Vinkkejä Dubliniin

Janina

Olin just 5 päivää Dublinissa ja voin kertoo muutamia vinkkejä mitä suosittelen sinne lähteville..
Lensin Ryanairilla, viimesen yön olin kentällä koska lento oli aikasin. ei kentällä tosin paljo pystyny nukkuun.

Hyviä kauppoja on vaik kuin paljo, esim. Clery's (tavaratalo), Penney's (aivan mahatava vaatekauppa, todella halpoja vaatteita ja hyvä valikoima). parhaat ostoskadut on Henry Street, O'Connell Street ja Grafton Street. Clery's on O'Connellilla ja Penney's Henry Streetillä ja O'Connellilla (osittain eri valikoima).

Lentokentältä kannattaa mennä kesustaan esim. bussilla 16 tai 16A (alle 2 euroa), esim. bussi 747 maksaa 5 e vaikka sama matka.

nähtävyyksistä voisin mainita: National Gallery (taidemuseo), Natural History Museum (tosi paljon täytettyjä eläimiä, todella mielenkiintoinen), molemmat on ilmasia. Keskustassa on lyhyet etäisyydet et joka paikkaan voi kävellä.

Lauantaisin pidetään tori Meeting House Squarella, jossa on hyvää ja kohtuuhintasta ruokaa esim. aamupalaksi.

Sateenvarjo kannattaa ottaa koska aika usein sataa..

Hintataso on melko pitkälti Suomen tasoa.

1

852

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Säästömatkaaja

      Lähdemme Dubliniin huhtikuun puolessa välissä, joten kaikki vinkit ovat tarpeen. Kiitos!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      311
      3108
    2. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      462
      3072
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      71
      2110
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      340
      1600
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      191
      1464
    6. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      105
      1223
    7. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      75
      1202
    8. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1107
    9. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1075
    10. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      163
      1021
    Aihe