kuukautiset pillereiden syönnin aikaan

Onko normaalia, että kuukautiset tulee e-pillereitä syötäessä jo ennen sitä oikeaa taukoa?
Itselläni tulee vähän jotain veristä vuotoa ja tauon pitäisi alkaa vasta ylihuomenna. Normaalisti kun joka 4. keskiviikko jään viikon tauolle pillereistä, kuukautiset tulevat joskus perjantain aikaan. Nyt kuitenkin jo taukoa edeltävänä maanantaina alkoi pientä vuotoa tulla.

Onko kellään parempaa tietoa asiasta? Aion kyllä mennä gynekologille, mutta vasta sitten kuukautisten jälkeen. Mietin vain, että olisiko syytä olla kovin huolestunut?
Kiitos vastauksista.
3390
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kyllä sen vuodon pitäisi tulla taukoviikolla eikä kesken liuskan. Gyne todennäköisesti kehoittaa seuraamaan toistuuko tämä (melkeinpä turha mennä tässä asiassa vielä gynelle).

Voisin kuitenkin arvata näin ilman parempaa tietoa, että syöt jotain matalahormonista pillerimerkkiä (Yasmin/Yasminelle/Mercilon/Meliane). Niiden kanssa tuota väärään aikaan tulevaa vuotoa esiintyy, jos kroppa tottuu liiaksi hormoneihin ja sitten pillereiden hormonit eivät enää riitäkään pitämään limakalvoja koossa ihan niin kauan kuin pitäisi.

Tietysti kaikki sukupuolitaudit (ja raskaus) pitäisi sulkea pois vaihtoehdoista.

Äänestä
  • Tosiaan syön yasmineja, reilun vuoden ajan olen niitä käyttänyt. Kiitos vastauksestasi, en usko että sukupuolitaudista on kyse, raskauskin varmaan aika epätodennäköinen (tosin mahdollinen). Täytyy seurata tilannetta. Jos muilla kokemuksia/tietoja asiasta niin mielelläni otan vastauksia lisää vastaan.

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    Tosiaan syön yasmineja, reilun vuoden ajan olen niitä käyttänyt. Kiitos vastauksestasi, en usko että sukupuolitaudista on kyse, raskauskin varmaan aika epätodennäköinen (tosin mahdollinen). Täytyy seurata tilannetta. Jos muilla kokemuksia/tietoja asiasta niin mielelläni otan vastauksia lisää vastaan.

    Niin sanotaan vielä, että tuo matalahormonisuuden vaikutus on omalla kohdalla koettu ja lääkäri sen näin selitti. Pillerimerkin vaihto auttoi. Mutta tosiaan ensin piti selvittää onko kyseessä vain yksi poikkeama vai toistuva ilmiö.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyselevä kirjoitti:

Onko normaalia, että kuukautiset tulee e-pillereitä syötäessä jo ennen sitä oikeaa taukoa?
Itselläni tulee vähän jotain veristä vuotoa ja tauon pitäisi alkaa vasta ylihuomenna. Normaalisti kun joka 4. keskiviikko jään viikon tauolle pillereistä, kuukautiset tulevat joskus perjantain aikaan. Nyt kuitenkin jo taukoa edeltävänä maanantaina alkoi pientä vuotoa tulla.

Onko kellään parempaa tietoa asiasta? Aion kyllä mennä gynekologille, mutta vasta sitten kuukautisten jälkeen. Mietin vain, että olisiko syytä olla kovin huolestunut?
Kiitos vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu