Kotidoppleri

Tilasin tuollaisen AngelSoundsin enkä saa sillä sykettä kuulumaan. Viikko sitten lääkärillä oli vaikeuksia, koska sikiö on istukan takana tms. Joka tapauksessa neuvolassakin silloin ääni kuului kohinan takaa.
Pitääkö nyt hätääntyä, kun en löydä sykettä?
4409
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mulla kuului neuvolassa äänet rv 9, ja sain tuon laitteen kotiin joskus siinä viikolla kymmenen ja äänet kuului. Oon todella hoikka ja äänet siks kuuluu helpommin. Mullakin oli yks ilta ku en ääniä löytäny ja kuitenkin seuraavana aamuna ne sieltä kuului. Jos et ole vielä oppinut niitä itse löytämään niin ei se tarkoita ettei niitä siellä olisi. Mulla äänet kuuluu vähän oikealta puolelta ja ihan karvoituksen alkukohdasta... Ja laitetta pitää liikuttaa todella hitaasti ja kallistella samassa kohdassa vähän eriasentoihin...

Toivottavasti oli jotain apua...

Äänestä

Jos neuvolassakin äänet ovat kuuluneet kohinalla höystettynä, ei tosiaan kannata vielä hermoilla. Tuossa kotidopplerissa kannattaa ensinnäkin laittaa äänet todella kovalle. Kuten joku jo neuvoikin, laitetta pitää liikutella tosi hitaasti ja kallistella, jotta pikkusikiön sydänäänet löytyisi. Lisäksi sitä geeliä kannattaa laittaa vatsalle ihan reippaasti ainakin aluksi. Oletko onnistunut kuulemaan istukan kohinan sillä omalla dopperillasi?

Äänestä

Just tuon takia en ostanut kotidoppleria!!! Itse friikkaisin heti jos ei kuulu sydänääniä ja sitten laukattaisiin lääkärillä varmistamassa! :)

Siellä kaikki varmasti hyvin! Vauva oli vaan väärässä asennossa tai jotakin :)

Äänestä

Noilla viikoilla sikiö on kuitenkin vielä sen verta pienikin, että oikea kohta, jossa syke kuuluu, pitäisi osata löytää tismalleen.

Ja tosissaan jos vielä neuvolassakin saivat haeskella sykettä paremmilla laitteilla niin ei todellakaan kannata hermostua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rv 12plus1 kirjoitti:

Tilasin tuollaisen AngelSoundsin enkä saa sillä sykettä kuulumaan. Viikko sitten lääkärillä oli vaikeuksia, koska sikiö on istukan takana tms. Joka tapauksessa neuvolassakin silloin ääni kuului kohinan takaa.
Pitääkö nyt hätääntyä, kun en löydä sykettä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu