Voisiko joku valaista, että minkälaista on olla vaeltaja? Olen liittymässä partion vaeltajiin, mutta minulla ei ole hajuakaan mikä idea siinä on. Vanha kunnon partio vetää takaisin, kun joskus oon harrastanu aikasemmin. :)
Vastaukset 7
- _lenni
Sit voisitte viel sanoo, että kun oon 14, niin onko mulla mhadollisuuksia vielä käydä vartio? Haluisin niin. :)
- aikkuli
Vartio ei sinänsä oo mikään kurssi, jonka vois suorittaa missä vaiheessa vaan. Eli mun mielestä vartiolaista susta ei voi tulla(vartionjohtaja kylläkin).
Vaeltajatoimintahan riippuu aika paljon siitä ryhmästä. Aluks todennäkösesti hyvinkin paljon vartion kaltasta. Kai sen on tarkotus olla projekteja ja hauskanpitoo. Meillä ainakin on sillai, että vj:t on myös vaeltajia ja sillon ne saa vaeltajatoiminnassa suunniteltua ohjelmaa(siis niin ettei niiden ite tarvii muuta kun mennä). On aika vaikeeta kertoo, mitä vaeltajat voi tehä, koska mun mielestä vaeltajat voi tehä mitä vaan mitä tahtovat. - maahinen88
Kuten edellinen kirjoittaja totesi, vaeltajatoiminta on oikeastaan sitä, mitä vaeltajat itse haluavat tehdä. Useimmiten toiminta on hyvin projektipainotteista ja leppoisaa. Projektina voi olla vaikka vaellukselle lähteminen tai jonkun lippukunnan tapahtuman järjestäminen. Paljon tietoa vaeltajatoiminnasta saa valtajien toimintakansiosta, joka löytyy netistäkin sp:n sivuilta www.partio.fi ja sieltä vaeltajat kohdasta.
Vaeltajien "idea" on oikeastaan olla ikäkausi vartiolaisen ja johtajan välillä. Vaeltaja oppii johtajanakin tarvittavia taitoja hyvin erilaisissa projeksteissa, eikä vartiolaisesta kuitenkaan ole tarkoitus suoraan tehdä johtajaa. Monessa lippukunnassa johtajapulan takia kuitenkin vaeltajia ei oikeastaan ole tai sitten johtajat ovat samaan aikaan vaeltajia.
Vartiolaiseksi et enää oikein sovellu, mutta vaeltajanakin olo on todella kivaa. Vaikka kaikkea ei lykätäkään käteen suoraan, ei se silti tarkoita sitä, että siellä on kamalaa. ;) Menen vaan rohkeasti mukaan lippukuntasi vaeltajatoimintaan. Hauskaa vaeltajamaista kevättä toivottaa Varsinais-Suomalainen Valtermanni (eli lippukunnan vaeltajatoiminnasta vastaava) - jkl
Hei!
Ainakin meillä vaeltaja toimintaa on paljon, joka johtuu ryhmämme aktiivisuudesta. Teemme paljon liljoja ja muutenkin retkeilemme. Tällä hetkellä keräämme rahaa italian matkaan, sillä menemme sinne vaeltamaan.
Vaeltajana on kiva olla, mutta se riippuu tottakai ryhmästä ja innon määrästä. - Re-ta
Hei!
Ainakin meillä vaeltaja toimintaa on paljon, joka johtuu ryhmämme aktiivisuudesta. Teemme paljon liljoja ja muutenkin retkeilemme. Tällä hetkellä keräämme rahaa italian matkaan, sillä menemme sinne vaeltamaan.
Vaeltajana on kiva olla, mutta se riippuu tottakai ryhmästä ja innon määrästä. - oitrap
Vaeltajat ovat n.15-18 vuotiaita vartiolaisia. Oikeesti noi iät ei pidä paikkaansa sillä mun vaeltajaryhmässä yks on vasta 12 ja mä oon vanhin (15). Se on vähän kuin vartio, eli kokoonnutaan ja tehdään kokouksissa erilaisia juttuja. Mutta vaeltajat ovat vanhempia, eli teillä ei ole johtajaa (tai meillä ei ainakaan ole)ja suunnittelette kokoukset yhdessä. Vaeltajien suorituksiin kuuluu liljat, eli eräänlaisia merkkejä. Esimerkkinä voin sanoa esim. makuupussililja eli täytyy olla 24h makuupussissa. Niitä on erilaisia tasoja. Vaeltajana on toodella kivaa! Hyvä että aloitit taas partion! Se on kivempaa kuin sudarina tai vartiolaisena.
- Anonyymi
Kuminauha perässä saa juosta kun vaeltaja ,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei121138Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1271033- 56995
- 109959
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.55882Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.85842- 80836
Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev165793Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66741- 70735
- 25724
- 33618
- 70606
- 98598
- 55559
- 60524
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15080523- 35507
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....31473Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi270457