Viisumia?

Kissus

Parin vuoden päästä täytän tasakymmeniä ja jo nyt aloitan matkan suunnittelun sillä, että alan kyselemään tietoja karibian saarista. Ensinkin kiinnostaa se, mihin saarivaltioihin vaaditaan viisumi. Tarkoitus kun olisi lentää omatoimisesti jollekin saarelle (Haitiin?) ja suorittaa "saarihyppelyä" veneitse tai lentäen. Nuo viisumit saattavat vain sotkea matkaa koska ei voi olla aivan varma milloin olisi milläkin saarella. Matkan alustavaa suunnittelua, reitin katsomista ja matkojen varaamista auttaisi kummasti jos tietäisi kunkin pikkuivaltion suhtautumisen EU-kansalaisiin. Jos maa vaatii viisumin, mutta sen saa rajalla pikaviisumina, kertokaa myös se, sillä sehän ei ole silloin suurikaan murheen aihe :)
Kiitos jo etukäteen kaikille jotka viitsivät auttaa minua kysymykseni kanssa. Tiedän toki, että googlettamalla tieto varmaan löytyisi, mutta noita pikkuvaltioita on karibian alueella niiiin monta ettei niitä yksinkertaisesti jaksa alkaa kaikkia omatoimisesti googlettamaan.
Muutkin tiedot, vinkit ja kohdesuositukset otetaan ilolla vastaan. Unohtakaa kuitenkin kaikki "turistirysät" = ne ei oikein meitä jaksa innostaa.

2

886

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hispaniola

      Dominikaanisessa asuneena tiedä että Haiti on ns,
      Off Limit eli ei mitään asiaa. Turvallisuus riski on erittäin suuri korkean köyhyyden vuoksi. Valitse joko toinen puoli Hispaniolan saaresta = Dominikaaninen tai jokin muu saari esim Cuba. Huom molemmista saarista löytyy myös ei turisti rysiä. Nuo pienemmät saaret ovat suurimmaksi osaksi Amerikkalaisten turistí rysiä esim St Vincent&Grenadiinit.

    • perhonen

      Itse haaveilen/suunnittelen välivuotta lukion jälkeen, jonka viettäisin puolet töitä tehden ja puolet matkustellen. Kaikki nuoret lähtevät aina aasiaan reppumatkalle, mutta itseäni kiinnostaisi karibialla kiertely 5kk ajan. Viisumijuttuja olen itsekin miettinyt sekä kulkuyhteyksiä saarien välillä, lentoja/laivoja, hintatasoa ja luotettavuutta.
      Oletteko lähdössä kahden vuoden päästä? Minne tarkalleen ottaen? Itsekin ajatellut kahden vuoden päästä, kun itsekin 20 täytän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      511
      2404
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      66
      1393
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1330
    4. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      95
      1242
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      137
      1218
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      105
      1098
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      133
      974
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      900
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      841
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      780
    Aihe