Hei, te jotka nyt odotatte. Oletteko huomanneet, että virtsan haju olisi jotenkin teillä muuttunut raskauden aikana/alussa? Mulle tehtiin hiljakkoin inseminaatio, enkä saa vielä viikkoon testailla. Nyt olen huomannut, että pissa haisee paljon voimakkaammalle kuin ennen ja oikeastaan alapää haisee koko ajan ihan pissalle....Voisko tästä päätellä jotain, että olen raskaana? Tää on taas sarjassamme ehkä tyhmiä kysymyksiä, mutta kun koko ajan ooottaa ja toivoo, niin haluaa uskoa jokaiseen oljenkorteen....Vastatkaa pliis ja kiitos vain asiallisia vastauksia, joohan.
Pissakysymys...
Pirjo-Liisa
61654
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eipä ole tuommoista ollut kuin silloin vaan kun on juonut liian vähän vettä päivässä, siis muulloinkin kun nyt raskaana..Raskauden myötä ei oo pissa muuttunu..Ja ei haise alapää. Ehkä sulla on bakteeritasapaino muuttunu emättimessä ja haju johtuu siitä.
että olen raskaana ennen kuin testin tein. Tuoksu oli muuttunut voimakkaammaksi :D
se kaikkien inhooma tällä palstalla, kun sanoin ääneen ajatukseni tyhmistä kysymyksistä. Tämä ei ollut mielestäni tyhmä kysymys ja tässä sulle mielestäni asiallinen vastaus; kuulostaapi pissatulehdukselta, onko sulla kirvelyä tmv. Välttämättä ei pissatulehduksessa ole kuitenkaan kaikkia tyypillisiä oireita, mutta pahan/voimakkaan hajuinen pissa on yleensä merkki juuri tulehduksesta tai sitten olet juonut liian vähän, joka osaltansa myös saattaa aiheuttaa tulehduksia, koska munuaiset eivät suodata pöpöjä tällöin tarpeeksi tehokkaasti, vaan ikäänkuin jäävät "muhimaan". Käyppä antamassa plv-näyte terkkarissa, jos asia jatkuu/ vaivaa sinua. yst.terv. minä vain =)
kyllä raskauden aikana, mutta en oikein osaa kuvailla....imelämpi? oliskohan tuo sana joka kuvaisi sitä :) kuitenkin on haju muuttunut..
Mulla alkuraskaudessa oli pissan haju erilainen. Oliskohan johtunut niistä hormoneista, sillä join päivittäin nesteitä kuin ennenkin. Erilainen haju "hävisi" n. 9. viikolla.
Olen ajatellut samaa asiaa ja tullut siihen tulokseen, että hajuaisti on tarkentunut. Sillä moni haju/tuoksu tuntuu erilaiselta kuin ennen. Haistaa ihan outoja asioita.