LEntäjät aitiopaikalla?

Onko lentäjillä (siviili tai sotilas) lupa pitää kameraa mukana ja kuvata? Aika harvoin on näkynyt lentokoneista otettuja kuvia - matkustamosta joskus. Siellähän on aitiopaikka kaikenmaailman luonnonilmiöille- sateenkaaret, revontulet, myrskyt, auringonpimennnykset jne jne.
2382
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Onhan noita kuvia, se vaan on aika hankalaa. Flightforum -sivustolla on hyviä varjoliitimestä otettuja kuvia.

Äänestä
  • Joskus HS:n kuukausiliitteessä julkaistiin Finnairin lentäjän ottamia upeita kuvia. Missähän niitä voisi ihailla?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


maakuvaaja kirjoitti:

Onko lentäjillä (siviili tai sotilas) lupa pitää kameraa mukana ja kuvata? Aika harvoin on näkynyt lentokoneista otettuja kuvia - matkustamosta joskus. Siellähän on aitiopaikka kaikenmaailman luonnonilmiöille- sateenkaaret, revontulet, myrskyt, auringonpimennnykset jne jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu