Onko olemassa Ubuntulle Bootti diskettiä, kone ei osaa bootata CD:ltä, eli näin ollen en saa Live CD:tä pyörimään.
Eli onko jokin levyke jolta bootataan ensin jotta saisi Ubuntun käyntiin?
Tai pitääkö se tehdä jotenki, selviä ohjeita kiitos!
Eli onko jokin levyke jolta bootataan ensin jotta saisi Ubuntun käyntiin?
Tai pitääkö se tehdä jotenki, selviä ohjeita kiitos!
Vastaukset 7
Vanhimmat
..ei samaa kysymystä tarvi joka foorumiin laittaa, vastaus on edelleen.
http://linux.simple.be/tools/sbm
Kone taitaa olla aika iäkäs kun jos ei osaa buutata CD:ltä? Veikkaan jotakin PII eli 233-450MHz suorittimella olevaa konetta. Suoraan sanoen tuollainen vekotin on turhan heikko, ubuntu imuroi kyllä tehoja ihan kiitettävästi. Ja muistiakin minimi 256 että live edes käynnistyy. Laihalla mopolla ei kannata alkaa seikkailemaan ellei ole valmis karsimaan ubuntusta lisäosia pois.
Eli oletko selvittänyt koneesi tehot, mihin ne riittävät? Meniskö Xubuntu jonka tehovaatimukset ovat hieman pienemmät?
Mikäli kone on uudempi kuin tuo otaksun että olet ymmärtänyt jotakin väärin ja kone on käynnistettävissä cd:ltä.. eli oletko tsekannut biosin?
Selvennys tuohon ohjeeseen on että imuroit sen levykuvan "sbootmgr.dsk"
Ellei sulla ole ohjelmaa jolla kirjoittaa ns. korppu-image niin sun täytyy myös imuroida ja asentaa sellainen eli siitä linkistä tänne;
http://www.fdos.org/ripcord/rawrite/#windows
Äkkiä katsottuna tämä näytti lupaavalta;
http://www.disoriented.com/diskwrite/
Sitten pistät formatoidun korpun asemaan ja ko. ohjelmalla kirjoitat lataamasi korppu-imagen korpulle minkä jälkeen koneen voi käynnistää korpulla ja cd pitäisi olla käytettävissä käynnistyslaitteena.
Hmmm.. ubuntun cd:ltä löytyy vastaava ohjelma /install/sbm.bin joka siis kirjoitetaan flopylle. Kokeilin ja toimii tosin en osannut käyttää ko. ohjelmaa enkä viitsinyt ainakaan asentaa mitään (siinä oli jokin asennusmahdollisuus).
Kone on 166MHz, mutta Rammia on 256Mb... Biosissa ei ole vaihtoehtoina mitään muuta ku floppy ja HDD.
sain kyllä bootattua koneen tuolla smart boot managerilla, mutta sitte ku yrittää bootata CD:ltä niin antaa vain virheilmoituksen" Disk error! 0xAA ", viittaa ilmeisesti johonkin heksa lukuun...
Taitaa olla vähän vaikeeta saada noin vanhaan koneseen CD boottia mitenkään, ylipäätänsä mihinkään käyttikseen... Windowsin tietty saa sen käynnistyslevykkeen kautta, mutta muuten ei.
"Kone on 166MHz, mutta Rammia on 256Mb"
Irvokasta tämä nykyaika, tuo oli kova kone vuonna -98 mutta nykyään vaikea keksiä muuta käyttöä kuin konekirjoitus ja ehkä kevyt surffailu. Siltikin tuolla 166:lla voi tulla vaikeuksia raskailla nettisivuilla joten flash, java ja kuvat tarttis ehkä karsia pois.
Vaikka olenkin kohtuullisen innokas PC-harrastaja ja rakentelen mielelläni kaikenlaisia värkkejä niin kyllä tuon PI-tason olen päättänyt jättää taakseni historian hämärään sillä vaikka niiden elvyttäminen on sinänsä hauskaa ei niiden resurssit yksinkertaisesti riitä nykypäivän vaatimuksiin. Eli tuuli- ja lämpötilamittarin siitä saa ja kyllähän se win98 pyörittää kuten pyörittäisi vanhempia linuxejakin (korpulta asennettavia)ja miksei jotakin kevyttä nykyaikaista minidistroakin mutta käytön mielekkyyss onkin sitten eri asia.
Palataanpa asiaan, kyseinen virhe "Disk Error! 0xAA" voi aiheutua seuraavista seikoista;
CD-levy ei ole asemassa tai smart ei ainakaan näe sitä
CD:n hakemistorakenne ei ole ehtinyt latautua
CD-asema ei kykene lukemaan levyä (vanha asema, liian uusi levy)
Ellei toistuvat yritykset avata CD-levyä auta en osaa tähän hätään auttaa. Erään linkin mukaan vanhemmat versiot toimivat paremmin ainakin vanhojen cd-asemien kanssa eli jos sulla on vanha cd-asema niin uudemmat versiot ehkä tökkivät niiden kanssa. Tai toisinpäin, jos cd-asema on "liian" uusi ei smartti ehkä osaa käsitellä sitä oikein riippuen siis smartin versiosta.
Kyllä se jotenkin varmasti onnistuu mutta mulla ei valitettavasti ole aikaa perehtyä tähän enempää kun omatkin hommat tässä vähän laahaavat, toivotaan että jollakulla on enemmän tietoa tai neuvoja tilanteeseen. Toisaalta, mikäli koneen omistajalla sattuisi olemaan hieman euroja kukkarossa kannattaisi harkita koneen päivittämistä parempaan.
Emo on niin vanha että en osaa sanoa onko sille usb-tukea, kiikunkaakun versioon USB 1.0 voisi olla piikit emolla ja bios-tuki? Tällöin olisi mahdollisuus ottaa 1.0 USB-liitin emon piikeistä ja hankkia minidistro joka on usb-palikalla. Sen kun lataa kaiken RAMiin niin se voisi toimia jotenkuten. Tuon liittimen kiinnittämisessä tarvitsee yleismittaria jotta 5V piikki löytyy sillä liitin voi mennä tasan väärinpäin ja kun usb-palikan kytkee on lauta musta..
Mutta kuten sanoin mun täytyy suunnata omat voimavarani muualle, toivotan onnea etsimiseen.
ubuntussa on kova homma saada se edes mielekkäästi pyörimään tuollaisella koneella.
kyllä siihen jonkun puppy-linuxin laittaa niin että se järkevästi pyöriikin viellä.
surffaukseen, sähköpostiin ja tekstinkäsittelyyn tuo kone siis kelpaa aivan mainiosti.
http://distrowatch.com/table.php?distribution=puppy
itsekin olen tuon laittanut vanhaan läppäriin ja hyvin toimii matkan päällä. gprs-yhteydellä nettiin ja liittymässä on saunalahden dataetu, niin eipä tule edes kalliiksi.
https://help.ubuntu.com/community/SmartBootManagerHowto
Toistuuko nyt samat tai vastaavat kysymykset eri suomi24-linux palstoilla :(