivottaa Varsinais-Suomalainen Valtermanni (eli lippukunnan vaeltajatoiminnasta vastaava)

    • jkl

      Hei!
      Ainakin meillä vaeltaja toimintaa on paljon, joka johtuu ryhmämme aktiivisuudesta. Teemme paljon liljoja ja muutenkin retkeilemme. Tällä hetkellä keräämme rahaa italian matkaan, sillä menemme sinne vaeltamaan.
      Vaeltajana on kiva olla, mutta se riippuu tottakai ryhmästä ja innon määrästä.

    • Re-ta

      Hei!
      Ainakin meillä vaeltaja toimintaa on paljon, joka johtuu ryhmämme aktiivisuudesta. Teemme paljon liljoja ja muutenkin retkeilemme. Tällä hetkellä keräämme rahaa italian matkaan, sillä menemme sinne vaeltamaan.
      Vaeltajana on kiva olla, mutta se riippuu tottakai ryhmästä ja innon määrästä.

    • oitrap

      Vaeltajat ovat n.15-18 vuotiaita vartiolaisia. Oikeesti noi iät ei pidä paikkaansa sillä mun vaeltajaryhmässä yks on vasta 12 ja mä oon vanhin (15). Se on vähän kuin vartio, eli kokoonnutaan ja tehdään kokouksissa erilaisia juttuja. Mutta vaeltajat ovat vanhempia, eli teillä ei ole johtajaa (tai meillä ei ainakaan ole)ja suunnittelette kokoukset yhdessä. Vaeltajien suorituksiin kuuluu liljat, eli eräänlaisia merkkejä. Esimerkkinä voin sanoa esim. makuupussililja eli täytyy olla 24h makuupussissa. Niitä on erilaisia tasoja. Vaeltajana on toodella kivaa! Hyvä että aloitit taas partion! Se on kivempaa kuin sudarina tai vartiolaisena.

    • Anonyymi

      Kuminauha perässä saa juosta kun vaeltaja ,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      12
      1138
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      127
      1033
    3. 56
      995
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      959
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      55
      882
    6. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      842
    7. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      80
      836
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      165
      793
    9. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      741
    10. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      70
      735
    11. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      25
      724
    12. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      33
      618
    13. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      606
    14. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      598
    15. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      55
      559
    16. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      80
      523
    18. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      507
    19. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      473
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      270
      457
    Aihe