oikasti tietävä kannabiksesta?

eli mikä todella on se aika,minkä varmuudella/pisimmillään hasis näkyy "verikokeessa"?
jos kyse on siis n.muutamasta savusta kerran.Kuka todella tietäisi kertoa tästä...?
5538
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

asiasta, kuten aineenvaihdunnan nopeudesta jne. mutta pari savua, yhden kerran näkyy korkeintaan 2 vko. Todennäköisesti kuset puhtaat jo viikossa. Verestä sitä ei kyllä mitata, on niin kallista jne.

Äänestä

Sanoisin että 3 viikkoa - kuukausi on aikalailla sellainen varma aika. Sehän riippuu paljonkin aineenvaihdunnan nopeudesta ym. tekijöistä. Mutta kuukausi on hyvä aika.

Äänestä

Hasista ei testata päihdetestissä. Sen vuoksi voit poltella puhtaasta hasiksesta tehtyä jointtia kustessasi testiä. Se ei kiinnosta testaajaa, oletko päihtynyt kannabiksesta vai et.

Kannabiksen osalta päihdetestissä testataan THC:n aineenvaihduntatuotteita.

Tämä on käytännössä sama asia kuin jos liikenteessä ei testattaisi hengitysilman alkoholipitoisuutta, vaan mitattaisiin maksa-arvot, joista voitaisiin selvittää onko henkilö juonut viinaa 2 viikkoa sitten.

Kyseessä on räikeä epäkohta.

Äänestä
  • Jos ainoastaan marissa on THC:tä, niin mikä on se aine joka puhtaassa hassa vaikuttaa ? Minun tietojen mukaan molemmissa ( hasis ja mari ) on THC:tä.

    Se on ihan sama onko polltanut hasaa tai maria, molemmat näkyy testeissä.

    Äänestä

  • Turbiiniruoho kirjoitti:

    Jos ainoastaan marissa on THC:tä, niin mikä on se aine joka puhtaassa hassa vaikuttaa ? Minun tietojen mukaan molemmissa ( hasis ja mari ) on THC:tä.

    Se on ihan sama onko polltanut hasaa tai maria, molemmat näkyy testeissä.

    Siis sehän juuri noiden päihdetestien ongelma onkin, että niissä ei testata THC:ta (joka on kannabistuotteiden vaikuttava ainesosa), vaan THC:n aineenvaihduntatuotteita.

    Mikäli alkoholin kohdalla toimittaisiin samoin, siinä ei mitattaisi hengitysilman alkoholipitoisuutta, vaan otettaisiin maksa-arvot.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mkvkfdf kirjoitti:

eli mikä todella on se aika,minkä varmuudella/pisimmillään hasis näkyy "verikokeessa"?
jos kyse on siis n.muutamasta savusta kerran.Kuka todella tietäisi kertoa tästä...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu