MIKÄ SIINÄ SUSANISSA VIEHÄTTÄÄ

Nyt on susanille tehty verkkosivut (http://www.susankuronen.com), ja palstat pursuaa juttua - kertokaa mikä siinä Susanissa viehättää??!!?
81305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Minua Susanissa viehättää aitous, tempperamenttisuus ja jämerä ote elämään - kyllä ois Matin kelvannut jos olisi jaksanut olla uskollinen.

Äänestä

Susanissa ei viehätä yhtään mikään. Hän on mahdollisimman kiusallinen ilmiö suomalaisessa mediassa. Nainen ruikuttaa, itkee ja vikisee julkisesti jätetyksi tulemistaan. Häpeäisi. Nuolisi haavansa yksin ja ottaisi opikseen. Naisena häpeän Kurosen käytöstä suunnattomasti. Laskelmoiva, julkisuuden kipeä törppö koko ihminen. Masa teki viisaasti, kun jätti mokoman. Noloa kaikille naisille tämän yhden naisen sota lehtien palstoilla.

Äänestä
  • Olisi oikein sopiva.. nam nam, ja uskon että moni muukin suomalaismies tämän allekirjoittaa

    Äänestä

  • Matti (ei Vanhanen) kirjoitti:

    Olisi oikein sopiva.. nam nam, ja uskon että moni muukin suomalaismies tämän allekirjoittaa

    kainis ja laitettuna suorastaan kaunotar! Mutta sehän on eri asia, onko lastut päässä kuivia..Sinänsä se ei seksissä merkitse mitään.

    Äänestä

  • todellakin kirjoitti:

    kainis ja laitettuna suorastaan kaunotar! Mutta sehän on eri asia, onko lastut päässä kuivia..Sinänsä se ei seksissä merkitse mitään.

    tai kuten poikani sanookin osuvasti, että sillä Susalla on liikaa oravia vintillä.

    Äänestä

  • Itse asiassa kirjoitin näin, hiljattain, ja muutamassa minuutissa oli siivottu pois. Voisiko joku kertoa minulle, miksi? Eikö siitä naikkosesta saa puhua niinkuin hän olisi tavallinen pulliainen vikoineen, niinkuin me kaikki??? Näin oli sepustukseni, joka oli jollekin vastakarvaan:

    Susankin on vain inhimillinen ihminen. Toiminut ajattelemattomasti ja valinnut typeriä ihmisiä neuvonantajikeenkin, mutta ei hänen toilauksensa niin pahoja ole kuin näistä "keskusteluista" voisi päätellä.

    Hän haki kumppania, taloudellisista ja emotionaalisista ja fyysisitä syistä, kuten muutkin sinkut. Löysi miehen. Rakastui. Alkoi haaveilla tulevaisuudesta pääministerin puolisona. Suunnitteli jo varmaan häät valmiiksi (siitä johtui sitten tuo pitopalvelu mieleen - ajatukset olivat isoissa pidoissa ja niiden järjestämisessä). Ei uskonut hyvää onneaan. Koko rasittava pikku elämä oli muuttumassa kuin saduksi hänen mielestään. Ja alkoi avautua lehdistölle, luullen kaikkien olevan hänen vuokseen yhtä iloinen kuin hän itse. Loukkasi avautumisellaan Matin yksityisempää asennoitumista. Sai potkut unelmistaan. Se oli kauhea shokki. Siitä toipumisessa ei auttanut se, että lehdistö oli asiassa mukana, arvaillen, kuvaillen, kysellen, raportoiden.

    Jokin niksahti päässä. Kostonhalu on tavallinen tunne tuossa tilanteessa. Vain ihminen, joka on tietoisesti kasvattanut itseään viisaammaksi, voi välttyä siltä. Tavallinen keskivertopulliainen, kuten Susan, tai sinä, tai minä, sortuu kostoon.

    Kirja oli kosto. Mutta se oli myös Susanin yritys selittää kansalle, että Matti oli oikeasti rakastunut, ja heidän tarinansa oli aito, ja hän (Susan) ei ollut vain seksikumppani. Hän ehkä tosiaan luuli saavansa kansan myötätunnon puolelleen. Seurannut höykytys oli varmaan hänelle taas uusi yllätys. Kaikki tulee yllätyksenä, jos ei ole kykyä nähdä tekojensa seurauksia ennen kuin ne tekee. Itse olen hiukan samanlainen. Entä sinä?

    Minun mielestäni Susanin pitäisi peruuttaa kirjan julkaisu, ja pyytää kansalta (mukaanluettuna Matti) anteeksi. Nyt sillä olisi vielä purua. Pian, kun hänet unohdetaan, se on ykshailee mitä hän sanoo. Hänet on pian lopullisesti leimattu kostonhimoiseksi narsistiksi, jolla ei ole empatiakykyä eikä järkeä.

    Äänestä

Säälittävä muija.

Äänestä
  • säälittäviä on ne naiset jotka tuovat asian julki
    kuten sinä ja sanotaan ,että sääli on sairautta.
    tämä kirjan kirjoittaja on niin hyvä nainen,että
    niitä löytyy suomesta harvaan.sinä asa olet vain
    säälittävä.kade kun asiasi on varmaan päin metsiä.
    ota tästä kirjoittajasta oppia niin mielen virkeyte-
    si voi nousta kun luet kirjan kun se ilmestyy ei
    tarvi ottaa mielenterveys lääkkeitä.olet itse
    täysin säälittävä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-raili kirjoitti:

Nyt on susanille tehty verkkosivut (http://www.susankuronen.com), ja palstat pursuaa juttua - kertokaa mikä siinä Susanissa viehättää??!!?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu