Elikkäs tuli hankittua tuollainen pyökin värinen hyllystö olkkariin. Mitkäs värit sen kanssa sopisi hyvin yhteen? Tarkoitan koriste-esineitä, mattoja yms...
pyökin värinen hyllystö ja muut värit...
@lli
84851
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Pyökki on mun mielestä aika "hankala" väri. Kupari sopii erittäin hyvin esim. peilin väriks. Ja muuten sellaset lämpimät sävyn, niinkun pyökki itsekkin. Punertavat/rusehtavat sävyt.
Mulla on tummansiniset sohvat, eikä pyökki näytä sopivan niiden kanssa ollenkaan yhteen...Täytyykö hankkia uudet sohvat vai voinko matolla, verholla muuttaa olohuonetta lämpimämmän väriseksi?
Ei tarvitse koko sohvaa vaihtaa, vaan hommaa sohvalle irtopeitto. Väri aina muun sisustuksen esim. verhojen mukaan.
Mutta kun verhot ovat siniset. Niin en taida laittaa siniselle sohvalle sinistä irtopeitettä:) Voisiko luonnonvalkoinen irtopäällinen olla hyvä tuohon pyökkiin?
... käy hyvin, mutta jos verhot ovat siniset, niin pidä ihmeessä sininen sohvasi.
Pyökki ei toisiaankaan ole hankala väri, vaan yksi helpoimpia kalustevärejä juuri hyllyissä ja tasoissa. Paljon käytetään myös lattioissa.
On olemassa myös halvan näköistä pyökkimelamiinia, mikä on aivan eri näköistä kuin pyökkiviilu.
Pyökin kumppaniksi sopii hyvin tummahkon sininen, tietty punainen, lämpimät keltaisen sävyt (keltainen on yksi vaikeimmista väreistä, niitä on miljoonia sävyjä..), terrakotta, oranssikin.
Mutta kokonaisuus ratkaisee. Siksi juuri peitoilla, verjoilla ym kannattaa kokeilla jos kaikki on esim. sinistä.
Makuasioita omasta mielestäni pyökin kanssa sopii
vaaleat lämpimät sävyt esimerkkeinä vaalea hieman murrettuna kutsutaan nyt väriä vaikka kerman valkoiseksi tai vaniljan sävyiseksi.
ihan kivalta myös näyttää vaalen vihreät sävyt vaikkakin niissä on hieman vaarana kyllästyä siihen väriin. voithan myös hakea samaasävyä olevia esinetä /kalusteita mutta siinä on se taas vaivana että ne eivät ole ihan samaa sävyä kuitenkaan ja jos kaikki on samaaväriä niin onko sekään hyvä. itse saattaisin "jos olisi rahaa " laittaa vaaleat matot viheriäisiä kippoja ja vaalean ruskeat sohvat sohvapöydäksi ehkä pyökkiviilu mihin on upotettuna maitolasi. Mutta itsehän makusi kaiketi tunnet parhaiten niin sisusta oman viihtyvyytesi ehdoilla sehän kaiketi on tärkeintä =)
Vaalean pyökin kanssa sopii,joku siniharmaa.Hanki värikartta,,vertaa sillä.