MOT:n nähtyäni en ostaisi DOMUS ikkunoita.
Domuksen johtaja ei myöntänyt pienintäkään virhettä, virheet on asiakkaan syytä.
Vaikka Domuksen edustaja on suorittanut ikkunoiden mittaamisen!
Asiakkaan palkaama tuomari jääväsi
ikkunanvalmistajan hankkiman tavarantarkastajan.
Tarkastajan mukaan kaikki oli tehty hyvin ja mittojen mukaan,
vaikka oli yli viiden sentin rakoja!
Ikkuna-asentaja oli joutunut käyttämään kepulikonsteja saadakseen karmit kiinnitettyä
( sanoen jos nämä olisi omat ikkunat, itku pääsisi)
Kalliiksi tulee asiakkaalle vaihdattaa ikkunat kahteen kertaan!
SANON:
Minkä DOMUS taakseen jättää sen edestään löytää
Domuksen johtaja ei myöntänyt pienintäkään virhettä, virheet on asiakkaan syytä.
Vaikka Domuksen edustaja on suorittanut ikkunoiden mittaamisen!
Asiakkaan palkaama tuomari jääväsi
ikkunanvalmistajan hankkiman tavarantarkastajan.
Tarkastajan mukaan kaikki oli tehty hyvin ja mittojen mukaan,
vaikka oli yli viiden sentin rakoja!
Ikkuna-asentaja oli joutunut käyttämään kepulikonsteja saadakseen karmit kiinnitettyä
( sanoen jos nämä olisi omat ikkunat, itku pääsisi)
Kalliiksi tulee asiakkaalle vaihdattaa ikkunat kahteen kertaan!
SANON:
Minkä DOMUS taakseen jättää sen edestään löytää
Vastaukset 22
Vanhimmat
Boikottiin! Kyllä se joukkovoima opettaa kunnioittamaan asiakasta ja myöntämään ja korjaamaan omat virheet. Romus, sano huittisten mies.
Juuri heitin Domuksen ja Tiivin ikkunatarjoukset roskiin. En osta tuollaista laatua.
Kukakohan oli kyseiset ikkuna-aukot mittannut? 5 sentin raot syntyy kun mitat on poskellaan. Jos mittauksen teki ikkunatoimittaja, niin ei tästä puitaisi oikeutta ties monettako vuotta. Jos mittauksen teki talon isäntä itse, niin ei liene syytä käydä oikeutta. Jokatapauksessa MOT varmastikin jätti jotain kertomatta, koska muuten koko jutussa ei ole mitään tolkkua.
mietin minäkin.
Niin olennaisia asioita jäi todellakin kertomatta...mutta sehän tälläisten ohjelmien tarkoitus onkin ! Pettynyt asiakas joka haluaa huomiota, varsin ihmeellisellä tavalla ja kuitenkin Domuksellakin on varmasti tyytyväisiä asiakkaita.Yksi tuhansien joukosta nousee yritystä vastaan ja nyt ihmiset luulee että kaikki tehdään huonosti...
Taitaa olla kirjoittajilla kuullun ymmärtämisessä vikaa, sillä ohjelmassa sanottiin aivan selvästi, että myyjä oli ikkunat mitannut.
Mistäs tiedät ettei Domus olisi vaihtanut niitä ikkunoita - kerrottiinko tästä ohjelmassa...
Täältä!
Ennen sai kyläsuutarilta saappaat narinalla tai ilman.
Nyt saa Tiivi ja Domus ikkunoita "samallai"!
TM rakennusmaailma testasi ikkunoita: Alavus oli tähtisateessa eli paras.
Välissä vähemmän tähtiä saaneita ja häntäpäässä Tiivi ja Domus jäi ilman tähtiä!
Ohjelmassa oli Tiivi-ikkunoihin harmistuneita Lieksasta kaksi
(täällä se öljynkulutus oli noussut)
Vantaalta Domus ikkunoihin suivaantunut Airio (täällä myyntimies otti mitan ainoastaan sisältä)
Johtaja Sairasen mukaan ostajat eivät antaneet oikeata tietoa!
Ihmetyksen aihe kokonaisuudessaan.
Katsokaa tämä video myös, sinäkin nimim.(ennen kuin nariset täällä)
http://lotta.yle.fi/motweb.nsf/sivut/ohjelma
Koko ohjelma on katsottavissa tästä (Winmediaplayer9).
Domus on yrittäny päästä vaihtamaan ikkunoita mutta kyseinen Airio ei ole päästänyt.
Eikös se ole suomalaista työtä ja eihän suomalaiset tee toisilleen ikinä sutta ja sekundaa.
Asunnot rakennetaan sen serkifikaattien mukaan ja laatu on lisä-arvo minkä asiakas siinä saa samalla.
Nykyiset rempattavat asunnot on vaan varmaankin rakentanut joku soviet-suomitasavalta ja nyt ollaan Eu-ssa joten ei muuta kuin rintarottingilla ottamaan kehuja laadukkasta työstä.
on sitä,mikä menee "pienellä" vittuilulla läpi
on riittävä.Ja sitä laatu me täällä toisillemme
teemme.
Ensimmäisen kerran tj Sairanen sai kuulla tapauk-
sesta, kun siitä tehtaalle valitettiin. Hän ei mi-
tannut, ei asentanut, mutta koko "paskan" hän lo-
pulta sai niskaansa. Näillä sivuilla lyötyä lyö-
dään säälittä. Näillä sivuilla näitä juttuja ei
ratkaista, eikä täällä kukaan oikeutta saa. Kui-
tenkin pitäisi muistaa, että kohtuus kaikessa. Mut-
ta mitä TV.täkään katseltais, jos ei joku valita
jostain ?!?
Jos ostaja tilaa kokonaistoimituksen, avaamet kätehen, niin silloon, ainaki mää oon ymmärtäny, koko paketti tuloo yhdestä paikasta. Elikkä mittaus, toimitus, asennus ja aftersales!
Silloin, niinkuin tässä tapauksessa Domus vastaa kaikesta.
Vähä niinku Pihla, joka oli toimittanut TM:n testiin alihankkijansa tekemän ikkunan. Kun tulokset oli sutta, alkoi Pihla perääntymähän, vetämään vastuuta itteltänsä pois. Kuluttajalle päin on parasta, että on yks toimittaja ja tällöin myös yks valitusosoite, joka hoitaa koko arvoketjun. Tää ei näköjään jonkun ikkunafirman businekseen sovi. Jos tuloo häikkää, niin työnnetään pää puskaan (eli alihankkijan perseeseen piiloon). Ilmankos joillakin firmoilla on jatkuvasti puutetta ikkuna-asentajista, jos asentajat joutuvat vastaamaan päämiestensä tuotteista.
Sain ohjelman Domus-casesta sen kuvan, notta asentaja oli heti hokannu, että väärän kokoiset ikkunat oli toimitettu. Mutta sitä ihmettelin, että minkä saatanan takia sen piti mennä asentamaan ne? Tuskin se nyt koko talosta oli jo purkanut kaikki ikkunat pois. Mää ainakin olisin suhauttanu paikoilleen vaan ne ikkunat, joiden paikalta olisin ollu ottanu ne vanhat pois. Ja ennen sitä olisin soittanu Domukselle, että väärät on toimitettu. Enkä olisi alannut marisemaan itkusta ja omista ikkunoistani. JOS KERTA OLI KOKONAISVASTUULLINEN TOIMITUS.
Vai oliko asentaja soittanu ja saanut Domukselta kehoituksen laittaa ikkunat?
Pitääskö tästä asiasta perustaa oma keskustelufoorumi, jolla voitais kehittää omia teorioita ja miettiä salaliittoteorioita?
Mm: -Onko se huhu totta, että DOMUS olisi tarjoutunut vaihtamaan ikkunat, mutta tämä asiakas haluaa useamman 10 k€ kipurahat? (joku täällä niin kirjoitti)
- Sammuttiko Lieksan mies aina yöksi öljypolttimensa ja ottiko Lieksan mies tupaöljyä uuden käytetyn riisseli-golffinsa polttoaineeksi?
- Myydäänkö muitakin tuotteita kuin ikkunoita eläkeläisille eri ehdoilla?
- Antoiko TM Rakennusmaailma vinkkiä K-Rautaan, jonka kauppias edelleen vinkkasi Alavudelle testeistä?
- Teettääkö ikkunatehtaat VTT:lle menevät SFS-standardoitavat ikkunat Saksassa?
- Onko eräät ikkunatehtaat pistäneet koko konttorihenkilökuntansa ja tuotannonkin puolelta joutavat kirjoittelemaan tänne foorumeihin?
- Onko MOT:n Olli Ainola tehnyt UFO-ohjelman, muuta SuPo on takavarikoinut sen ja kaiken materiaalin?
Faktaa, niin ei tartte ihmetellä:
Ohjelmassa ei näytetty asennusrakoa rakennuksen sisäpuolelta. - Seinän rakenne on sisäpuolisen lisälämmöneristyksen johdosta sellainen, että ikkuna-aukko on rakennuksen sisäpuolelta katsottuna huomattavasti pienempi kuin ulkopuolelta. Asennusrako on sisäpuolelta katsottuna normaali 1 - 2 cm, vaikka ulkopuolella rako onkin suurempi. Tämä on kirjattuna näkemääni tavarantarkastuspöytäkirjaan, jonka ohjelma ohitti täysin asiaa käsitellessään.
Tärkeä yksityiskohta, joka selittänee sen, miksi asiakas ja ikkunatehdas ovat niin paljon eri linjoilla ikkunoiden mitoituksesta. - Kyse riidassa lienee siitä, että kumpi on oikeampi tapa mitoittaa ikkunat, ulko- vai sisäseinän aukon mukaan? Huomionarvoista on se, että tavarantarkastuksen mukaan virhettä ei ollut, mutta käräjäoikeuden tuomarin mukaan virhe taas oli. - Kuulemani mukaan Domus on maksanut asiakkaalle käräjäoikeuden tuomion mukaiset korvaukset, joten väkisinkin herää kysymys onko kyseessä nyt jonkinlainen iltalypsy julkisuutta hyväksikäyttäen?
Ja vielä lisää, jos et usko ylläolevaa - Katso videosta sisäpuolen peitelistoja. Kuinka on mahdollista peittää viiden sentin rako 42 ja 52 mm leveillä sisälistoilla? - Väittäisin, että kyse on hyvin tavallisesta peruskorjatun purutalon seinärakenteesta ja siitä avarretaanko aukkoa sisäpuolelta vai pienennetäänkö sitä ulkopuolelta ns. apukarmein. Varmasti tällaisia seinärakenteita on tullut vastaan kaikille ikkuna-asentajille, mutta työtavasta on sovittu yleensä etukäteen, niin asiasta ei yleensä tarvi käräjöidä.
Inhimillinen virhe, joka olisi pitänyt korjata
heti. Kokonaisuutena Suomessa tehdään laatutyötä,
ja erittäin hyvä asia, että ikkunat vielä tehdään
Suomessa, ala on merkittävä työllistäjä ja hyvinvoinnin tuoja ja on hyvin todennäköistä, että tätä tuotantoa ei viedä Kiinaan.
Älä yritä sotkea asioita läpinäkyvällä disinformaatiolla! Koko kirjoituksesi on täyttä puppua!
Sanoit: "Ohjelmassa ei näytetty asennusrakoa rakennuksen sisäpuolelta. ... Asennusrako on sisäpuolelta katsottuna normaali 1 - 2 cm"
Onneksi video on nähtävillä Ylen sivuilla http://195.248.86.140/kotimaa/mot/mot070212mv_ikkunat512K_Stream.wmv . Esim. videon kohdassa 16'28" näytetään asennusrakoa rakennuksen sisäpuolelta. Kuvasta näkyy selvästi, että asennusrako on moninkertainen tuohon mainitsemaasi 1-2 cm:iin verrattuna.
Eikö lisäksi tullut selväksi, että tavarantarkastaja oli jäävätty, joten tavarantarkastuspöytäkirjalla ei ole mitään merkitystä.
Käräjäoikeus on havainnut "selvän mittavirheen" http://www.yle.fi/mot/mv070212/airiot_karajaoikeudenpaatos.htm ja oikeuden päätös on lainvoimainen, koska siitä ei ole määräajan kuluessa valitettu.
Ikkuna-asentaja on vahvistanut lausuntonsa "Itku tulisi, jos olisi oma", jonka hän lausui asentamistyön yhteydessä.
Arkkitehti Kimmo Korhonen Omakotiliitosta teki oman tarkastuspöytäkirjansa. "Joka ikkunasta oli huomatettavaa." Korhonen esiintyi ohjelmassa.
ei tarvitse tehdä.
Eiköhän sovita, että suositaan laatua, siitä on kaikille eniten hyötyä.
Tässä käy kohta samalla tavoin kuin Englannin moottoripyöräteollisuudelle aikanaan.
Oltiin niin maailman parhaita muka, tehtiin laadullisesti huonoa ja teknisesti jälkeenjäänyttä tavaraa.
Sitten simbsala-bim, muutamassa vuodessa japsit veivät paremmilla ja laadukkaammilla tuotteilla markkinat, joita englantilaiset eivät koskaan enää saa takaisin.
Ainakin se on fakta, että videolla näkyi myös paljon noin 5 cm leveitä sisälistoja ja se on selvä, että viiden sentin listalla on mahdotonta peittää viiven sentin tilkeväli. Vai mitä?
Varmasti Mot:in tyyppiset ohjelmat hakevat kuviinsa ne pahimmat paikat.
Missä näit 5 cm leveitä sisälistoja. Kirjoita nyt vielä enemmän paskaa.
Täältä löytyy ikkunoista real-video
http://www.yle.fi/kamerakiertaa/
katso jutun real-video
Täältä löytyy ikkunoista real-video
http://www.yle.fi/kamerakiertaa/
Ota arkisto 22.4.2005
katso jutun real-video
Entäs jos uusi ikkuna on vanhaa pienempi, niin leveydeltään kuin korkeudeltaan?
Uuden listan tulee olla vähintään 7 cm peittääkseen sisäaukon. Onkos se oikein ja ammattiosaamisen mukaista?
Mittaukset ovat suorittaneet asentaja ja yhtiön oma myyjä.
Tuosta valosta kun tykkään minäkin. Muutoin olisinkin laudoittanut koko ikkunan
umpeen.