Loisteputkivalaisin äänteleepi

Vessas on loisteputki valaisin niin joskus päällä ollessa se pitää semmoista naksuntaa ihan kuin joku antaisi luunapin muoviin, tuo naksunta toistuu säännöllisesti noin 10sek välein (välillä hitusen kovemp ja välil hiljasemp). Toisinaan kun valon laittaa päälle niin naksuntaa ei ala kuulumaan ollenkaan. Tuota naksuntaa on kuulunut koht puol vuotta, vasta nyt jaksan/muistan kysyä.

Jotenkas mistä johtuu?

Oliskos se konkka/sytytin lataantuu liikaa ja purkaa virran metalliin tai johonkin?
93605
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Lisättäköön viel se, että pesuhuonees sama valaisin niin se ei pidä mitään ääntä.

Äänestä
  • Olisko viallinen sytytin, joka jää naksumaan...

    Äänestä

  • ytin... kirjoitti:

    Olisko viallinen sytytin, joka jää naksumaan...

    Tai häiriönpoistokonkka lyö läpi ja on tyyppiä itsestäänkorjautuva, eli toimii läpilyönnista huolimatta, eikä mene varsinaisesti oikosulkuun.

    Otat kannen pois siitä valaisimesta, niin on parempi paikallistaa naksuva osa...

    Äänestä

  • Kärpänen siellä lentelee päättömästi valaisimen sisällä...

    Äänestä

  • menoa... kirjoitti:

    Kärpänen siellä lentelee päättömästi valaisimen sisällä...

    Vaihda sytytin ja putki. Jos naksuttelu jatkuu, koita vaihtaa konkka ja lopuksi kuristin jos muu ei auta.

    Niin ja tuollaiset turhat viestit kuten edellinen voi hyvin jättää lähettämättä.

    Äänestä

Valtaosa valaisinvalmistajista on lisännyt tuotteisiin ns. naksu - ominaisuuden.
Tuon tarkoituksena on antaa merkkiä siitä, että elektroniikka on ok.
Naksutuksen tulee kuulua harvakseltaan n. 5 - 15 sek välein aj ratkaisevinta on se. että naksutus on säännöllistä.
Mikäli naksutus muuttuu nopeammaksi tai harvemmaksi kuin uutena, niin silloin laitteessa on kenties jotain vialla ja kannataa ottaa yhteyttä valmistajaan.

Useimmin tuo naksutuksen muuttuminen / naksutus saattaa olla merkki alkavasta maavuodosta.

Naksahtelua saattaa siis aiheuttaa mm valaisimen muoviosien lämpölaajenemisesta aiheutuva liike metallisia osia vasten ja kitkan vaikutuksesta tulee kuultavia naksauksia.

Harvemmin vika on sytyttimessä tai lampussa, sillä niiden vikaantuminen on nähtävissä normaalisti valon vilkkumisena, siis selvänä vilkkumisena.
Pientä "värinäähän" loisteputkessa on aina havaittavissa, mutta

Äänestä

veikkaukseni otsikossa. olen huomannut saman joskus.

Äänestä

Kiitoksia kaikille täytyypä tutkail mist tuo johtuupi

Äänestä

Vanha ketju mutta Googlella löytyi. Miksi vanha loisteputkivalaisin mahtaa naksua. Kuuluu kolahdus noin tunnin välein. Valaisin todella harvoin ollut käytössä,viimeksi joskus talvella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.,, kirjoitti:

Vessas on loisteputki valaisin niin joskus päällä ollessa se pitää semmoista naksuntaa ihan kuin joku antaisi luunapin muoviin, tuo naksunta toistuu säännöllisesti noin 10sek välein (välillä hitusen kovemp ja välil hiljasemp). Toisinaan kun valon laittaa päälle niin naksuntaa ei ala kuulumaan ollenkaan. Tuota naksuntaa on kuulunut koht puol vuotta, vasta nyt jaksan/muistan kysyä.

Jotenkas mistä johtuu?

Oliskos se konkka/sytytin lataantuu liikaa ja purkaa virran metalliin tai johonkin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu