netti pilannut elämän?

onko netti pilannut elämäsi?
millä tavalla? oikea sosiaalinen elämä kadonnut netissä roikkumisen myötä? elämänrytmi sekaisin?
pyörimistä netissä eri nimimerkeillä,sen seurauksena valheiden verkkoja? menettänyt rahat nettipeleissä?
61952
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

itellä on tuo sosiaalinen kanssakäymine ollu vaikeeta muitte ihmisten kanssa kasvotusten varsinkin.. esimerkiksi ruokapöydässä on todella vaikeeta jos ei keksi mitään mistä puhua että pitäis vain olla hiljaa ja syödä ja tuntuu että kaikki katsoo tai pitää jotenkin outona.. kotiin kun tulen menen heti koneelle ja surffailen ja kuuntelen musiikkia.. esim ilman musiikkia on tosi ärsyttävää.. esim hiljasessa paikassa selvinpäin on vaikeaa ja jos on vielä paljon
porukkaa ympärilla.. tulee aina sellainen olo että haluaa vaan olla yksinää ja olla vaikka koneella tai soittaa bassoa ja kitaraa.. tuo just iteeeniki ärsyttää että hyvä että voi ihmisten kanssa syyä samasssa pöydässä ettei ruppee ahistammaa.. hyvä että silmiä muistaa räpyttää.. kertokee joku jos tiiätte miten tästä pääsee eroon..

Äänestä
  • tota voi ku treenata..enemmän sosiaalisiatilanteita..ja rupeat tietoisesti vähentämään koneella oloa ja sen sijaan olet silmätysten ihmisten kanssa.

    Äänestä

  • Kuulostaapa sosiaalistentilanteiden pelolta tai paniikkihäiriöltä. Ahdistus kuuluu asiaan silloin. Vois kokeilla vaikka ensin lääkäriä ja tarvittaessa voi konsultoida psykiatrisen puolen väkeä.
    Ja toi on tosiaan yleistä ja siitä pääsee eroon, mutta se vie aikaa!

    Äänestä

  • On helppoo ja varma tapa, suosittelen.

    Äänestä

  • jösse kirjoitti:

    On helppoo ja varma tapa, suosittelen.

    Ku sitä on tarpeeks riippuvainen (niiku minä) Nii ku yrität tehä itsemurhaa, nii ett tee. Ei sitä pelaamista halua jättää.

    Äänestä

Ole sinä vain vittu hiljaa ja alota tupakan polttaminen saat uusia kavereita seku on yksi parhaimmista sosiaalisista tapahtumista..

Kun menet kauppaan osta punanen mallu aski 30savuketta ja heittele kavereille varmaan saat kavereita.
!! !

!
!
!
!
!
!
!
!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Viiru- kirjoitti:

onko netti pilannut elämäsi?
millä tavalla? oikea sosiaalinen elämä kadonnut netissä roikkumisen myötä? elämänrytmi sekaisin?
pyörimistä netissä eri nimimerkeillä,sen seurauksena valheiden verkkoja? menettänyt rahat nettipeleissä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu