Tiikkikanen pesu

Jacce

Tiikkikansi on päässyt likaantumaan vuosien varrella. Toiset pesee pelkällä vedellä, toiset käyttää apuna pehmeää harjaa ja kolmannet sotkee mukaan pesuaineita. Tästä jälkimmäisestä vaihtoehdosta kysyn kommentteja, mieluiten kokemuksiin perustuen. Kaverin kaverin muistikuvat vuodelta -82 ei nyt kovin kiinnosta.

Mutta asiaan. Esim. Hallberg-Rassy suosittelee käyttämään Boracol-nimistä homeentorjunta ainetta tiikkikanteen, Hempelillä on Teak Cleaner jne. En halua käyttää aineita, jotka vaativat myös öljyämisen, tarkoitus on hellävaraisesti, mutta tehokkaasti puhdistaa pinta. Hiontaankaan en vielä haluaisi turvautua. Siis kommentteja noista aineista tai muista vastaavista otetaan kiitollisuudella vastaan.

6

3035

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi tehdä:

      Itse olen hoitanut asian vuosittain siten, että ennen vesillelaskua olen pessyt kannen pehmeällä harjalla ja vedellä, johon olen sekoittanut lorauksen kloriittia joukkoon. Vasta kannen pesun ja huuhtelun jälkeen pesen ja vahaan kyljet.
      Tiikki on sen verran öljyinen puulaji, ettei kovin voimakkaita liuottimia kannata käyttää - ellei tosiaan öljyä kantta (en todellakaan suosittele). Klooripitoisten aineiden käyttöä pitäisi välttää veneen ollessa vedessä.
      Itse pidän kannesta hieman harmaantuneena. Jotkut haluavat tiikin kirkkaan ja uuden näköiseksi, mutta se ei ole minun mieleeni.

    • eskom

      viimeaikoina pelkästään Mäntysuopaa ja pehmeää harjaa, jolla olen harjannut 45 asteen kulmassa puun syihin nähden. Yhden käsittelyn olen tehnyt keskikesällä ja yhden syksyllä veneen noston yhteydessä. Teak Cleaner ei antanut kalleudestaan huolimatta aikanaan sen parempaa tulosta. Boracol:ista ei ole tietoa. Rassyn oma HR 39 oli myynnissä v.1998 ja sen kansi oli siihen aikaan käsitykseni mukaan käsitelty vetyperoksidilla. Kansi oli heti käsittelyn jälkeen melko valkoinen, eli minusta ruma. Kannesta ei saa kevyellä pesulla uuden näköistä. Raskas pesu sen sijaan kuluttaa vääjäämättä kantta. Tiikkikansi on kulutustavaraa.

    • pesuaineita

      ei saa käyttää!

      Teak kansi on todennäköisesti saumattu Sikaflex®-290 DC -massalla. (katso www.sika.fi Sikaflex®-290 DC). Juuri tätä massaa käytetään veneiden puukansien saumaukseen.

      Sikaflex®-290 DC kestää makeaa vettä, merivettä ja vesipohjaisia pesuaineita mutta se ei kestä liuottimia, väkevöityjä happoja, emäs- ja klooripohjaisia puhdistusaineita.

      Joten katso, millä peset.

    • Kuten edellinen sanoi:"Sikaflex®-290 DC kestää makeaa vettä, merivettä ja vesipohjaisia pesuaineita mutta se ei kestä liuottimia, väkevöityjä happoja, emäs- ja klooripohjaisia puhdistusaineita".
      Tiikkikansi pestään esim. Tolulla, huhdellaan huolellisesti ja käsitellään Boracolilla (katso esim HR-ohje joka löytyy heidän sivuilta).
      Boracol löytyy värikaupoista. Se ei ole halpa mutta on hintanssa arvoinen.

    • piti3

      Laituriparlamentti kehui pesseensä Swanin kannen tärpätillä ja jopa öljytahrat lähtivät. Onko kokemuksia tuosta aineesta?

    • Gregor S

      Olen pessyt tiikkikannen miedolla kloriittiliuoksella ja sitten kannen kuivuttua levittänyt siihen Boracolia, joka estää sammaleen kasvua ja tuntuu estävän jopa lian tarttumista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      109
      11034
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      151
      10279
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8020
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      180
      6468
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      45
      5496
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5041
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      143
      4327
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      23
      4207
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      53
      3987
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      131
      3574
    Aihe