Ajatuksia itsepuolustuksesta Suomessa

Oon vaan miettinyt, että nykyään kun kaduilla on millon mössöä ja milloin taas peilin kirkasta jäätä, niin ei paljoa potkuilla pärjäillä! Vähän on tullut mieleen, että Suomen sääoloissa parhaiten pärjäisi ehkä nyrkkeilijän ja Bjj:n yhdistelmä, mutta tämä oli vain omaa, typerää pohdintaani
5680
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei niinkään typerää pohdiskelua. Todennäköisesti on turavallisempaa mennä vapaa ehtoisesti maihin kuin ottaa riskiä liukastumisesta. Juokseminen karkuun on myös riskikaabelia koska voi liian helposti slipata ja lyödä päänsä katuun. Bjj soveltuu suomen talviolusuhteisiin erittäin hyvin. Bjj plus maga on toimiva kombinaatio.

Äänestä
  • ollaan yksi yhtä vastaan ok. Muussa tapauksessa silkkaa hulluutta. Miten tällainen kombo: Hyvät nyrkit ja heitot ilman maahan menoa? Eli liikkuvuus säilyy kahdella tärkeimmällä etäisyydellä.

    Äänestä

  • kuin kirjoitti:

    ollaan yksi yhtä vastaan ok. Muussa tapauksessa silkkaa hulluutta. Miten tällainen kombo: Hyvät nyrkit ja heitot ilman maahan menoa? Eli liikkuvuus säilyy kahdella tärkeimmällä etäisyydellä.

    Kun liukkaalla alat heittämään, olet melko varmasti itsekin maassa. Paitsi ehkä jos vastustaja on hyvin kännissä, jolloin hänestä ei ole muutenkaan vastusta.

    Äänestä

  • silti. kirjoitti:

    Kun liukkaalla alat heittämään, olet melko varmasti itsekin maassa. Paitsi ehkä jos vastustaja on hyvin kännissä, jolloin hänestä ei ole muutenkaan vastusta.

    Näitä ketjuja lukiessa tulee väistämättä mieleen: miksi jotkut ylipäätään treenaavat kamppailulajeja? Nakkikioskitappeluita varten? Katurähinöitä? Ei hyvää päivää.

    Eri lajeja lähes 20 vuotta harrastaneena voin sanoa ylpeänä että kertaakaan en ole rähinään joutunut - enkä toivo joutuvani. Suosittelen egon pönkitystä hakeville vaikka isompaa autoa kamppailulajien harrastamisen sijaan.

    Äänestä

  • Lihava Ninja kirjoitti:

    Näitä ketjuja lukiessa tulee väistämättä mieleen: miksi jotkut ylipäätään treenaavat kamppailulajeja? Nakkikioskitappeluita varten? Katurähinöitä? Ei hyvää päivää.

    Eri lajeja lähes 20 vuotta harrastaneena voin sanoa ylpeänä että kertaakaan en ole rähinään joutunut - enkä toivo joutuvani. Suosittelen egon pönkitystä hakeville vaikka isompaa autoa kamppailulajien harrastamisen sijaan.

    Sehän on selvää, että melkein joka lajin mustalla vyöllä on taitoa neuvotella itsensä pois tilanteesta, jossa muutama "korsto" uhkaa rahoja tai henkeä.

    Jos neuvottelu ei auta, niin "kunnon musta vyö" kävelee kylmästi pois ja yleensä korstot vetävät hihasta tai lyövät tai tönäisevät. Silloin jos he todella haluavat vahingoittaa mustaa vyötä, on itsepuolustuksen aika.

    Tönäisyistä ei kannata välittää sillä niiden jättäminen huomioimatta murtaa korston egoa. Varsinkin kun on paljon väkeä ympärillä.

    OMAKOHTAISIA KOKEMUKSIA:

    Olin menossa vaatekauppaan kaupungilla, kun kolme korstoa, joilla oli kaksi naiskatsojaa(!) mukana, tulivat ripeästi eteeni ja pyysivät tupakkaa. Sanoin ettei minulla ollut, kun en polta ja sitten he käskivät "rauhallisesti" antamaan rahani heille. Sanoin, että olisi ihan kiva jaella rahaa ympäriinsä, jos sitä olisi, mutta nyt on sen verran kehno rahatilanne, että se ei onnistu. Sitten yksi korstoista sanoi, että antaisin kaikki rahat mitä minulla on. Puheessa oli jo hieman negatiivista sävyä. Sitten tajusin heidän periaatteensa ja kävelin ohi. Korstojen pomo tönäisi selkään ja itsellä oli sen verran hyvä tasapaino, että en huojahtanutkaan. Laitoin naamalleni "hämmästyneen virnistävän" ilmeen ja katsoin ensin korstoa naamaan ja siirsin ylenevästi katsettani hänen rintaansa. Naiskatsojat nauroivat korstolle ja sitten korsto löi minua(en ole ihan varma oliko se edes lyönti)naamaa kohti ja tein niin sanotun "taeki´n" ja ohjasin hänet maahan rauhallisesti(rauhallisuus tappelutilanteessa ei saa sinua näyttämään eläimeltä ja kasvattaa egoasi). Kaksi muuta korstoa jäivät katsomaan ja jatkoin matkaani vaatekauppaa kohti.

    Kun astuin noin puolta tuntia myöhemmin ulos kaupasta, niin huomasin että kolme korstoa ja yksi uusi korsto odottivat ulkopuolella minua. Katsojia ei ollut ja olin antanut jo vihjailevan varoituksen, joten laitoin kaikki maihin mustelmienkin kera.

    Heillä ei tainnut olla kamppailulajitaustaa. Mutta niin ei saisi ikinä käydä, että esim. kaksi mustaa vyötä kohtaavat kadulla. Silloin on jotain pahasti pielessä...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


TT2 kirjoitti:

Oon vaan miettinyt, että nykyään kun kaduilla on millon mössöä ja milloin taas peilin kirkasta jäätä, niin ei paljoa potkuilla pärjäillä! Vähän on tullut mieleen, että Suomen sääoloissa parhaiten pärjäisi ehkä nyrkkeilijän ja Bjj:n yhdistelmä, mutta tämä oli vain omaa, typerää pohdintaani

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu