Vaeltajat

_lenni

Voisiko joku valaista, että minkälaista on olla vaeltaja? Olen liittymässä partion vaeltajiin, mutta minulla ei ole hajuakaan mikä idea siinä on. Vanha kunnon partio vetää takaisin, kun joskus oon harrastanu aikasemmin. :)

7

2596

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • _lenni

      Sit voisitte viel sanoo, että kun oon 14, niin onko mulla mhadollisuuksia vielä käydä vartio? Haluisin niin. :)

    • aikkuli

      Vartio ei sinänsä oo mikään kurssi, jonka vois suorittaa missä vaiheessa vaan. Eli mun mielestä vartiolaista susta ei voi tulla(vartionjohtaja kylläkin).

      Vaeltajatoimintahan riippuu aika paljon siitä ryhmästä. Aluks todennäkösesti hyvinkin paljon vartion kaltasta. Kai sen on tarkotus olla projekteja ja hauskanpitoo. Meillä ainakin on sillai, että vj:t on myös vaeltajia ja sillon ne saa vaeltajatoiminnassa suunniteltua ohjelmaa(siis niin ettei niiden ite tarvii muuta kun mennä). On aika vaikeeta kertoo, mitä vaeltajat voi tehä, koska mun mielestä vaeltajat voi tehä mitä vaan mitä tahtovat.

    • maahinen88

      Kuten edellinen kirjoittaja totesi, vaeltajatoiminta on oikeastaan sitä, mitä vaeltajat itse haluavat tehdä. Useimmiten toiminta on hyvin projektipainotteista ja leppoisaa. Projektina voi olla vaikka vaellukselle lähteminen tai jonkun lippukunnan tapahtuman järjestäminen. Paljon tietoa vaeltajatoiminnasta saa valtajien toimintakansiosta, joka löytyy netistäkin sp:n sivuilta www.partio.fi ja sieltä vaeltajat kohdasta.

      Vaeltajien "idea" on oikeastaan olla ikäkausi vartiolaisen ja johtajan välillä. Vaeltaja oppii johtajanakin tarvittavia taitoja hyvin erilaisissa projeksteissa, eikä vartiolaisesta kuitenkaan ole tarkoitus suoraan tehdä johtajaa. Monessa lippukunnassa johtajapulan takia kuitenkin vaeltajia ei oikeastaan ole tai sitten johtajat ovat samaan aikaan vaeltajia.

      Vartiolaiseksi et enää oikein sovellu, mutta vaeltajanakin olo on todella kivaa. Vaikka kaikkea ei lykätäkään käteen suoraan, ei se silti tarkoita sitä, että siellä on kamalaa. ;) Menen vaan rohkeasti mukaan lippukuntasi vaeltajatoimintaan. Hauskaa vaeltajamaista kevättä toivottaa Varsinais-Suomalainen Valtermanni (eli lippukunnan vaeltajatoiminnasta vastaava)

    • jkl

      Hei!
      Ainakin meillä vaeltaja toimintaa on paljon, joka johtuu ryhmämme aktiivisuudesta. Teemme paljon liljoja ja muutenkin retkeilemme. Tällä hetkellä keräämme rahaa italian matkaan, sillä menemme sinne vaeltamaan.
      Vaeltajana on kiva olla, mutta se riippuu tottakai ryhmästä ja innon määrästä.

    • Re-ta

      Hei!
      Ainakin meillä vaeltaja toimintaa on paljon, joka johtuu ryhmämme aktiivisuudesta. Teemme paljon liljoja ja muutenkin retkeilemme. Tällä hetkellä keräämme rahaa italian matkaan, sillä menemme sinne vaeltamaan.
      Vaeltajana on kiva olla, mutta se riippuu tottakai ryhmästä ja innon määrästä.

    • oitrap

      Vaeltajat ovat n.15-18 vuotiaita vartiolaisia. Oikeesti noi iät ei pidä paikkaansa sillä mun vaeltajaryhmässä yks on vasta 12 ja mä oon vanhin (15). Se on vähän kuin vartio, eli kokoonnutaan ja tehdään kokouksissa erilaisia juttuja. Mutta vaeltajat ovat vanhempia, eli teillä ei ole johtajaa (tai meillä ei ainakaan ole)ja suunnittelette kokoukset yhdessä. Vaeltajien suorituksiin kuuluu liljat, eli eräänlaisia merkkejä. Esimerkkinä voin sanoa esim. makuupussililja eli täytyy olla 24h makuupussissa. Niitä on erilaisia tasoja. Vaeltajana on toodella kivaa! Hyvä että aloitit taas partion! Se on kivempaa kuin sudarina tai vartiolaisena.

    • Anonyymi

      Kuminauha perässä saa juosta kun vaeltaja ,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      207
      4466
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      76
      3201
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      88
      1757
    4. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      13
      1357
    5. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1326
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      23
      1168
    7. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      10
      1121
    8. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      50
      1118
    9. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      248
      1109
    10. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      50
      1009
    Aihe