Vauva kuumetta

minulla ei ole liian laihduttamisen takia menkkoja reiluun puoleenvuoteen ja oloni on jatkuvasti voimaton, mutta unelmana olisi saada avomieheni kanssa lapsi. olemme puhuneet asiasta keskenämme ja avomieheni ehdotti, että käivisin lääkärissä, että saisin apua syömisongelmaani. Mutta en haluaisi itse sotkea asiaan muita, mutta haluaisin menkkani takaisin, että voisimme yrittää saada jälkikasvua. Voiko vaarana olla, ettemme saa lapsia, jos minä en tee asialleni mitään? Voiko lapsi kehittyä epänormaaliksi, jos olen aliravittu odotusaikanakin?
6641
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei hyvää päivää mikä ajatuksen juoksu!!
Siis hetkinen, olet syömishäiriöinen= henkisesti epätasapainoinen ihminen, joka ei tosissaan halua edes parantua, kun et olla valmis hakemaan ammattiapua JA MIKÄ IRONISINTA: "en tahdo sekoittaa tähän muita ihmisiä"
Mitäs kuule kuvittelit tekeväsi kun synnytät viattoman lapsen perheeseen, jossa vallitsee tasapainottomuutta, uupumusta ja pakkomielteitä?!
Ihmisen kasvu ja kehitys perustuu suurimalti osin kongnitiiviseen oppimiseen ja lähiverkostoihmisten toiminnan matkimiseen. kuullostaa hullulta, mutta vaikka vauvaiästä selviäisittekin suht hyvin, niin parantumattomana istutat lapseesi toimintamallin, joka tukee syömishäiriötä eli on tarttuva tauti.
Ja jos kuvittelit, että lapsi on avain paranemiseen,niin se on puhdasta harhaa! Päin vastoin todennäköisesti vain ahdistaa enemmän, kun tajuaa vanhemmuuden realiteetit hyvin nopeasti.
Hanki vaikka jukkapalmu mielummin, niin ei tarvitse pienen ihmisen kärsiä!


p.s jos tämä oli provo, niin helkutin hyvä sellainen oli!

Äänestä

Elimistösi ilmoittaa kuukautisten loppumisella sen tosiseika, että elimistösi ei ole kunnossa kasvattaakseen sikiötä. Tarkemmin sanoen, jo hedelmöittyminen on mahdotonta. Eiköhän tuon nyt järkikin jo sano!

Suututtaa ajattelutapasi...Miehesi on oikeassa, etsi ensin apua syömisongelmaasi. Kun keho ja mieli on kunnossa harkitse vasta sitten lapsentkoa.

Sanoit ettet halua muiden puuttuvan asiaan. voin kuitenkin kahden raskauden läpikäyneenä sanoa, että kyllä ne "neuvolan tädit" asiaan puuttuvat. Liiaksikin sain kuulla mitä pitää syödä ja mitä ei saa syödä. Koska sinulla on anoreksia, tilasi on helposti päällepäin nähtävissä. Neuvolassa puututaan VARMASTI asiaan. Se on terveydenhoitajan/lääkärin velvollisuus. He tarkkailevat sekä äidin että sikiön hyvinvointia neuvolakäynneillä. Sinua punnitaan jatkuvasti, mitataan verenpainetta, kysellään ravitsemustottumuksistasi ym.

Ei hyvältä kuulosta....Ja vielä vastaus kysymykseesi. Vaarana tosiaankin voi olla ettet saa jälkikasvua jos et puutu ravitsemusongelmaasi. Toiseen kysymykseen vastaus. Lapsen kehitykseen vaikuttaa myös äidin ravitsemus. Kuinka voit edes kuvitella etukäteen haluavasi olla aliravittu raskauden aikana?? Jos leikit omalla hengelläsi, älä tee sitä muille.

Toivon, että saat oman kehosi kuntoon. Laita asiat tärkeysjärjestykseen. Mieti mitkä asiat painavat vaakakupissa eniten. Kaikkea ei voi saada.

Äänestä
  • Kai sä tajuat että ravinto menee napanuoran kautta lapselle joka myös tulee olemaan aliravittu jos sinä et syö tarpeeksi.

    Äänestä

Eikös äidin pitäisi olla valmis tekemään mitävain lapsensa eteen? ja jos et haluu lapsesi takia lihoa niitä terveitä naiselle vaadittavia kiloja niin en suosittele lapsen hankintaa kun vasta sitten kun on henkisesti kypsä. Jos sinä olet aliravittu niin vaarannat tietoisesti lapsen terveyden ja tuskin keskenmenoa haluat. Tee sellainen pieni uhraus lapsen tähden että hankit kiloja.

Äänestä

Mulla on ollu nyt kuukautiset poissa yli vuoden ja ne tuli vähän aikaa lääkkeillä. Vaikka olenkin vasta 14 tiedän jonkin verran Anoreksiasta,koska olen sen sairastanut. Itsekkin haluaisin vielä joskus saada lapsia..Mutta kummitädilläni kuukautiset olivat poissa 15 vuotta. Kun hän nosti painoaan vähäsen sai hän sitten 30 vuoden ikäisenä terveen tyttö-vauvan! :) Anoreksiaan hän sairastui 16 vuotiaana. Tsemppiä!!

Äänestä

Edes harkitse lasten tekoa.SUOSITTELEN SINULLE KOHDUNPOISTOA!voit pilata oman elämäsi,mutta sinulla ei ole oikeutta saastuttaa viattomia.pösilö!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vauvakuume kirjoitti:

minulla ei ole liian laihduttamisen takia menkkoja reiluun puoleenvuoteen ja oloni on jatkuvasti voimaton, mutta unelmana olisi saada avomieheni kanssa lapsi. olemme puhuneet asiasta keskenämme ja avomieheni ehdotti, että käivisin lääkärissä, että saisin apua syömisongelmaani. Mutta en haluaisi itse sotkea asiaan muita, mutta haluaisin menkkani takaisin, että voisimme yrittää saada jälkikasvua. Voiko vaarana olla, ettemme saa lapsia, jos minä en tee asialleni mitään? Voiko lapsi kehittyä epänormaaliksi, jos olen aliravittu odotusaikanakin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu