Huh huh, kyllä alkaa tuntua väsyttävältä tämä raskaanaolo! Viikkoja nyt 36 ja risat ja vielä pitäisi muutama jaksaa. Itselläni on alkanut tulla nyt kaikkia mukavia kipuja: selkää jomottaa, lonkat on kipeät, pissalla saa käydä jatkuvasti ja häpyliitosta särkee. Masukin on jo iso ja painava ja lattialta tai muuten "alhaalta" on hankala nousta seisomaan. Äitiysvaatteetkaan eivät enää mene kiltisti päälle, mahasta kinnaavat ikävästi.
Olisi jo mukava pian nähdä se vauvakin, jota ollaan jo kovin ooteltu. Hyvin on suunniteltu tämä odotus, kun synnytys alkaa tuntua jo Todella Hyvältä idealta.
Mites teillä muilla, onko millainen olo ollut? Tähän ketjuun saa sitten myös valittaa! ;)
Olisi jo mukava pian nähdä se vauvakin, jota ollaan jo kovin ooteltu. Hyvin on suunniteltu tämä odotus, kun synnytys alkaa tuntua jo Todella Hyvältä idealta.
Mites teillä muilla, onko millainen olo ollut? Tähän ketjuun saa sitten myös valittaa! ;)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Juu totta puhut ja pahenee vaan ne vaivat mitä sulla nyt on..meinaan että yöt alkaa olla hankalia kun kylkiin sattuu ja alapäässä painaa koko ajan...selkää jomottaa ja muitakin lihaksia repii.
Uni loppuu aamulla kesken ja pakko nousta sit aina syömään kun kamala nälkä, vaikka nukuttas kuinka....no päivällä sit pakko ottaa aina parin tunnin päikkärit. Meille on esikoinen tulossa joten onneksi saa nyt vielä lepäillä mutta kyllä jo jänskättää.
Totta muuten puhut tuosta yöunesta, kahdeksaa tuntia ei pysty millään nukkumaan putkeen. Joko herää siihen tukalaan pissahätään ja köpöttelee pökkelönä vessaan tai sitten lanteita särkee niin että herää.
Noh, positiivista sentään että sain nyt neuvolasta kävelyluvan. Olen ollut 27 rv. sairaslomalla ja liikkuminen on ollut tiukasti pannassa. Ihanaa käydä kaupungilla ja muutenkin ihmistenilmoilla.
Ainiin, pitää vielä valittaa siitä, että se muuten tuntuu tosi ikävältä, kun vauva painaa ja kääntelee päätään vasten kohdunsuuta, sellainen terävä vihlaisu, auts!
juu u..raskausviikkoja 38 5.
todella jo odotan vauvan tulos.supistellutkin on,mutta ei niistä ole mihinkään,ainoastaan omat hermot menee =)
kokoajan kiukututtaa,häpyliitos on niin kipee että itku meinaa päästä.
nivusia särkee tosi tosi palio.
yöllä on pakko mennä vessaan ainakin 4-7 kertaa.ja joka kerta sieltä liikenee vain pari tippaa vaikka tuntuis siltä et rakko on täynnä.
on se kyllä hassua tää raskausaika.
ja kun ei haluaisi kuulostaa kiittämättömältä,varmaan moni joka ei voi lapsia saada ottaisi mielellään kaikki nämä vaivat että muksun saisi.mutta..ei auta..
kaikki tämäkin unohtuu kun saa vauvan syliinsä.ja vuosien pääst sitä vain nauraa raskausajan voinnilleen.
tsemppiä kaikille..koitetaan jaksaa viimeiset viikot.
Kyllä minäkin olen alkanut jo odottamaan synnytystä vaikka sitä alkuraskaudessa piti vähän pelätäkin..
Yöt on tosi vaikeita kun selkä ja lonkat tulee kipeäksi, ei millään löydy hyvää asentoa. Nyt on uutena vaivana tullut närästys, sekin häiritsee yötä. (Ei onneksi vaivaa ihan joka päivä).
En kyllä muutenkaan malttaisi enää odottaa :)