Terveeks, kaikille:
Onkos kenelläkään havaittu luukatoa, epilepsialääkityksen seurauksena ?
- googlessa näyttää ainakin löytyvän paljon tutkimuksia tuota asiaa koskien.
- epi-lääkkeet on tiettävästi yksi riskitekijä.
Olen itse menossa luutiheysmittaukseen sisätautilääkärin lähetteellä, saas nähdä mitä kuuluu. (Minulla noita riskitekijöitä löytyy myös muita: saatu sädehoito, ylipaino, tupakointi, kilpirauhasen vajaatoiminta ja juuri aloitettu hydrokortisoni-korvaushoito).
T. Artsi
Osteoporoosi ja epilepsia
11
804
Vastaukset
- sauvatar
ja lisää tulee,
kun riesana on vielä Psoriasis =(
Tuo Psori on aina ollut onneksi
hyvin lievä eli muutamalla läikällä
olen selvinnyt =)- gloria
Sauvatar,
miten tuo psori sulla ilmeni? Oliko jo ennen epiä vai sen jälkeen?
Kun mulla nyt ihossa, lähinnä vatsan alueella läikkiä, eivätkä lähde kortisonilla. Olen jo yleislääkärillä käynyt näyttämässä, eikä epäillyt psoria. - sauvatar
gloria kirjoitti:
Sauvatar,
miten tuo psori sulla ilmeni? Oliko jo ennen epiä vai sen jälkeen?
Kun mulla nyt ihossa, lähinnä vatsan alueella läikkiä, eivätkä lähde kortisonilla. Olen jo yleislääkärillä käynyt näyttämässä, eikä epäillyt psoria.puhkesi kuin Epi.
Menin suoraan otattaa näytteen ja Psoria
on kuten epäiltiin.
Mulla alkoi myös vatsan alueelta muutama
läikkä siellä täällä ja Psorivoiteet
eivät tehonneet vaan lisäsivät sitä.
Aloin käyttämään vahvoja kortisonivoiteita
ja ne auttavat.
Murkkuikäisenä niitä tuli käsiin ja
jalkoihin, mutta onneksi sain pidettyä
ne kurissa.
Pyydä lähete näytteen ottoon ja
ei ne kaikki yleislääkärit Psoria
tunnista. - Marsu
sauvatar kirjoitti:
puhkesi kuin Epi.
Menin suoraan otattaa näytteen ja Psoria
on kuten epäiltiin.
Mulla alkoi myös vatsan alueelta muutama
läikkä siellä täällä ja Psorivoiteet
eivät tehonneet vaan lisäsivät sitä.
Aloin käyttämään vahvoja kortisonivoiteita
ja ne auttavat.
Murkkuikäisenä niitä tuli käsiin ja
jalkoihin, mutta onneksi sain pidettyä
ne kurissa.
Pyydä lähete näytteen ottoon ja
ei ne kaikki yleislääkärit Psoria
tunnista.Mulla on psori päänahassa. Ei oikeastaan haittaa elämää, ärtyy joskus kun stressi pukkaa päälle. Niin ja mustissa vaatteissa olkapäät on valkoiset.
- gloria
Marsu kirjoitti:
Mulla on psori päänahassa. Ei oikeastaan haittaa elämää, ärtyy joskus kun stressi pukkaa päälle. Niin ja mustissa vaatteissa olkapäät on valkoiset.
Täytyypä sitten mennä uudelleen lääkäriin, jos ei tuosta noilla voiteilla parane (huonolta näyttää...). Päänahka mullakin nyt oudosti oireillut, kun aina muuten ollut normaali ja tosiaan vatsa laikkujen peitossa, sekä käsissä muutamat pienet punaiset ihottumat.
- sauvatar
Marsu kirjoitti:
Mulla on psori päänahassa. Ei oikeastaan haittaa elämää, ärtyy joskus kun stressi pukkaa päälle. Niin ja mustissa vaatteissa olkapäät on valkoiset.
vain kosteuttavia shamppoita ja
mieluiten kampaamoista. Ne maksaa,
mutta tehoaa ja ajaa asiansa =)
- timanttimies
paranee soijalla
- Hugo.
Oisko tuo... aika moneen ehdotat soijaa ja viinaa. Ei liene tieteellisesti tutkittu ja olet omakohtaisesti sen vaan testannut?
- kiitos tästä
Hugo. kirjoitti:
Oisko tuo... aika moneen ehdotat soijaa ja viinaa. Ei liene tieteellisesti tutkittu ja olet omakohtaisesti sen vaan testannut?
t:¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
- Hugo.
Käsittääkseni epilepsialääkkeet voivat aiheuttaa luukatoa ja liikkumattomuus tai liian vähäinen. Itselläni ainakin luut hauraustu, kun söin opiskellessa vain riisiä ja tonnikalaa ja kävin hirvittävästi lenkillä painaen vain 65 kg, nykyisin 93 kg.
Hienoa, että käyt mittaamassa. Pitäisi itsekin mittauttaa ainakin päästä, kun tuntuu, että se on kivikovaa umpiluuta.- sauvatar
sun kanssas =))
Et sä mikään umpiluu ole =)))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä642223Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa502184SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1622015Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää171791Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön851141Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.741070HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36292961Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!
Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T320899Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah98835- 56807