Onko muilla tällaisia oireita...Kun otan viinaa ja mulle epilepsia voin saada kohtauksen ja virtsa pääsee alle...Jos en ole ottanut alkoholia ja tulee muuten kohtaus niin virtsat ei pääse alle.Mulle kohtaukset tulee ko salama,en tunne niitä entuudestaan...2 kertaa tullut kesken puhelunki ja kun kohtaus tulee en muista jälkikäteen mitään.Onko muilla samoja oireita?Syön Lamictal nimistä lääkettä 300mg/vrk.
Epilepsiakohtaukset ja virtsankarkailu...
10
3772
Vastaukset
- Hugo.
Ei tuo ole harvinaista ja alkoholisteilla tulee virtsat monesti krapulassa alle... viina vaan tekee sen, että lamauttaa hermoston. Kyllähän siinä voi tulla housuun isommatkin jätteet. Sen tiedän, että kovilla juopoilla on monesti tuo kuseminen alle ongelma.
Se, että epilepsiakohtauksen yhteydessä karkaa virtsa ei ole varmasti myöskään mahdotonta, koska tajuhan siinä yleensä on mennyt.- Joanetta_28_Salo
Siis mulla ei oo alkoholi ongelmaa..Mut jos otan viinaa niin voi tulla kohtaus.
- Hugo.
Joanetta_28_Salo kirjoitti:
Siis mulla ei oo alkoholi ongelmaa..Mut jos otan viinaa niin voi tulla kohtaus.
Ehkä hieman huonosti muotoilin, mutta tiedän kavereita, jotka aina kusevat alleen juodessaan ns. perseet olalle ja he ovat muuten epilepsian suhteen terveitä. Tosin alkoholismi voi johtaa epilepsiaan.
- sauvatar
ilman ennakkotuntemusta ja kohtauksen
jälkeen en muista mitään.
Välillä tulee pieni tunne,
että nyt tulee ja kohtaus on tullut
ja sitten muistaakin jotain.
Milloin mitenkin.
Kannattaa vähentää vinaksia jos kerran
virtsan pidätys heikentyy silloin
ja aina housut kastuu.
Se on hankala hoitaa pois ja en tiedä
hoituuko se, kun johtuu viinasta ?
Ota varahousut mukaan, kun joskus
nautiskelet.- leijonamieli
...voi lirahtaa, vaikkei edes kohtausta ole. Mun täytyy päästä aina melko pikaisesti hotelli helpotukseen kun alkaa niitä tarpeita tuntua. Tuskin mulla viinakset on osasyyllisinä kun ei oo koskaan tullut käytettyä niitä sisäisesti.
En tiedä, johtuuko mulla tämä sitten lääkkeistä vai mistä?
Yleensä yritän rajoittaa omaa tankkausta, jos on etukäteen tiedossa vaikka parin tunnin bussireissu autolla, jossa ei ole vessaa :) - sauvatar
leijonamieli kirjoitti:
...voi lirahtaa, vaikkei edes kohtausta ole. Mun täytyy päästä aina melko pikaisesti hotelli helpotukseen kun alkaa niitä tarpeita tuntua. Tuskin mulla viinakset on osasyyllisinä kun ei oo koskaan tullut käytettyä niitä sisäisesti.
En tiedä, johtuuko mulla tämä sitten lääkkeistä vai mistä?
Yleensä yritän rajoittaa omaa tankkausta, jos on etukäteen tiedossa vaikka parin tunnin bussireissu autolla, jossa ei ole vessaa :)ja pisulle =))
- leijonamieli
sauvatar kirjoitti:
ja pisulle =))
mun tarttee muistaa ensin sammuttaa janoni ja vasta toisessa vaiheessa lirauttaa. Jää parempi maku suuhun :))
- inkutinku
kyllä tulee epikohtauksessa (GM) melkein joka kerta pissit housuun, vaikka en ole ottanut viinaakaan.
En ole koskaan saanut kohtausta humalassa tai krapulassa, vaan aina ne on tulleet ihan selvin päin. Olen lukenut jostain että, kun riittävästi juo ja päiviä kestää ryyppyputki tulee
epilepsian kaltainen kohtaus täysin oireettomallekin joskus. Ehkä sinun olis
parasta vähentää alkoholin käyttöäsi. Olet kaunis nuori nainen ja elämä edessäsi.
Nykyään lääkärit osaa hoitaa lääkkeillä epilepsian lähes oireettomaksi.
Käy siis säännöllisesti lääkärin konrollissa ja kerro vaivasi rehellisesti hänelle.
Tsemmpiä ja tervettä täyttä elämään Sinulle!
Hyvää ja vähäalkoholista juhannusta Sinulle!
Itse käytän alkoholia lähinnä lääkkeeksi alle desin illassa. ehkä joskus menee enempi.. Alle 2 kuitenkin suurin määrä. Tarkoitus ei ole olla humalassa.
Rento ja hyvällä tuulella on hyvä olla.- ...........
ei aloittaja välttämättä ole alkoholisti.. Tottakai humalassa/krapulassa voi saada epilepsiakohtauksen, nehän altistaa kohtauksille, mutta eihän kukaan täällä voi tietää mitään aloittajan juomisen määrästä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3734332Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1473756KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti992687Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92431Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei152249Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521920Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181848- 1201826
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241409Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551105