8kk päivärytmi

eli millainen päivärytmi teillä on?
monestikko annatte maitoa ja paljonko kerralla?

meillä on suunnilleen näin
7-8 herätään
8-9 puuro
10-puoli 11 yritän maitoa(harvoin menee)
11 nukkumaan
12 aikoihin ruoka
14-15 maito 150-200ml (välipalan jätin pois, jotta saisin maitoa menemään)
15 nukkumaan
16-17.30 ruoka (riippuen kauanko nukkuu)
19-20 puuro
21.00 maitoa tai velli (150-200ml)

aloin tekemään puuron maitoon, kun ei sitä niin paljoa juo ja päivän maito tarve kuulemma olisi 6-8dl.
meillä käytiin juuri ruokailu showta kuukauden verran. ei millään meinannut suostua syömään. harvensin hieman välejä ja jätin juuri sen välipalan pois, kun neuvolassa sanottiin ettei se ole välttämätön. ilman maito aterioita ruoat maistuisi varmasti todella hyvin, mutta kun sitäkin pitäisi saada.
10715
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Meillä on tyttö 8kk. Meillä menee rytmit suunnilleen näin:
9-10.30 Tyttö herää
11.30 Liharuoka 125g ja peruna-porkkana 125g
12-12.30 Nukkumaan
14-15 Tyttö herää jonka jälkeen se saa taas
Liharuokaa peruna-porkkana ja maitoa
vähän siihen päälle (ei jaksa paljon)
17-17.30 Nukkumaan
18-18.20 Tyttö herää ja syö taas
Liharuokaa perunaporkkana
19.30-20.Perunaporkkanasose 100ml maitoa
21 Maitoa 200ml
22 Nukkumaan

Jokaisen ruuan yhteydessä yritän antaa maitoa mutta yleensä se ei halua. Maitoa menee n.500ml/vr. Ei ole vielä oppinut syömään 8kk ikäistä ruokaa vaan se on edelleen opettelu vaiheessa. Joka aamu taas alkaa sama rytmi.

Äänestä

Meillä ei tahdo tuota maitoa myöskään saada menemään. Kokeilenkin nyt tuota että jätän välipalan pois..

Tällaista rytmiä:

7-8 herätään
8.30 aamupuuro ja vähän maitoo jos menee
9.30 nukkumaan maidon kanssa tai ilman (nukkuu n.1,5-2h)
11-12 liharuoka
sitten leikitään, ulkoillaan jne
13-14 nukkumaan maidon kanssa tai ilman (nukkuu taas n. 1,5-2h)
16-17 liharuoka
19-20 iltapuuro
20.30-21 iltamaito ja nukkumaan (nukkuu aamuun asti)

Työn ja tuskan takana on että saa 500ml maitoa menemään. Nyt on muutamana päivänä mennyt vähän paremmin. Ongelmana myös pulauttelu joten toisaalta ei kerralla viitsisi ihan täyteen maitoa tupata.

Äänestä
  • jos teet puuron maitoon, se lasketaan myös päivän maito tarpeeseen. itse olen nyt tehnyt, tai jos olen antanut valmis puuroa, niin olen antanut sen kylmänä maidon kanssa (muuten ei sellaista syö). tuli mieleen, että päivällä voisinkin kokeilla antaa maidon sijaan velliä nyt kun en välipalaa ole antanut, niin täyttäisi vähän enemmän.
    meillä tyttö pulautteli myös jonkin verran, mutta nyt sen jälkeen kun välipalan jätin, niin ei ole pulautellut ja ruokakin on hyvin maistunut iltapäivällä.

    Äänestä

alkanut vieroksumaan maitoa. Niinpä annan aina aamulla vesselin herätessä reilun satsin maitoa, puuron sitten tunteroisen päästä siitä. Aina ennen ruokailua/välipalaa tarjoan maitoa, ja vasta sitten itse ruuan. Joskus maitoa menee hyvin, joskus vaivaiset 20 ml. Kaurapuuro ja iltapuurot keitän tutteliin kalsiumin saannin turvaamiseksi. Odotan 10 kk ikää innolla, että voi alkaa tarjoamaan valikoiden maitotuotteita.
:-)

Äänestä
  • että miten teet ton puuron, koska korvikettahan ei saa keittää? Lisäätkö maidon sitten valmiiseen puuroon?

    Äänestä

Itsekin olen miettinyt tuota maidon määrää, tosin meillä maito tulee vielä lähes yksinomaan imetyksestä, mutta imetys on vähentynyt nyt 4 kertaan vuorokaudessa. Maidon määrää on siis mahdoton tietää imettäessä, mutta olenkin miettinyt pitäisikö lisäksi yrittää antaa korviketta. Olen sitä jonkin verran tarjonnutkin, mutta ei oikein meinaa maistua. Normaalisti aterioilla olen antanut vettä nokkamukista. Meillä päivärytmi menee suurin piirtein näin:

6-7 maissa imetys
sitten vielä nukutaan
9-10 maissa imetys taas ja noustaan ylös
11-12 välissä lounas, kasvissose
12-13 nukutaan päikkärit
14 imetys ja välipala, hedelmäsose
15-16 nukutaan päikkärit
17 päivällinen, lihasose
19.30 imetys
20.00 iltapuuro

Päikkäriajat vaihtelee vielä päivän mukaan, mutta ruoka-ajat koitan pitää suht. samanlaisina päivittäin.

Äänestä

7:00 Herätään
8:00 Syödään
11:00-12:00 välissä lounas
12:00-17:00 nukutaan
17:00 päivällinen
19:00 Iltapuuro
20:00-7:00 Nukutaan

Imetystä aamuin illoin ja sillä välillä.

Yhtään en liioittele. Tällaista se on ollut 2kk iästä asti molemmilla lapsilla, paitsi silloin päiväunet kestivät 6-7 tuntia. Pikku hiljaa päiväunet lyhenee. Helpolla ollaan päästy ja hyvin on mennyt. Rytmitys hyvinvoinnin a ja o, niinkuin aikuisillakin. 2.5kk-3kk iästä nukuttu yöt heräämättä.

Mitä järkeä antaa lapsen nukkua 4:t päiväunet??? On olemassa yhtä monta "oikeaa" mielipidettä, kuin on vanhempiakin. Sanoisin kuitenkin aika mustavalkoisesti, että meidän tapamme on parempi, kuin yksitään edellä mainituista.

Äänestä
  • miten saat 8 kuisen pysymään hereillä 5 tuntia putkeen? meillä väsähtää jo 2-2,5 tunnin päästä ja sitä huutoo ei kuuntele mikään, jos ei laita lasta nukkumaan.

    Äänestä

  • no mut sehän on suht samalainen kuin meillä muilla, paitsi että lapsi nukkuu viiden tunnin päikkärit!
    sitäpaitsi, kaikki lapset eivät vain yksinkertaisesti nuku pitkiä päikkäreitä.

    Äänestä

  • "Mitä järkeä antaa lapsen nukkua 4:t päiväunet???"
    No mitä järkeä olisi estää lasta nukkumasta silloin kun nukuttaa? Ja pakottaa nukkumaan kun ei nukuta?

    Meillä nukkui 6kk ikään 4:t päiväunet, n.1h. Yöt kokonaan ja hyvin. Nukahtaminen oli yleensä helppoa päivälläkin, kun väsymyksen merkkejä, kantoi sänkyyn rätti mukaan ja tutti ja siinä se. Nyt 8kk vähentänyt unet itse kaksiin, ja rytmi selkeä ja hyvin nukkuu yöt edelleen.

    Ole toki tyytyväinen omaan tapaanne, se on varmaan teille sopivin, mutta ei meille...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


utelias kirjoitti:

eli millainen päivärytmi teillä on?
monestikko annatte maitoa ja paljonko kerralla?

meillä on suunnilleen näin
7-8 herätään
8-9 puuro
10-puoli 11 yritän maitoa(harvoin menee)
11 nukkumaan
12 aikoihin ruoka
14-15 maito 150-200ml (välipalan jätin pois, jotta saisin maitoa menemään)
15 nukkumaan
16-17.30 ruoka (riippuen kauanko nukkuu)
19-20 puuro
21.00 maitoa tai velli (150-200ml)

aloin tekemään puuron maitoon, kun ei sitä niin paljoa juo ja päivän maito tarve kuulemma olisi 6-8dl.
meillä käytiin juuri ruokailu showta kuukauden verran. ei millään meinannut suostua syömään. harvensin hieman välejä ja jätin juuri sen välipalan pois, kun neuvolassa sanottiin ettei se ole välttämätön. ilman maito aterioita ruoat maistuisi varmasti todella hyvin, mutta kun sitäkin pitäisi saada.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu