Kyseisellä kortilla kun pelaan COD 1:stäkin, niin peli nykii. Cod 2:kin nykii järjettömästi Direct 9-tilassa. Onko kyseessä ihan rupukortti, vai mitä?
Ja pitääkö tämä paikkaansa, kun olen kuullut, että ATI:n ohjaimet olisivat enemmän intel-koneeseen sopivia?
Olen myös katsellut Radeon 9800 prota, olisiko siitä mihinkään pelaamiseen... Nopeutuuko sitten kovin, jos on 128 tai 256mb?
Ja pitääkö tämä paikkaansa, kun olen kuullut, että ATI:n ohjaimet olisivat enemmän intel-koneeseen sopivia?
Olen myös katsellut Radeon 9800 prota, olisiko siitä mihinkään pelaamiseen... Nopeutuuko sitten kovin, jos on 128 tai 256mb?
Vastaukset 4
Vanhimmat
siis 5200 geforce on IHAN PASKA!!!!!!!!!!!! älä edes sano että se on pelaamista varten =))
9800pro ihan eri luokkaa kuin 5200
mutta kun sulla kerran on agp väylä nin miksi et samantien ostaisi jotain uudempaa ja hyvää korttia
esim. Geforce7600gs on kohtuu halpa ja riittävän tehokas uusiinkin peleihin
toinen vaihtoehto olisi ati x1650pro tai XT malli jotka ovat myös ihan kelpo kortteja tosin XT on jo josain määrin 7600gs nopeampi.
jos haluat käytetyn kortin niin osta Geforce 6600GT vaikka www.huuto.net
nämä kaikki kortit on nopeampia kuin ati9800
kyllä intelin konees toimii geforce ja ati yhtä hyvin niillä ei ole mitään merkittävää eroa.
gf5200 on tietääkseni markkinoiden hitain dx9 kortti....tai ainaski toisiks hitain =)
geforce4 mx440 on nopeampi kuin toi gf5200 LOL
unohtu kysyy että mikä prossu sulla on konees?
ikinä ei kannata ostaa näyttistä joka on nopeampi kuin prossu ((menee tehot hukkaan))
eli on hyvä ostaa suunnilleen yhtä hyvä näyttis kuin prossukin.
niin ja toi muisti ei meinaa mitään esim jos on geforce 5200 näyttis 1024mb muistilla niin se on silti täysin htä hidas eli tolla muistin määrällä ei ole mitään tekemistä kortin nopeuden kanssa
Olen seurannut niin tiiviisti tietotekniikan kehitystä että noista korteista tulee jo nostalgisia fiiliksiä. Hassua vaikka ne on julkaistu vain muutama vuosi sitten.
Näillä parilla valmistajalla on ollut jo kauan käytäntönä nimetä näytönohjaimensa tavalla jossa tuhatluku tarkoittaa tuoteperhettä (nykyään ati on mennyt yli kymmenen tuhatluvuissaan ja mallinumerot alkavat siksi roomalaisella numerolla X (10)) ja sataluku kohderyhmää.
FX5000-sarja oli tekniikkana aika huonoa. Se hävisi kuvanlaatuamyöten kaikessa ATI:n vallankumoukselliselle 9000-sarjalle. Tämä oli todella huonoa aikaa nvidialle.
tuolloin alkanut nimeämiskäytäntö on säilynyt tähän päivään asti, suunnilleen samanlaisena. sataluvut 000 - 500 on varattu erilaisille budjettituotteille, 600 - 700 keskiluokalle ja 800 - 900 Edelläkävijä-tuotteille jotka edustavat kyseisen tekniikan mahdollistamaa huippua suorituskyvyssä ja ominaisuuksissa.
Ei tarvitse edes luke mitää testejä huomatakseen että FX5200 on aika heikoilla 9800pro-mallin rinnalla.
Ati (nykyään AMD:n omistuksessa) ja nVidia ovat piirisarjojen suunnittelijoita (ei edes omia tehtaita). Ne toimivat yhtä hyvin tai huonosti kaikilla x86(-64)-suorittimilla joita valmistaa monet muutkin firmat kuin AMD ja intel.
Ylimääräinen muisti ei koskaan nopeuta näytönohjainta. Sen puute, taas hidastaa sitä. (Pelkkä kuvan tuottaminen näytölle ei tarvitse montaa megaa muistia, esim nettikäyttö). Riippuu täysin pelistä, paljonko muistia tarvitaan.
Täytyy sanoa että nuo mainitsemasi pelit kaipaavat nopean tietokoneen (jossa on tietysti kyseisille peleille riittävä näytönohjain) joten nostalgia kannattaa jo unohtaa.
ei tarvi paljoo enään lisäillä