Mikä miehelläni on?aikaisemmin parisuhteemme oli täynnä rakkautta ja hellyyttä,mutta nyt mies on alkanut käyttäytyä todella agressiivisesti.Eilen laittoi minut lattialle selälleen ja oli aikomus lyödä minua mahaan,mutta onneksi nyrkki jäi kuitenkin ilmaan..Säikähdin todella mieheni käytöstä,ja sama jatkuu edelleen ,nyt kun en heti tuonut miehelleni lasillista vettä niin helvetti pääsi irti taas alkoi huuto ja tavarat lennellä minua päin.Pelkään todella lapseni puolesta,tiedän nyt että se ei ole enään toivottu mieheni puolelta.Yritimme tätä noin puoli vuotta,ja kun raskaus alkoi,olimme molemmat onnemme kukkuloilla.Vasta nyt tällä viikolla on ongelmat räjähtänyt käsiin.Mitä siis tehdä? Yrittääkkö vielä ja miten?pelottaa mennä edes kotiin kun ei tiedä mitä tapahtuu,ja lastani en halua menettää.
miehen käytös
.....
71190
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
..itse en todellakaan uskaltaisi jäädä tuohon tilanteeseen. Mene minne vain pääset, ystävälle, vanhemmillesi, turvakotiin. Älä jää lyötäväksi, sillä siihen se lopulta menee, vaikka ei ilmeisesti(?) ole vielä lyönytkään. Ilmoita asiasta poliisille, älä jää miehen kanssa kahden.
Miehesi tarvitsee apua, itse et tuolle käytökselle mitään voi, etkä ole siihen myöskään millään lailla syypää. Luin jostain, että väkivaltainen mies pahoinpitelee raskaana olevaa naista juuri vatsaan. Lähde siis pois, älä mene enää kotiin!
Jos sillä on epäilys että se ei olis sen tenava?
ei pienintäkään epäilystä etteikö tämä lapsi olisi hänen,lapsen syntymään aikaa vajaa neljä kuukautta,ja nyt vasta ongelmat alkaneet.Eikä mies ole koskaan edes kyseenalaistanut tuota asiaa,tietää sen itsekin että varmasti hänen oma.Siitä olen varma ettei käytös johdu siitä.
Hei,
Kait se on Isyys ja kaikki sen myötä tuleva vastuu tai jokin, joka ahdistaa. Sitä ei pysty selittämään miksi ärsytyskynnys madaltuu ja hermot on pinnassa. Ehkä siihen vaikuttaa lapsen tulo naisen ja miehen väliin. Miehet haluaisi kuitenkin olla "vapaita" vaikkakin perhe monasti on heille yllättävän tärkeä. He huomaavat sen myöhemmin ja kasvavat rooliinsa hitaasti.
Monesti nainen antaa lapselle kaiken sen mitä mieskin haluaisi. Huomiota, hellyyttä, ihannointia ja kaikkea läheisyyttä aivan kuin lapsikin. Iho ei kovetu miehelläkään.
Lapsi ja perhe ovat tavallaan vankila, johon miehen pitää alistua. Mies ehkä yrittää tietämättään hypätä junasta pois, joka menee omaa raidettaan liiankin vääjäämättömästi.
Kasvatus, niinkuin parisuhde voisi olla yhteinen juttu, jossa kaikesta keskustellaan eikä määräillä itsekkäästi.
Jälleen puhuminen olisi parasta, ennenkuin asiat riistäytyvät käsistä. Tunteet ovat käsittämättömän vahvoja niin hyvässä kuin pahassa.
Hyvää elämää. Kuunnelkaa itseänne.
että miehellä itsellään joku suuri murhe,esim.töihin liittyvä. Toinen vaihtoehto on,että ajatus isyydestä on alkanut todella pelottaa ja ahdistaa.
Onko ollut väkivaltainen ennen?
Yritä saada jotenkin keskusteluyhteys. Lyötäväksi älä missään tapauksessa jää!
Miehesi on henkisesti vajaa! Älä jää yhteen noin hullun kanssa vaan hae apua ja heti!
Oikeesti jos et lähde nyt niin miehesi hakkaa sinut vielä hengiltä. Kamalaa :((
että äkkiä pois... Keskustella voi jossain neutraalimmassa paikassa sitten kun mies on rauhoittunut, mutta alkuun pysyisin etäällä. Ja sunkin on varmaan hyvä pohtia tuntemuksiasi turvassa.
Mut ex-mies pahoinpiteli ihan yllättäen, sai jostain raivarit ja pieksi, en suosittele samaa ainakaan raskaanaolevalle...