Onko joku muukin tätä mieltä? Eli onko suomen yleinen asevelvollisuus vanha juttu ja tulisiko esim. naisillekin armeija pakolliseksi?
http://www.kookas.fi/forum/thread/11775
http://www.kookas.fi/forum/thread/11775
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Asevelvollisuus kehitettiin satoja vuosia sitten, aikana, milloin orjuuskin oli vielä voimissaan ja naiset elivät kotona, eivätkä saaneet äänestää/tehdä palkkatyötä tai tuskin edes omistaa mitään.
Nykyään maailma on tasa-arvoisempi ja ajat ovat muuttuneet, vai ovatko?
Toisaalta, ei sinne armeijaan kannata niitä tunkea, ketä ei touhu innosta millään merkityksellä, parempi sinne olisi valikoida koko ikäluokasta ne, keiden kanssa rahat ja aika eivät kuluisi sähläykseen, joilla sitä halua löytyy edes hieman.
Asevelvollisuus on miehille koska mies on perinteisesti kaiken osaaja ja esihistoriallisesti perheen koossa pitäjä, hän on fyysisiltä ominaisuuksiltaan vahva. Kuitenkin ajat ovat muuttuneet ja naiset voivat ainakin näin aluksi osallistua maanpuolustukseen miesten tavoin. Kuitenkaan tuo asia naisten vapaaehtoisuudes´ta ei ole perusteena sille että nykyisin mies olisi osaaja ja nainen on pois maanpuolustuksesta.
Nainen osaa siinä missä mieskin, kun puolustusvoimain kouluttajat järjestävät naisten ja miesten välille oikeat tehtävät. Jokainen suomalisen on meidän kansamme jäsen ja näin ollen me puolustamme maatamme kovilla otteilla. Siihen kuuluu naisia ja miehiä.
Varusmiespalveluksessa mies ja nainen ovat tasaveraisia kilpailemaan siitä, että tuleeko kenestäkin sotilasjohtaja. Kaikki on kyvyissä ei sukupuolisissa eroissa.
Minä olen nainen ja nyt kysyn sinulta. Mistä nousee aurinko kevätpäivän tasauksessa? Missä suunnassa on alkumeridiaani?
Vastaa, kun olet mies!