Hei!
Olen bioanalytiikan opiskelija, mutta hiljalleen on alkanut tuntua siltä että farmasia voisi olla enemmän oma juttuni. Olen kuullut vähän kiertoteitä että joskus ainakin olisi ollut muuntokoulutusta bioanalyytikosta farmaseutiksi ja haluaisin tietää onko sellaista mahdollisesti vielä?
Googlella en kovin tuoretta tietoa asiasta löytänyt ja esim. apteekkiduunin muuntokoulutuslinkki ei toimi. Joillain sivuilla oli noin ylipäätään terveydenhuoltoalan tutkinnon suorittaneiden muuntokoulutuksesta, mutta se mistä kuulin oli nimenomaan bioanalyytikoille tarkoitettu.
Lähinnä mietin kannattaako käydä koulu loppuun ja sitten hakea tähän lyhyempään koulutukseen, vai lopettaa nyt ihan suosiolla kesken ja valmistautua pääsykokeisiin. Uskoisin pääseväni normaalivalinnassakin sisään, ainakin mitä olen vanhoja pääsykokeita katsellut niin ihan samoja asioita mitä me nyt koulussa olemme käyneet läpi. Toisaalta taas tuntuu siltä että jos keskeyttäisin, niin tähän astinen opiskeluni olisi mennyt "hukkaan", kun tuon muuntokoulutuksen kautta sentään hyötyisin aiemmista opinnoistani.
bioanalyytikko -> farmaseutti
3
1436
Vastaukset
- Julkisoikeuden maisteri
"Lähinnä mietin kannattaako käydä koulu loppuun ja sitten hakea tähän lyhyempään koulutukseen, vai lopettaa nyt ihan suosiolla kesken ja valmistautua pääsykokeisiin."
Silloin jos vaihdat alaa niin, että myös koulutustaso vaihtuu, esim. amiksesta akateemiseen, niin yleensä aina on hyötyä siitä että suorittaa sen aikaisemman amk-tutkinnon loppuun. Tietenkin perimmältään kyse on siitä miten itseä nappaa lukeminen, mutta jos sen jaksaa pinnistää, niin yleensä se kannattaa, sillä esim. näiden aikaisempien eri koulutustason opintojen hyväksilukeminen edellyttää yleensä sitä, että tutkinto on suoritettu loppuun.
Oikeastaan ainoa poikkeus tähän sääntöön on, että jos vaihtaa alaa saman koulutustason sisällä, niin sillä ei ole suurtakaan väliä, sillä saman koulutustason oppilaitokset hyväksyvät kohtuu hyvin toistensa opintoja. Akateemisella puolella voi olla jopa haittaa yhden yliopistotutkinnon loppuunsaattamisesta, ennen kuin aloittaa toista yliopistotutkintoa toisella alalla, jos esim. on laajat sivuaineopinnot, niin tällöin näitä ylimeneviä opintoja ei voi enää siirtää tähän toiseen tutkintoon sen jälkeen kun se ensimmäinen tutkinto, johon ne sisältyvät, valmistuu.- alan vaihtoa miettivä
"esim. näiden aikaisempien eri koulutustason opintojen hyväksilukeminen edellyttää yleensä sitä, että tutkinto on suoritettu loppuun."
Ohhoh, en tiennyt että voisin saada ammatikorkeaopinnoista mitään hyväksilukuja yliopistolla ilman tuota muuntokoulutusta (paitsi tietysti jos jatkaisin kliinistä laboratoriotiedettä, jonne ei edes pääse ilman bioanalyytikkokoulutusta). Kyllähän tuo sitten motivoikin käymään tämän loppuun.
Jos joku kuitenkin tietää jotain siitä muuntokoulutuksesta, niin tieto (tai edes tieto mistä saada tietoa) olisi erittäin tervetullutta. - Kohtavalmis
alan vaihtoa miettivä kirjoitti:
"esim. näiden aikaisempien eri koulutustason opintojen hyväksilukeminen edellyttää yleensä sitä, että tutkinto on suoritettu loppuun."
Ohhoh, en tiennyt että voisin saada ammatikorkeaopinnoista mitään hyväksilukuja yliopistolla ilman tuota muuntokoulutusta (paitsi tietysti jos jatkaisin kliinistä laboratoriotiedettä, jonne ei edes pääse ilman bioanalyytikkokoulutusta). Kyllähän tuo sitten motivoikin käymään tämän loppuun.
Jos joku kuitenkin tietää jotain siitä muuntokoulutuksesta, niin tieto (tai edes tieto mistä saada tietoa) olisi erittäin tervetullutta.http://www.uku.fi/kkk/muuntokoulutus/
Normaali farmaseuttikoulutus kestää 3 vuotta, joten se ei ole oikeastaan pidempi kuin muuntokoulutuskaan. Molemmissa opiskellaan samat asiat. Toki hyvä, jos saa entisestä tutkinnosta jotain hyväksiluetuksi (saa ehkä myös normaalissa farmaseuttikoulutuksessa) Soita vaikka yliopistolle ja ota selvää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 733350
- 463112
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle512351Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3411999- 1401759
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161575Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan121432Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?121269- 451204
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii671120