Huumeista ei ole mitään hyötyä ,vain ja ainoastaan haitaa,joten äänestäkää huumeettomia vaihtoehtoja.
Ei huumeille
Huumeton suomi
8499
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Huumeeton Suomi on täysi mahdottomuus. Mahdottomuus missä tahansa muussakin maassa, Suomesta puhumattakaan...
Joten onneksi toiveesi ei tule koskaan toteutumaan.
Kysymys ei ole siitä että onko huumeista hyötyä vaiko ei vaan siitä että
-laillistamalla miedot huumeet saatettaisiin saada vähennettyä kovien huumeitten käyttöä.iihmiset ei eksyis rikollisiin porukoihin säätämään pilveä
-monet kannabiksen käyttäjät joilla ei koidu käytöstä merkittäviä haittoja ei leimautuis vaaralliskiksi huumerikollisiksi
-mafia ei sais kannabiksen myynnistä rahaa vaan esim. valtio
Sitten kun asiaa tarkastelaan toiselta puolelta niin on nää riskit siitä että käyttäjämäärät lisääntyis ynnämuuta paskaa. Yhteenvetona on
vaikee sanoa olisko se loppujen lopuks kannattavaa laillistaa.
Niin, voihan sitä uskoa huumeettomaan suomeen. Tai vaikka litteään maapalloon...
Minä Tiedän...ainakin sen että pahimpia huumeita on ne mitkä lääkärit maarää ja ne mitkä on vapaasti haettavissa kaupasta eli tupakka ja alkoholi joiden käyttö on valitettavan yleistä ja jopa suositeltavaa nyky-yhteiskunnassa.
nykyään joka vaivaan löytyy joku synteettinen lääke joka taas aiheuttaa toisen vaivan johon löytyy toinen lääke ja lääkefirmat käärii isot tukut rahaa käyttäjien terveyden kustannuksella..
ei niitä kiinnosta pätkän vertaa auttaako ne lääkkeet siihen vaivaan vai aiheutuuko niistä sivuvaikutuksista suurempi ongelma koska raha ratkaisee.. tupakka ja alkoholi taas ovat kuviossa mukana siksi että ne aiheuttavat lisää tarvetta lääkkeille.. kaiken takana on raha ja maailman vauraimmat yrityksethän on nimenomaan tupakka-,alkoholi- ja lääkefirmat..
Miten sitten entisaikoina ollaan selvitty ilman lääkkeitä. tutkimukset ja jopa Raamattu kertoo että ennen parannettiin kasveilla kuten kannabis..
Hepreaksi kirjoitettu alkuperäinen Raamattu kertoo että jopa Jeesus paransi voitelemalla sairaita eräänlaisella kannabis-öljyllä. Kannabis on tunnettusti monikäyttöisin kasvi mitä maan päältä löytyy ja vasta äskettäin se on kielletty länsimaissa juuri sen takia että sillä voitaisiin korvata suurin osa näistä synteettisistä lääkkeistä mitkä tuovat niin suuret voitot erityisesti Amerikkalaisille "lääke"-yrityksille. Tästä johtuen on hyvin selvää miksi amerikassa ollaan "sodassa huumeita vastaan" (vrt. Irakin tilanne ja "sota terrorismiä vastaan" öljy eli raha kaiken takana) ja eikä siitäkään ole kauaa kun kannabiksesta joutui elinkautiseen tai joissain osavaltioissa jopa sähkötuoliin.Koko huumeiden kieltolaki on amerikkalaisten keksintöä jotta kaikki käyttäisivät heidän huumeitaan. Teidän on ehkä vaikea uskoa tätä mutta totuus kuitenkin on että Jumala loi kannabiksen, ihminen loi alkoholin ja synteettiset lääkkeet, Keneen sinä luotat?
(ihmisen tilalle voisi vielä laittaa amerikkalaiset ja niihin nyt ei ainakaan kannata luottaa sillä kaikkihan tietää että ne ajattelee vaan rahaa)
onko järkeä:
alkoholi,tupakka ja lääkkeet aiheuttaa vuosittain kymmenien tuhansien suomalaísten kuoleman ja kannabis ei oo todistetusti tappanut koskaan ketään ja silti se on laitonta,miksi ihmeessä?
tossa ylempänä on vastaus jota ei julkisesti kerrota,miksi? Jenkeillä on niin suuri vaikutusvalta kaikkiin länsimaihin että ne kyllä pystyy pitämään salassa kaiken sen mikä on niiden etujen vastaista ja toisaalta kertomaan vain sen mikä edesauttaa niitä,miten? Käyttämallä mediaa joka sekin on amerikkalaisten keksintö? ne siis valehtelee ja salailee vaikka mitä median avulla ja näin kontrolloi suurinta osaa ihmisistä jotka tottakai uskoo mitä uutisissa ja lehdissä kerrotaan. en yhtään ihmettelisi vaikka tämäkin joutuisi sensuurin kouriin.. Ajatelkaa nyt hyvät ihmiset omilla aivoillanne eikä niin kun maailman johtajat haluaa, sillä niitä ei kiinnosta miten teille loppujen lopuksi käy ja vain raha ratkaisee.
no kattokaas mitä dosentti/tohtori Pekka Saarnio on aiheesta alkoholi vs. kannabis
http://www.kaapeli.fi/viridis/archi...00/saarnio.html
Saarnio tuli johtopäätökseen:
"Alkoholi on selvästi kannabista haitallisempi päihde. Niihin kohdistettava kontrolli pitäisi mitoittaa tämän mukaisesti."
"Pekka Saarnio on dosentti ja valtiotieteen tohtori Tampereen yliopiston Sosiaalipolitiikan laitokselta. Kirjoitus on ilmestynyt myös Yhteiskuntapolitiikka lehdessä 2/2000."
Jos jaksatte ni käykää kattoo linkin takaa se koko juttu ja kattokaa viel se loppupää mihin on listattu lähteet lukuisiin arvovaltaisiin tutkimuksiin ja kirjoihin. Ja miettikää vielä miksi kaikista "IrtiMunHuumeistaRY:n" sun muiden "valistavista" kirjoituksista puuttuu lähteet.. ööö, johtuisko siitä että ne väitteet on ihan tuulesta temmattuja...
Se mitä me kaikki "puolestapuhujat" ajetaa takaa on humaanimpi päihdepolitiikka jolla poistettaisiin nykyinen diktatuurin kaltainen normaalien ihmisten ahdistelu ja yhteiskunnasta syrjäyttäminen sekä annettaisiin niille joille päihteestä on muodostunut ongelma mahdollisuus hakeutua hoitoon ilman pelkoa kiinnijäämisestä.
Ja voisitte jatkossa ennen kun muodostatte mielipiteenne perehtyä aiheeseen kunnolla niinkuin Pekka Saarnio on tehnyt.
hyvä paikka aloittaa olisi esim. HPPry (Humaania PäihdePolitiikkaa)
http://www.hppry.org
(ja turha sanoo et kyl ne pössyttelijät keksii kaikenlaisia yhdistyksiä ajamaan omaa asiaansa) kyseisen yhdistyksen perustajat eivät suinkaan ole pössyttelijöitä vaan he ovat fiksuja asiaan perehtyneitä ihmisiä.
Ajatelkaa omilla aivoillanne älkääkä uskoko sokeasti viralliseen "totuuteen" vaan kyseenalaistakaa varsinkin sellaiset väitteet mitä ei ole perusteltu eikä lähdetietoja näy mailla halmeilla.
Paljon pahempi asia kuin kannabiksen dekriminalisoiminen on nyt vielä lähempänä eli viinaveron puolittaminen. ja tupakalla pitäisi olla hintaa NY:in malliin 8$/aski niin ei ainakaa nuorilla ois varaa polttaa.. ja samoin nuorten kännääminen loppuisi roimalla viinaveron nostamisella (ei tietenkään onnistu näin alkoholisoituneessa Suomessa) Mutta miksi ei voitaisi ottaa Kannabista myyntiin viinan ja tupakan rinnalle ja nostaa näiden päihteiden verotus sille tasolle että nuorilla ei näihin olisi varaa ja opetettaisiin että vasta 18 vuotiaana on oikeus päättää omista asioistaan mukaanlukien päihteiden käytöstä, sitä ennen vastuu vanhemmilla. huimat verotulot voisi osittain käyttää palkkaveron laskemiseen-> myös pienituloiset tulisivat toimeen. Joku prosenttiyksikkö varmasti riittäisi auttamaan niitä, joille nämä päihteet ovat koituneet ongelmaksi, hakeutumaan hoitoon (joka nykyään on laittomuuden takia mahdotonta paitsi pakottamalla) ja lisäksi hoitoon on tällä hetkellä pitkät jonot johtuen rahan puutteesta.
Tiivistettynä yhteen fiksuun lauseeseen joka ei varmasti ole käynytkään teidän mielessä:
Täysi-ikäisellä pitää olla oikeus päättää asioista kuten omasta päihteidenkäytöstä ja hänelle pitäisi myös antaa ymmärtää että kun olet niin tyhmä että sorrut näihin niin saatpahan maksaa siitä koko yhteiskunnalle veroa, jotta pienituloisille (ei ole kenenkään päätös olla pienituloinen) saataisiin helpotusta veroihin.
Näin siis yhteiskunta vakaammaksi, vauraammaksi ja raittiimmaksi ja tämä kaikki tuli 16-vuotiaan pössyttelijän suusta.
(luulis pistävän keski-ikäisen alkoholistin ajattelemaan oikeen kunnolla ensimmäistä kertaa elämässään OMILLA AIVOILLAAN eikä niinkuin hän on kuullut virallisesti sanottavan)
Niin ja toi täysi-ikäisyyshän pössyttelyssä ei oo nykyään pakollista kun ei valtio valvo vaan kaiken maailman "regei-äijät" voi myydä "huumeita" koulun porteilta, ja sanotaan nyt sekin että jos valtio kontrolloisi niin olisin täysin valmis odottamaan pari vuotta että olen 18 koska tiedän kuinka tämä "huume" vaikuttaa ja pystyn odottamaan seuraavaa kertaa kaksi vuotta koska se ei aiheuta riippuvuutta. tehän ette tiedä kun ette oo kokeillu.
ja hyväähän kannattaa odottaa..
Tän tarkoitus ei oo kuitenkaan suositella kannabista eikä varsinkaan kovia huumeita eli amfetamiinia, LSD:tä, kokaiinia, heroiinia, alkoholia sun muita vaan tekemään selvän eron kannabiksen ja näiden välille.
Ymmärrän et tää ei ehkä oo oikee paikka kun tääl on kuitenkin suhteellisen nuorta porukkaa, mutta nuori olen itsekkin ja täytyy myöntää että ihmisten tietämättömyys/sokeus Suututtaa (huom! iso S) varsinkin kun ajattelen omaa tulevaisuuttani joka näillä näkymin on todella epäoikeudenmukainen ja raaka ja siksi täytyy yrittää saada muutosta aikaan.. Täten kehoitan teitä (täysi-ikäisiä) jotka ymmärtävät minua levittämään oikeaa tietoa väärän media-paisuttelun sijaan vaikka äänestämällä jotain näistä vihreistä jotka ovat oikealla asialla vaikka media onkin laskenut heidän tavoitteet näyttämään täysin päinvastaista mm. sanomalla: "he haluavat myydä huumeita lapsillesi"
AJATELKAA OMILLA AIVOILLANNE JA HANKKIKAA SITÄ TIETOA OSOITTEISTA:
http://www.kaapeli.fi/viridis/archi...00/saarnio.html
http://www.hppry.org
Ja jos joku vielä on tätä kaikkea vastaan saa hän sitä mieltä olla sillä sitä on sanan- ja päätöksenVAPAUS
tuota omilla aivoilla ajattelua ei voi korostaa liikaa. kieltolain kannattajat eivät sitä suosi, heille kun
riittää virallinen "totuus" joka ei kestä kriittistä arvostelua. syykin on selvä; se virallinen totuus perustuu
valheisiin. yhtä hyvin voisi uskoa joulupukkiin kuin politikkojen puheisiin.
Olen joka sanasta samaa mieltä kanssasi.
Nyt ois oikeesti oikea aika suomen valtion tehdä muutos päihdepolitiikkaansa. Dekriminalisoimalla kannabis otettaisiin tässä meidän alkoholin suurkuluttajavaltiossa askel kohti valoisampaa tulevaisuutta. Lamavuosina muutenkin valtiolla tekee rahasta tiukkaa niin miksei ilmainen kukkavero kelpaa?! Alkoholin käytön vähetessä pienenisi psykoosipotilaiden ja muiden maksansa paskaksi ryypänneiden määrä -> vähemmän hoitokuluja suomen valtiolle. Mutta kun ei.. mielummin kannustavat ihmisiä tuhoamaan itseään alkoholilla, joka on monta kertaa tuhoisampi, koukuttavampi ja kaikin tavoin vaarallisempi huume. Valitettavasti kun yhteiskunta antaa hyväksyntää, se tarkoittaa myös ryyppäämisen aloittamista nuorenpana kuin ennen, esim. nykyään ei ole ihme näky tollanen ~13vee poju/tytsy sekoilemassa perjantai-iltana viinapullon kanssa jossain puistossa, yömyöhään. Vielä kun ottaa huomioon että nykyisen nuorison, mukaan lukien itseni, tulee sitten aikoinaan korvata menetetty työvoima, kun suuret ikäluokat siirtyvät eläkkeelle. Moniko esimerkiksi minun ikäisistä on silloin työkyvytön alkoholisoitumisen takia? Aivan liian moni!
Kun ottaa vielä huomioon että nyt on lama-aika, työttömyys kasvussa, terveydenhuolto reistailee ja vaikka mitä, niin asiat olisivat paljon paremmin ilman kieltolakia. Valtio säästäisi merkittäviä summia rahaa, kun ei tarvitsisi käyttää resursseja kannabista käyttävien ja kasvattavien metsästykseen. Voitaisiin keskittyä kovien huumeiden kitkemiseen pois suomesta, ja muutenkin niiden kysyntä vähenisi kun ihmisten ei tarvitsisi kannabiksen ollessa laillista olla ollenkaan tekemisissä diilereiden kanssa. Valtio myös saisi veroeuroina ne miljoonat eurot mitä huumekauppiaat käärivät taskuihinsa myydessään kannabista, joka on myös lähes poikkeuksetta katukaupassa huonolaatuista. Tätä kautta vähenisi myös muu rikollisuus, esim. liikenne-, seksuaali- ja väkivaltarikokset (vähentynyt alkoholinkäyttö), ja yhteiskunta säästäisi rahaa oikeuskuluissa, poliisiresursseissa, työvoimassa yms. Myös ihmiset voisivat paremmin, ja tätä myötä terveydenhuolto saataisiin kondikseen ja olisi rahaa laittaa vaikka sitte siihen vanhusten hoitoon plus kansanterveyden parantamiseen.
Ja tää työllisyys on tosiaan yks olennainen kysymys... kumman näet ennemmin työelämässä: terveen, opinnot kunnialla suorittaneen, positiivisen elämänasenteen omaavan kannabiksen käyttäjän, vai nuorena ryyppäämisen aloittaneen, opinnot sen takia keskeyttäneet ja aivonsa&terveytensä tuhonneen viinanistin? Siinä vähän miettimistä.
Ja niinhän se on että kaikki laiton kiehtoo eli voi olla että laillisessa asemassa kannabiksen käyttö pysyisi samana tai jopa laskisi. Otetaan esimerkiksi vaikka Hollanti, jossa kannabista saa 18v täyttänyt henkilö laillisesti coffee-shopista. Silti kyseisessä valtiossa käytetään kannabista vähemmän kuin suomessa. Hassua. Ai niin, eikös se niin ollut että esim. alkoholin kieltolain aikana suomalaiset ryyppäsivät enemmän kuin sen alettua? Hassua sekin.
Eli miettikää hyvät ihmiset mihin tässä ollaan menossa, ellei tule isoja muutoksia tähän menoon. Elämme tärkeitä aikoja siinä mielessä että ihmiskunnan tulevaisuus määräytyy pitkälle seuraavien vuosikymmenten aikana, ja kannabiksen laillistaminen toisi siihen kyllä valoa ja avartaisi katseet. Olkaa rohkeita ja tehkää muutos. Ottakaa asioista selvää ja vastustakaa tätä yhteiskuntamallia, jossa kaikki pyörii rahan ympärillä ja jossa yksilö on vain vaiennettu palanen pyörivää oravanpyörää.
Laillistamalla kannabiksen suomessa saataisii rajattua ongelmat paljon paremmin. Nyt kun huumepoliisi on toiminut näinkin tehokkaasti niin pienissä kylissä ja kaupungeissa huumeita ei ole paljon. Ongelmat on siis ajettu syvemmälle. Eilen kuulin seuraavaa huumevanhempien keskustelu ryhmästä. Nuoret päihteiden käyttäjät vetää sytkärin kaasua kun muuta ei ole. Tai vaihtoehtona on halpa teollisuuskemikaali niinsanottu lakka. Miettikää nyt oikeasti kannabiksen vastustajat onko parempi kun päihdeongelmainen vetää teollisuuskemikaaleja piilossa vai luontaistuotetta valvotusti kun ne tosi ongelma käyttäjät kuitenkin jokatapauksessa jotain vetää niin ei se vyön kiristys ole se paras vaihtoehto.
VIINA TÄÄLTÄ PITÄIS KIELTÄÄ!!!! VITUTTAA NIIN SAATANASTI KÄNNISET IHMISET. NIINKU VAIKKA MUN ÄITI JOKA ON JUONU ELÄMÄNSÄ AJAN EIKÄ SITÄ ENÄÄN TUNNISTAIS SAMAKSI IHMISEKSI KU SE JOSKUS OLI. MUTTA KUKAPA SEN KIELTÄIS, VALTIOLTAHAN JÄIS PALJO RAHAA SAAMATTA JOS NÄIN KÄVIS.