Olispa mukava, jos vielä saataisiin Karstulaan viritettyä kruununhäät aikaiseksi. Sehän sopisi hyvin Wanhojen Wehkeiden kuvioon. Olisi jo valmiina komeaa autokalustoa hääparin kuljetukseen.
Kesän tullen olisi oikeita hääparejakin tapahtuman kohokohdaksi.
Ne olivat silloin aikanaan mukava tapahtuma Suojan talon maastossa. Porukkaa oli kovasti koolla koko seutukuntaa myöten.
Mitäs mieltä olette tästä?
Kesän tullen olisi oikeita hääparejakin tapahtuman kohokohdaksi.
Ne olivat silloin aikanaan mukava tapahtuma Suojan talon maastossa. Porukkaa oli kovasti koolla koko seutukuntaa myöten.
Mitäs mieltä olette tästä?
Vastaukset 15
Vanhimmat
hääpareina eri vuosien aikana.
Yhtenä vuonna oli eduskunnan miehiä, Urpo Leppänen ja hänen kaunis Ana-vaimonsa. Olivat komea pari katsella.
kekkuloi myös Matti Nykänen sillosen seurustelukumppanin kans, tais olla Tiina Hassinen?
sitten laittaa Matin ja Mervin hääpariksi.
Ne kuitenkin eroaa kerran vuodessa, eli sama pari kävisi taas seuraavana kesänä...
olivat yhtenä kesän haaparina.
Hyvä hyvä hyvä ja lapset taputtivat karvaisia käsiään yhteen!!
Ja puhemieheksi itse oikeutetusti,Mauri Pekkarinen.Jo olisi mediaa Karstulassa.
tanhuryhmä toimii Karstulassa?
Löytyykö sahdin valmistajia?
Sahti kuuluu kruununhäiden juomaksi.
Piia, jonka kanssa Matti silloin häitään vietti. Kuinka moni noistakin kruunuhääpareista on ehtinyt erota...
kaksi paria näistä esiin tulleista.
Urpo ja Ana ovat yhdessä.
henkilöitä, jotka olisivat joskus käyneet kruununhäissä?
Karstulassa on ollut myös maatalousnäyttelyt kauan,kauan sitten.
Karstulassa 1974. Nykyään siinä kohti on Auto Jy-Ti.
Itte kävin pikkupojasta asti kruunuhäissä, ne oli aina kesän kohokohtia. Jotain niissä oli.... Täysikäsenä olin myös järkkäri parina vuonna, kunnes muutin karstulasta työn perässä pois.
Oishan niissä kiva edelleenkin käydä, varsinkin kun on hyviä muistoja ja muutenkin kun vanhoja perinteitä herätellään eloon uudestaan!
kruunuhäät KLAssa? Kuka niiden järjestämisestä vastasi?
tarkkaa tietoo, mutta muistelisin et jossain 1980/1990 -luvun vaihteessa?
Karstulan KIVA ainakin jossain vaiheessa vastasi järjestelyistä?
Kruunuhäät taisivat loppua joskus 90-luvun puolessa välissä. ainakin allekirjoittanut oli vielä vuonna -92 järjestysmiehenä.
voi niitä aikoja.. harjavallasta minäkin sinne kruunuhäihin muutamana kesänä tulin. Ja hauskaa oli vaikka en ketään tuntenutkaan!