13.2.2007
Elisa (ELI1V)
Kurssi 12:20 22,16 (EUR), muutos -3,27%
Nyt alkaa ilmeisesti jo pörssi reagoida Elisan asiakaspalvelun kyvyttömyyteen hoitaa jälkilaskutuksen aiheuttama asiakaskato.
Pörssin analyytikot mitä ilmeisimmin ovat tulleet siihen tulokseen, että Elisassa on jonkinasteinen johtamiskriisi. Tämä näkyy jo asiakkaan kukkarossa ja sitäkautta asiakasmäärän vähenemisenä, josta taas seuraa pörssikurssin alaeneminen huonontuneiden tulevaisuudennäkymien johdosta.
Jatkakaa samaan malliin.
Elisan pörssikurssi
6
1256
Vastaukset
- mutta ei niin
Tai sitten helsinkiläismummot myy osakkeitaan, jotta perilliset saisi rahaa puhelinlaskuun, kun eivät itse älynneet ostaa halvalla ja myydä voitolla, jolloin ei tarvisi purnata muutamista satasista.
Sinä olet ilmeisesti jonkin ulkomaanketkun bulvaani, kun pahaa toivot. Osakkeen hinnan lasku tekisi oston ulkomaalaisille halvemmaksi, ja porukkaa kortistoon, ehkä sinun elätettäväksi. - Hietsu
Heheeee, kun naurattaa pikkupoikien kitjoitukset.
Menkäähän vilkaisemaan Telia Soneran uudet voitolliset tilinpäätökset ja uudet puhtaat voittolukemat. Rahunaa on tulossa pikkuisen osakkaille ja myös Suomen valtiolle usempi miljoonia euroa!!
Kokonaisuudessaan Telia Soneran liittymien määrä kasvoi 20% vuoden aikana, Suomessa olevien liittymien ollessa reilusti yli 2,4 liitymäasikasta. Dna:lla ei ollut kuin vähän yli miljoona liittymää ja kaupanpäälle kuralla oleva velkainen talous!!- hmmmm.
suomen sonera on viimeinkin päässyt voitonpuolelle eli tappiollinen kausi on ohi mutta ei kannata niin hirveästi retostella kun dna teki jälleen tuplatuloksen ja liittymä määrät nousi yli 200th liittymällä.
Taitaa sun koneesta puuttua muutama näppäin kun joutuu arvailemaan mitä kirjoitat.
Sonera teki voitto vain ulkomailla EI suomessa. - tapahtumia
hmmmm. kirjoitti:
suomen sonera on viimeinkin päässyt voitonpuolelle eli tappiollinen kausi on ohi mutta ei kannata niin hirveästi retostella kun dna teki jälleen tuplatuloksen ja liittymä määrät nousi yli 200th liittymällä.
Taitaa sun koneesta puuttua muutama näppäin kun joutuu arvailemaan mitä kirjoitat.
Sonera teki voitto vain ulkomailla EI suomessa.Tekihän myös Elisa kovan tuloksen ja sai liittymiä lisää 230 000 tuhatta, eli 30 000 enemmän kuin Dna!!!
Tästä tilanteet eivät jurikaan enää muutu, koska Numbäkin tietojeen mukaan on numerojen siirrettävyys ollut todella pientä ja vähenee koko ajan.
Suomessa on jo yli 6 milj. matkapuhelinliittymää, ettei kasvua ja numerojen vaihtoa enää tule siinä määrin että analytikkojen mukaan on enää vaikea saada operaattoreiden lisää liittymiä. Eihän Suomessa ole kuin vähän yli 5,2 milj. asukastakaan, eli monella on kaksi tai vielä useampi liittymä käytössä. Mitä vielä sitten löytyy asikkailta prepaid liittymiä, joita ei ole laskettu läheskään 6 milj. liittymään ja ainostaan laskutusasikkaat.
Dna on ainut, joka yrittää sahata prepaid liittymänsä asikaslukuihinsa mukaan, että näyttäisi luvut hienoimmilta!! Todellisuudesa Dna:lla ei ole kuin n. 850 000 laskutusliittymää ja loput prepaid liittymiä!! - vaan jää
tapahtumia kirjoitti:
Tekihän myös Elisa kovan tuloksen ja sai liittymiä lisää 230 000 tuhatta, eli 30 000 enemmän kuin Dna!!!
Tästä tilanteet eivät jurikaan enää muutu, koska Numbäkin tietojeen mukaan on numerojen siirrettävyys ollut todella pientä ja vähenee koko ajan.
Suomessa on jo yli 6 milj. matkapuhelinliittymää, ettei kasvua ja numerojen vaihtoa enää tule siinä määrin että analytikkojen mukaan on enää vaikea saada operaattoreiden lisää liittymiä. Eihän Suomessa ole kuin vähän yli 5,2 milj. asukastakaan, eli monella on kaksi tai vielä useampi liittymä käytössä. Mitä vielä sitten löytyy asikkailta prepaid liittymiä, joita ei ole laskettu läheskään 6 milj. liittymään ja ainostaan laskutusasikkaat.
Dna on ainut, joka yrittää sahata prepaid liittymänsä asikaslukuihinsa mukaan, että näyttäisi luvut hienoimmilta!! Todellisuudesa Dna:lla ei ole kuin n. 850 000 laskutusliittymää ja loput prepaid liittymiä!!Paljonko niitä liittymiä on tämän laskutushässäkän jälkeen.
- pppp_
Ja mitähän ihmeen merkitystä tällä on suomalaiselle kuluttajalle? Kuten monissa aikaisemmissa kirjoituksissani olen maininnut niin kunnioitan Teliasoneraa onnistuneen liiketoiminnan takia ja erityisesti onnistuneesta brändäyksestä. Haaveilen vain että voisin toimia yhtä onnistuneesti oman liiketoimintani suhteen. Eli että voisin surutta korottaa hintoja niin että suurinosa asiakkaista olisi edelleen uskollisia yritykselleni vaikka en voisi antaa vastinetta korotetuille hinnoille.
Mutta edelleenkään en ymmärrä sitä, mikä ihmeen hyvä juttu se on kuluttajan kannalta, vaikka yritys jolta ostetaan palvelu, tekisi sadan miljardin voitot, jos saman palvelun ja jopa paremman saa kilpailijalta halvemmalla?
Tunnetustu TS:llä on hitaimmin vastaava aspa Suomalaisista operaattoreista. Eikö olisi ollut hyvä veto kuluttajien kannalta vaikka investoida rahaa aspan parempaan toimivuuteen kun kerran rahasta ei ole kiinni?
Sanot että DNA:lla ei ole "kuin" vähän yli miljoona asiakasta. Mietippä kuinka paljon kauemmin TS on ehtinyt toimia markkinoilla (siis entisenä telenä ja sonerana) Eli aika lyhyessä ajassa DNA on saanut hankittua asiakkaansa verrattuna TS:n.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku645150Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti662347- 2622342
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362329Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191564Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2191438Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai491028- 89996
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v12929- 66927