Onko digita valtion yritys?

on digita? Yksityinen vai valtion omistuksessa oleva yritys joka asentelee lisää antenneja! Paljonko kaupalliset kanavat maksavat verkon laajennuksesta?
Onko se väärä käsitys että firma on yksityinen ja rakentaa verovaroilla digitaalista verkkoa jota sitten myös kaupalliset kanavat käyttävät?
7358
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Miksi täällä pitää kysellä kaikkea? Tämäkin tieto olisi löytynyt hyvin yksinkertaisesti paikasta http://www.digita.fi

Kerrataan nyt kuitenkin:

Digita Oy on sataprosenttisesti kansainväliseen TDF-ryhmään kuuluva yhtiö. TDF:n omistusrakenne:

- La Caisse des Dépôts et Consignations: 24 %
- Charterhouse Capital Partners: 14 %
- TPG: 42 %
- AXA Private Equity: 18 %
- Johto ja henkilöstö: 2 %

Eli omistajat löytynevät lähinnä Ranskasta. Suomen valtiolla ei ole firmaan minkäänlaista omistussuhdetta. Verovarojen käytöstä voi syyttää sitä kotimaista osapuolta, joka verkkoa rakennuttaa, ei sitä ulkomaista osapuolta, joka rakentaa.

Äänestä
  • ...kohta ennen edes maapohjan. Kohta myydään maantiet ja luonnonpuistotkin ulkomaalaisille pörssiyhtiöille, eli heinäsirkkoille, kunhan nykyiset omistajat saavat rahaa siitä pöytähopean myynnistä. Itse asiassa on jo melkein kaikki myyty, joka ei ole osuuskuntien omistuksessa.

    Vai kuinka???

    Äänestä

  • ulkomaalainen kirjoitti:

    ...kohta ennen edes maapohjan. Kohta myydään maantiet ja luonnonpuistotkin ulkomaalaisille pörssiyhtiöille, eli heinäsirkkoille, kunhan nykyiset omistajat saavat rahaa siitä pöytähopean myynnistä. Itse asiassa on jo melkein kaikki myyty, joka ei ole osuuskuntien omistuksessa.

    Vai kuinka???

    Nyt mä kokisin että sä oot päässyt asian ytimeen!

    No ihan oikeasti, todellakin VITUTTAA että maan poliitikkojen myötäsäestyksellä myydään koko maa pikkuhiljaa ulkomaalaisille yrityksille ja pääomasijoittajille! Ei kunnioiteta isiemme maata ja sitä että sitä on hiellä, verellä ja kyyneleillä rakennettu! Nyt kaikki myydään pilkkahintaan ja muissa maissa naureskellaan että "menkää Suomeen ja ostakaa sieltä, ne myy kaiken niin naurettavan halpaan hintaan"..

    Äänestä

  • en minä!!!

    Äänestä

  • ulkomaalainen kirjoitti:

    ...kohta ennen edes maapohjan. Kohta myydään maantiet ja luonnonpuistotkin ulkomaalaisille pörssiyhtiöille, eli heinäsirkkoille, kunhan nykyiset omistajat saavat rahaa siitä pöytähopean myynnistä. Itse asiassa on jo melkein kaikki myyty, joka ei ole osuuskuntien omistuksessa.

    Vai kuinka???

    kun omistukset on siirretty Luxemburgii ja muihin veroparatiiseihin!!!!

    Äänestä

ostettiin Yleltä joskus vuonna xxxx. Eli en muista vuotta mutta alunperin lähetinmastot ja tv-asemat oli Ylen omaisuutta, sitten ne yhtiöitettiin omaksi yhtiökseen ja myytiin ranskalaisille. Niin syntyi Digita.

Äänestä
  • Sitenhan voi jätää pian alatekstit pois, kun kaikki on jo muutenkin ulkomaalaisissa käsissä. Ei muuta kuin opettelemaan ranskaa.

    Minä kyllä ihmettelen tätä menoa, firma toisensa jälkeen myydään, rahat mene jonnekin, firma teurastetaan, know-how kaatopaikalle ja siinä se on, meidän vanhuudenturva.

    Tilalle perustetaan "palveluelinkeinoja", eli sellaisia, jotka ottavat rahaa toisilta, ilman varsinaista arvon lisäystä ja tavaran jalostus.

    Minä veikkaan, että tämä kehitys vie Suomen taloutta aivan pohjalukemiin seuraavan laman yhteidessä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikä firma kirjoitti:

on digita? Yksityinen vai valtion omistuksessa oleva yritys joka asentelee lisää antenneja! Paljonko kaupalliset kanavat maksavat verkon laajennuksesta?
Onko se väärä käsitys että firma on yksityinen ja rakentaa verovaroilla digitaalista verkkoa jota sitten myös kaupalliset kanavat käyttävät?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu