Vaeltajat

_lenni

Voisiko joku valaista, että minkälaista on olla vaeltaja? Olen liittymässä partion vaeltajiin, mutta minulla ei ole hajuakaan mikä idea siinä on. Vanha kunnon partio vetää takaisin, kun joskus oon harrastanu aikasemmin. :)

7

2239

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • _lenni

      Sit voisitte viel sanoo, että kun oon 14, niin onko mulla mhadollisuuksia vielä käydä vartio? Haluisin niin. :)

    • aikkuli

      Vartio ei sinänsä oo mikään kurssi, jonka vois suorittaa missä vaiheessa vaan. Eli mun mielestä vartiolaista susta ei voi tulla(vartionjohtaja kylläkin).

      Vaeltajatoimintahan riippuu aika paljon siitä ryhmästä. Aluks todennäkösesti hyvinkin paljon vartion kaltasta. Kai sen on tarkotus olla projekteja ja hauskanpitoo. Meillä ainakin on sillai, että vj:t on myös vaeltajia ja sillon ne saa vaeltajatoiminnassa suunniteltua ohjelmaa(siis niin ettei niiden ite tarvii muuta kun mennä). On aika vaikeeta kertoo, mitä vaeltajat voi tehä, koska mun mielestä vaeltajat voi tehä mitä vaan mitä tahtovat.

    • maahinen88

      Kuten edellinen kirjoittaja totesi, vaeltajatoiminta on oikeastaan sitä, mitä vaeltajat itse haluavat tehdä. Useimmiten toiminta on hyvin projektipainotteista ja leppoisaa. Projektina voi olla vaikka vaellukselle lähteminen tai jonkun lippukunnan tapahtuman järjestäminen. Paljon tietoa vaeltajatoiminnasta saa valtajien toimintakansiosta, joka löytyy netistäkin sp:n sivuilta www.partio.fi ja sieltä vaeltajat kohdasta.

      Vaeltajien "idea" on oikeastaan olla ikäkausi vartiolaisen ja johtajan välillä. Vaeltaja oppii johtajanakin tarvittavia taitoja hyvin erilaisissa projeksteissa, eikä vartiolaisesta kuitenkaan ole tarkoitus suoraan tehdä johtajaa. Monessa lippukunnassa johtajapulan takia kuitenkin vaeltajia ei oikeastaan ole tai sitten johtajat ovat samaan aikaan vaeltajia.

      Vartiolaiseksi et enää oikein sovellu, mutta vaeltajanakin olo on todella kivaa. Vaikka kaikkea ei lykätäkään käteen suoraan, ei se silti tarkoita sitä, että siellä on kamalaa. ;) Menen vaan rohkeasti mukaan lippukuntasi vaeltajatoimintaan. Hauskaa vaeltajamaista kevättä toivottaa Varsinais-Suomalainen Valtermanni (eli lippukunnan vaeltajatoiminnasta vastaava)

    • jkl

      Hei!
      Ainakin meillä vaeltaja toimintaa on paljon, joka johtuu ryhmämme aktiivisuudesta. Teemme paljon liljoja ja muutenkin retkeilemme. Tällä hetkellä keräämme rahaa italian matkaan, sillä menemme sinne vaeltamaan.
      Vaeltajana on kiva olla, mutta se riippuu tottakai ryhmästä ja innon määrästä.

    • Re-ta

      Hei!
      Ainakin meillä vaeltaja toimintaa on paljon, joka johtuu ryhmämme aktiivisuudesta. Teemme paljon liljoja ja muutenkin retkeilemme. Tällä hetkellä keräämme rahaa italian matkaan, sillä menemme sinne vaeltamaan.
      Vaeltajana on kiva olla, mutta se riippuu tottakai ryhmästä ja innon määrästä.

    • oitrap

      Vaeltajat ovat n.15-18 vuotiaita vartiolaisia. Oikeesti noi iät ei pidä paikkaansa sillä mun vaeltajaryhmässä yks on vasta 12 ja mä oon vanhin (15). Se on vähän kuin vartio, eli kokoonnutaan ja tehdään kokouksissa erilaisia juttuja. Mutta vaeltajat ovat vanhempia, eli teillä ei ole johtajaa (tai meillä ei ainakaan ole)ja suunnittelette kokoukset yhdessä. Vaeltajien suorituksiin kuuluu liljat, eli eräänlaisia merkkejä. Esimerkkinä voin sanoa esim. makuupussililja eli täytyy olla 24h makuupussissa. Niitä on erilaisia tasoja. Vaeltajana on toodella kivaa! Hyvä että aloitit taas partion! Se on kivempaa kuin sudarina tai vartiolaisena.

    • Anonyymi

      Kuminauha perässä saa juosta kun vaeltaja ,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      65
      4170
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      46
      3929
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      33
      3426
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      2763
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2689
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2502
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2014
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      8
      1139
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      145
      1107
    10. Mitä ajattelet

      Mies minusta tänään?
      Ikävä
      80
      986
    Aihe