Koiravanhuksellamme tuli noin vuosi sitten syylä silmäkulmaan.
Eläinlääkäri oli sitä mieltä ettei syylää tarvitse poistaa.. Mutta olen kuullut, että on vitamiineja ( aptus senior) jotka auttavat syylän kuivumiseen.. Onko kokemuksia?
Eläinlääkäri oli sitä mieltä ettei syylää tarvitse poistaa.. Mutta olen kuullut, että on vitamiineja ( aptus senior) jotka auttavat syylän kuivumiseen.. Onko kokemuksia?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hei
Onko täm syylä siis silmässä vai luomessa?
Meidän herralle 12v. tuli noita pahkuroita aina vasempaan silmään. Meidän tapauksessa kyseessä oli "koiran finni", eli tali-tiehyet luomissa menevät vanhalla koiralla tukkoon, ja syylä on siis talipaukku. Haittaa näistä ei ole, meidän koiralla vain tämä syylä kasvoi niin isoksi kuukausien mittaan, että hankasi silmää ja se rauhoituksessa puhkaistiin kuin finni.
Pattihan uusiutui noin 6kk kuluttua taas, muttei yhtä pahana ja puhtain käsin ja puhtailla välineillä tyhjensin patin itse ELL ohjeiden mukaan.
En tiedä vitamiineista, onko apua...
Tai onko edes kyseessä sama vaiva! Mutta näin meillä.
Tämä syylä on oikean silmän yläluomessa.
Miten huomasitte että syylä hankaa silmää?
Olen seuraillut labbiksemme silmää, mutta vielä en ole huomannut että se syylä hankaisi..
Mä huomasin sen niin että koira hankasi tassulla silmäänsä ja silmä rähmi kovasti.
Aluksihan luulimmekin että kyseessä on silmätulehdus rähmimisen takia, ja saimme puh. reseptinä silmätippoja. Rähmiminen ei loppunut joten veimme koiran lääkäriin, ja lääkäri puristi patin pois :)