Potkurin valinta

Mulla on tällä hetkellä 14x23 potkuri 175 heppaisessa 6,5 m veneessä. Mistä tiedän sen olevan oikea? Jos vaihtaa saman merkkiseen esim. 14x21, paraneeko kiihtyvyys?
Venenäyttelystäkin saa kai tietoa?
81251
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

suurin piirtein silleen kun vaihtasit autollas vitoselta neloselle.

Äänestä

Eli sulla paukapäällä on potkuri veneessä??? Mulla ko laite on Moottorissa. Voihan vee mitä taulapää vittuilijoita tälläkin palstalla on.

Äänestä
  • tällä palstalla, jos ei kysymys menny jakeluun.

    Äänestä

  • Kukahan tässä on taulapää, ainakin normaalin veneilijän taidoilla oleva ihminen ymmärtää mistä tuossa on kyse. Sullahan se potkuri on ihmeellisessä paikassa jos se on moottorissa.

    Äänestä

kannattaa jättää tuollaiset kokeilut tekemättä. itse olen nähnyt tapauksen jossa 14x22 potkuri repi perälaudan ja vene upposi... ja sitten joutuikin virkavalta töihin. jäi siinä leskelle kasa romua (paitsi perälauta) ja surua. kannattaa käyttää järkeä ja uskoa valmistajien suosituksia. itsetehdyt kannattaa mitoittaa jonkun asiantuntijan kanssa

Äänestä
  • Alappa juoppo jo laittaa paukkuihisi lisää plandinkia. Vituttaa känniläisten asiaankuulumattomat kommentit.
    Hoidata alkoholisti itsesi nopeasti kuntoon, jos vielä kerkiät!!!

    Äänestä

  • oikeaksi kirjoitti:

    Alappa juoppo jo laittaa paukkuihisi lisää plandinkia. Vituttaa känniläisten asiaankuulumattomat kommentit.
    Hoidata alkoholisti itsesi nopeasti kuntoon, jos vielä kerkiät!!!

    fin boat laskee sulle sopivan potkurin kun käyt kysymässä

    Äänestä

Paras tapa on kokeilla eri potkureita ja sen jälkeen tehdä ostospäätös. Kaikki kaupat tosin ei anna potkuria koekäyttöön. Mikäli näin niin mene vaan seuraavaan liikkeeseen.

Kun testaat niin valitse potkuri jolla nousu sellainen että saavutat huippukierrokset (katso koneen ohjekirjasta), ja mielellään maksimikierroksien ylärekisterin.

Potkurivalmisajien välillä on eroja. Itse suosittelisin ballisticin potkuria sopivalla nousulla. Hinta laatu suhde on niissä kohdallaan. Sitä paremmat potkurit maksavat maltaita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


oikeaksi kirjoitti:

Mulla on tällä hetkellä 14x23 potkuri 175 heppaisessa 6,5 m veneessä. Mistä tiedän sen olevan oikea? Jos vaihtaa saman merkkiseen esim. 14x21, paraneeko kiihtyvyys?
Venenäyttelystäkin saa kai tietoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu