Eteläiseen Ranskaan...

...kesällä aiotaan :)

Onko kukaan ollut tällä alueella? Onko kokemuksia?
Tarkoituksena on lentää ensin Barcelonaan ja ajella (vuokra- autolla)sieltä hissukseen kohti Ranskan Pyreneitä. Reitillä on ainakin tälläisiä kohteita kun: Pau ja Bayonne. Onko näissä paikoissa mitään näkemisen arvoista? Matka jatkuu Espanjan puolelle, San Sebastianista ainakin Santanderiin asti. Santanderia kehutaan matkaoppaissa upeaksi paikaksi. Pitääkö paikkansa?
Kiitos vastauksistanne!

3

927

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lähes ranskan asukit

      Käykää nyt ihmeessä andorra tarkastamassa.
      on mahtava ja halpa paikka.

    • Anna-Anna

      On niissä paikoissa paljonkin näkemisen arvoista. Bayonne on värikäs kaupunki, kivan näköisiä taloja ja kolmeen suuntaan menevä joki halkoo kaupungin osiin. Baskimuseo oli kiva käyntikohde ja jokirannan talot ikkunaluukkuineen mukavia.

      San Sebastian on viihtyisä rantakohde, kilometrien pituinen rantakatu, pari kiipeiltävää "vuorta", siltoja ja vanha kaupunki. Valitettavasti emme käyneet Santanderissa. Ja jos Bilbao osuu matkan varrelle, Guggenheimin modernin taiteen museota ei kannata ohittaa. Muun kaupungin kyllä voi. (Siis toki tämä on vain minun mielipiteeni.) Bilbaon voi ohittaa moottoritietä myöten, sen ympäristön pikkutiet ovat tylsiä ja hitaita esikaupunkeja täynnä. Muuten kannattaa ajella myös rantatietä ja muita pikkuteitä. Niillä on yllättävän paljon korkeuserojakin. Kiinnostaako vuoristo ja patikointi? Pyreneillä on vaikka mitä, ja Picos de Europa -vuoristossa monta kivaa paikkaa, esim Fuente De ja Garesin sola.

      En oikein osaa tämän enempää poimia kokemuksia, koska jokainen tykkää eri asioista. Laitoin vähän aikaa sitten tätä Espanjan osaa koskevan pätkän viimekesäistä matkapäiväkirjaa kuvineen osoitteeseen

      www.Espanjassa.vuodatus.net.


      Ehkä siitä poimit itse. Siellä on pari kuvaa myös Ranskan puolelta juuri Bayonnen ikkunaluukkutaloista ja lippusillasta.

      Kivaa matkaa!

    • de france

      Eräs idea voisi olla ajaa autolla pätkä Tour de Francen reittiä. Me ajelimme sattumalta eräänä vuonna Pyreneillä mm. Tourmaletin solassa päivää ennen Touria ja näimme katsojia leiriytyneenä telttoineen ja pyörineen reitin varteen. Pyöräilijäryhmiä oli vähän väliä polkemassa noita uskomattomia nousuja. Muulloinkin kuin pyöräilykisan lähellä kokemus on varmasti mielenkiintoinen - autoilijallakin kunnioitus noita pyöräilijöitä kohtaan nousee.

      Bayonnen naapurissa Biarritzissa suosittelen käymään, se on vanha kylpylälomakaupunki.

      Espanjan rajan ja Bilbaon välillä kannattaa poiketa rannikon tuntuman pikkuteille. Siellä on komeita merenrantanäkymiä ja leppoisia pikkukyliä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4308
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      137
      3021
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2342
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      45
      2254
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1873
    6. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      91
      1832
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1586
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1539
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      148
      1384
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      32
      1200
    Aihe