mikähän auttaisi ajottaisiin syömis puuskiin.
tahto ei auta ainakaan, sitä ei piisaa.
joudun sitten aina muutamia päiviä syömään liiankin niukasti.
minulla ei ole ylipainoa juurikaan,mutta verenpaineen takiakin on paino pidettävä hallinnassa.
olisiko joistakin laihdutusvalmisteista apua.
olen 157/62.
tahto ei auta ainakaan, sitä ei piisaa.
joudun sitten aina muutamia päiviä syömään liiankin niukasti.
minulla ei ole ylipainoa juurikaan,mutta verenpaineen takiakin on paino pidettävä hallinnassa.
olisiko joistakin laihdutusvalmisteista apua.
olen 157/62.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Koita syödä joka päivä, suht paljontäyttäviä ruokia. Ei mitään sokeri/vaalealeipä paskoja, vaan oikeesti tayttäviä ja nälkää pitäviä ruokia. Aamulla jotain, koulussa/töissä yritä näykkiä jotain, kotona hieman myös lisää ja sitten ehkäpä kevyt iltapala? Ideana on siis pitää verensokeri tasaisena. eli älä paastoa.
Toinen vaihtoehto on kokeilla vähähiilihydraattisia ruokavalioita, mutta itse en pystynyt syömään niin paljoa, niin rasvaisia ruokia.
Mulle kans iskee noita syömis puuskia. Pitää ahtaa ittensä täyteen kaikkea, vaikka ei edes tee mieli.
Viikko sitten luin netistä, että joku oli aloittanut pureskelu dietin. Ajattelin kokeilla tuota saamaa silloin, kun iskee mielihalut johonkin. Siinä jutussa ei kerrottu muuta kun että kaikkea pitää purra sata kertaa.
Minä teen siis näin: eka kerran himoitsin hulluna mieheni tekemää aurajuustopastaa. Ison kulhon sijaan otin pienen lautasen pastaa, josta puoli lautasta salaattia. Ja eikun jauhamaan. Joka haarukan jälkeen vielä isot kulaukset vettä päälle.
Ihana pastan maku pysyy suussa pitkään. Vaikka aloitin ensimmäisenä ruokailun, lopetin viimeisenä.
Nyt olen jatkanut tuota viiden päivän ajan kaiken kanssa mitä syön. Aamupala leivät, lounas pastat, suklaa patukat, joista puraisen vain pienen nokareen kerralla ja yritän purra mahdollisimman monta kertaa ennenkuin herkku sulaa kokonaan suuhun. Ja elimistö on tykännyt. Tuntuu että suoli on ruvennut toimimaan ihan eri lailla ja vaaka näyttää kaksi kiloa vähemmän. JEE! olin mitoissa 155cm 57kg, nyt 55kg, enkä ole liikkunut pätkääkään.
Eli kun iskee himo mätää kituset täyteen tavaraa, pureskele pitkään ja hartaasti.