Kissani on 8 kk vanha.
Aloin suunnittelmaan kesälomaa kesämökillä tampereen seudulla. Uskallanko ottaa kissan mukaan? Hän on sisäkissa ja vasta opettelemme valjaita ja kasseja. Mökillä en haluaisi olla ovet ja ikkunat kiinni. Naapurustoa on sillä kyseessä on usean mökin ryhmä. Tosin melko rauhallinen paikka. Löytääkö kissa takaisin mökkiin, jos annan sen olla täysin vapaana? Pitäisikö joitain asioita huomioida lähtiessä kesämökille? Aikomuksena olisi viettää aikaa siellä 2-3 viikkoa. Mielelläni ottaisin mukaan sillä hoitopaikan järjestäminen voi olla vaikeaa lomakuukausina näin pitkäksi aikaa.
Kiitän etukäteen kommenteista!
Aloin suunnittelmaan kesälomaa kesämökillä tampereen seudulla. Uskallanko ottaa kissan mukaan? Hän on sisäkissa ja vasta opettelemme valjaita ja kasseja. Mökillä en haluaisi olla ovet ja ikkunat kiinni. Naapurustoa on sillä kyseessä on usean mökin ryhmä. Tosin melko rauhallinen paikka. Löytääkö kissa takaisin mökkiin, jos annan sen olla täysin vapaana? Pitäisikö joitain asioita huomioida lähtiessä kesämökille? Aikomuksena olisi viettää aikaa siellä 2-3 viikkoa. Mielelläni ottaisin mukaan sillä hoitopaikan järjestäminen voi olla vaikeaa lomakuukausina näin pitkäksi aikaa.
Kiitän etukäteen kommenteista!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Minulla ei ole vastausta kysymykseesi, mutta sama tilanne. En ole varma uskallanko ottaa kissaani mukaan mökille koska en tiedä löytääkö se sinne takaisin.. Olen kuullut kissasta joka sai kesän mökkeillä ulkona ja ulisee talvet sisäkissana pihalle.
Mutta kissoja on erilaisia, meidänkin kissa on entinen ulkokissa ja tottunut hienosti sisälle.
Eräs tuttavani kissa saa kesäisin olla vapaana mökillä ulkona, ja kotiin päästyään on sisäkissana. Löytää aina takaisin mökille, eikä kai yleensä mene kauaskaan.
Minä henk.koht. en uskaltaisi kissaani mökilläkään ulos päästää, vaan pitäisin valjaissa (fleksi on aika kätevä). Ihan vaan sen takia, että olisin itse koko ajan sydän syrjällään, että palaako se kissa enää takaisin, ja pelkäisin että se vaikka pelästyessään menettää suuntavaistonsa ja eksyy.
Eli päätös on täysin sinun; kyllähän kissalla yleensä on hyvä suuntavaisto, mutta aina on riski että se kadottaa suuntavaistonsa tai joku petoeläin saa sen kiinni :(
Mikä on tuo mainitsemasi fleksi?
Niin fleksi on talutin, koiraihmisillä tavanomainen, se on pitkä naru mikä on kelautuu sen fleksiosan sisään ja siinä on nappi mistä voi painaa sitten kun tuntuu, että kissa menee liian kaukana ja sen saa myös säädettyä sen pituiseksi kuin haluaa. Itse olen ottanut käyttöön sellaisen ja hyväksi olen todennut, mutta se pitää olla se pienin/kevyin fleksi eikä niitä isoilla koirille tarkoitettuja ;) Eli sehän kiinnitetään valjaisiin.
Taisin muuten selittää vähän vaikeasti yksinkertaisen asian, että en tiedä ymmärsitkö yhtään.
Toivottavasti sinäkin olet saanut tästä keskustelusta vinkkejä! Hyvää tulevaa kesää Sinulle ja kisullesi :)
Heip!
Meillä on kissat juossut aina vapaana mökillä ja aina ovat tulleet takaisin.Ihan vieraillakin mökeillä on heti autosta päästetty juoksentelemaan.
Viime kesänäkin olimme mökillä useaan otteeseen ja pikkukissamme (silloin 5kk) sai juosta vapaana. Otimme kissan vain yöksi kotiin ja aina välillä huutelimme jos ei näköpiirissä ollut vähään aikaan ollut.
Yksin ei kissaa kannata ulos jättää (jos esim.käy kapoissa),vaan silloin sisälle. Meidän entinen kissa oli maalla yhden yön yksin ja katosi sitten viikoksi.Lopulta löytyi supikoirien ajamana korkealta kuusesta.Opimme siitä läksymme.
Kyllä luottaisin siis 100%:sesti että kissa tulee takaisin.Meillä pentu kulki oikeastaan perässä koko ajan ja vain välillä katosi puskaan tai talon alle.Poislähtiessä olemme yleensä sulkeneet kissan sisälle jo heti lähtöaamuna ettei vaan se keksi mennä piiloon lähtöhetkellä.
Kissa nauttii suunnattomasti kun se saa olla ihan vapaana, ja kannattaa aivan pennusta vaan totuttaa!
Ehkä täytyy vain sitten uskaltaa.
Kiitos rohkaisusta.
Tosin vieläkin aristuttaa, jos saan sitä etsiä sitten lähiseudun tuntemattomat metsät. Mutta kaipa tämä on kokeiltava edes kerran.
Toiko kissasi saaliseläimiä mökkiin?
Sinun tulee punnita niitä kaikkia vaaratekijöitä mitä vapaasti ulkona kulkevan kissan kohdalla on ja katsoa otatko sen riskin, että kissasi ei enää palaakkaan.
-Kissasi voi jäädä auton alle harvaliikenteiselläkin tiellä/kissa ei osaa varoa liikennettä, varsinkaan sisäkissana elänyt kissa
-voi jäädä metsästäjän ansaan/loukkuun tai haavoittua ihan vaikka piikkulangasta
-voi tapella toisten kissojen/villikissojen/villieläinten kanssa ja saada pahoja vammoja tai menehtyä
-voi saada tauteja esim. toisista kissoista
-voi joutua ihmisen ilkivallan uhriksi
-kissasi voi laajentaa uteliaisuuttaan reviiriään ja ei välttämättä osaakaan kotiin
Vaihtoehtona vapaalle ulkoilemiselle voit kuljettaa kissaa valjaissa tai näppäränä ihmisenä rakentaa sille pienoisen tarhasysteemin kqanaverkosta, jossa se voi paistatella päivää tai sitten on vielä sellaisia juoksunaruja, mutta niihin ei voi kissaa laittaa ilman valvontaa, koska se voi kuristua/kietoa itsensä solmuun tmv.
Ikkunat voi verkottaa tai kyllä paksu hyttysverkkosysteemikin käy taikka ikkunaan kissaa pienempi rako hakasella.
tämä nyt taas pisti harkitsemaan... :)
ehkä aloittelemme varovasti mökillä... eihän tuo mahdottumuus ole pitää sisällä. täytyykin hankkia tuollainen juoksunaru sillä niin näppärä en sentään ole että kanaverkosta osaisin rakennella ;) ellei sitten ennen kesää löydy näppäriä nikkarin käsiä.
Ja vaikka kokeilla hetken vapaana pysyykö pihapiirissä.
Uskoisi, että kissalle olisi kuitenkin ilo päästä hiukan tuulettumaan kaupungista kuten minullekin :D
Täytynee kuitenkin ennen mökkeilyä hankkia kaulanauha jossa yhteystiedot... jos jotain tapahtuukin.
Kiitos neuvoista!
http://koti.mbnet.fi/mesy/kissanulkoilu.html
http://www.incatsuomi.fi/kissasisalle.asp
Kyllä me nyt yritetään totutella valjaisiin ennen kesää, treeniaikaahan on runsaasti eli 4 kk :)
Kaipa tuon mökin oven muistaa laittaa perässään aina kiinni... tai kissan sitten tuohon fretsiin :)
Mutta kyllä me kuitenkin taidetaan lähteä mökille yhdessä :D On siellä ainakin uudet tuoksut!!
Ihanaa kesä on kohta :D
Kukaan ei ole näköjään vielä nostanut esiin asian käytännön puolta, josta varmasti olet eniten kiinnostunut periaatteellisen väittelyn sijaan. Eli oma kokemukseni kissan ulkoilusta on ytimiltään seuraava:
Entinen kissani, joka sai ulkoilla kotipihassa vapaana, lähti mökillä karkuun, kun lapsellisuuttani päästin sen heti ulos. Eihän kissa voi tajuta, että täysin vieras mökki on nyt koti. Se hätääntyy ja voi lähteä etsimään oikeaa kotia, kissathan osaavat suunnistaa. Lopulta sain houkutella sen naapurimökin lattian alta ensin etsittyäni sitä sydän kurkussa.
Asun taajaman rajalla, peltojen keskellä. Pidän kaikkia neljää kissaani ulkona aina kun olen itse kotosalla. Suurin ongelma ulkoilussa näyttää olevan vieraiden kissojen kanssa tappelu, josta on koitunut jo pahojakin vammoja (mm. viimeksi varpaan amputaatio). Kissani ovat tietenkin leikattuja. Havaintojeni mukaan kissa oppii välttämän autoteitä ja ihmisiä, kuolleina näkee pääosin nuoria kissoja teiden varsilla.
Jos olisin sinun tilanteessani, tekisin tod. näk. seuraavasti: Antaisin kissan tutkia rauhassa ympäristöään ensin sisällä mökissä ja sitten vähitellen remmissä ulkona. Kun tilanne on pari päivää rauhoittunut (muutto stressaa kissa aina), voisi sen antaa tutustua ulkoiluun vapaana. Tietenkin pidät sitä koko ajan silmällä, ja panet merkille, hakeeko se turvaa mökistä, vai onko taipuvainen livahtamaan esim. rakennusten alle. 2-3 viikkoa on tosin melko lyhyt aika tottua uuteen elämäntapaan, ja saattaapa olla, että sisäelämä maistuu etikalle koko loppukesän.
Tämä olikin hyvä huomio :) Kiitos
Oletkos muuten perillä että jos kissasi on piha-piirisi ulkopuolella valvomatta, syyllistyt heitteillejättöön? Vapaana kulkeva kissa on myös melkoinen katastrofi ympäristölleen, etenkin keväällä. Maalintujen pesät ovat kissalle ilmeisen helppoa saalista. Ja jos kissasi menee metsästäjän loukkuun, hänellä on täysi oikeus lopettaa kissa. Useimmat metsämiehet eivät varmaan tätä tee, mutta varmasti joukossa on myös niitä jotka sen tekevät. Itse suosittelen valjaita tai isoa kanaverkosta tehtyä häkkiä. Itselläni on tuollainen 5x5m kokoinen häkki kopilla ja kiipeilypuilla varustettuna.
Kuulostipa kauhialta...
tuosta häkistä vielä... sitä en kyllä itse rakenna, ja autooni ei kyllä mahdu tuollainen koppi kuljetettavaksi yli 200 km. Ja kun ei ole edes oma mökki :( ihan vuokrasellainen vain.
Ellei sitten kutsu nikkaritaitoista saunapalkalla paikalle :D Meillä neideillä kun on tässä suhteessa peukalo suussa :D