Muinaisessa Roomassa provinssit pidettiin kurissa keskusvallan taholta usuttamalla niitä toistensa kimppuun. Keinona oli lupailla molemmile etuja ja saada toinen luulemaan että toinen saa enemmän. Näin provinssit riitelivät keskenään eivätkä yhdistäneet voimiaan ja keskusvalta Rooma hallitsi tuhat vuotta ("Hajota ja hallitse").
Muinainen esimerkki kertoo myös nykypäivän tilanteesta tarpeellisen. Sairaanhoitajien ja lähihoitajien kamppaillessa keskenään, milloin mistäkin (eduista, arvostuksesta..ym), työnantaja puoli pitää rivinsä tiiviinä ja saa siten näitä ammattiryhmiä hallittua ja pidettyä talutusnuorassaan.
Herätkäähän jo!
Yhdistäkää niitä voimianne niin olen varma ettei työnantaja voi olankohautuksella ohittaa yhteistä työntekijärintamaa!
Muinainen esimerkki kertoo myös nykypäivän tilanteesta tarpeellisen. Sairaanhoitajien ja lähihoitajien kamppaillessa keskenään, milloin mistäkin (eduista, arvostuksesta..ym), työnantaja puoli pitää rivinsä tiiviinä ja saa siten näitä ammattiryhmiä hallittua ja pidettyä talutusnuorassaan.
Herätkäähän jo!
Yhdistäkää niitä voimianne niin olen varma ettei työnantaja voi olankohautuksella ohittaa yhteistä työntekijärintamaa!
Vastaukset 12
Vanhimmat
tuntuu toimivan hoitoalalla.En usko,että lähi-ja sairaanhoitajien yhdistyminen yhdeksi rintamaksi,yhteisten etujen ajamiseksi,tulee koskaan onnistumaan.
Minähän en rupea amislaisten kanssa mihinkään yhteiseen rintamaan. En nyt, en huomenna, enkä ylihuomenna.
Minun puolestani kaltaisesi ylimieliset ja yhteistyökyvyttömät saavat mädäntyä palkkakuopassaan hamaan loppuun saakka.
Harmi että muut kärsivät kaltaistesi ansiosta.
Hyvä, hyvä!
Huh huh. Niin se vaan on että naisvaltaisella alalla jyräävät edelleen vanhat lait! Ylimielinen sh kokee oman subjektiivisen arvomaailmansa tärkeämmäksi kuin kaikkien yhteisen edun..
Oletko, tomppeli, ajatellut että kaltaisesti ylimieliset raukat ovat syyllisiä koko hoitoalan alennustilaan?
Sitäpaitsi, onneton, se AMK tutkintosi on ihan perseestä yliopistokoulutukseen verrattuna.
Ja kertoohan ajatusmaailmasi kapeutuneisuus heikkolahjaisuudesta.
että emme tarvitse parempia palkkoja emmekä lisää työvoimaa, kun emme ole edes valmiita taistelemaan yhdessä. Eihän Suomen itsenäisyyttäkään lahjaksi saatu!
Ja muuten, jos edes olette hoitoalan ihmisiä, miten toimitte kun työpaikkaanne tulee uusi työtoveri? Joko silmissä on tietty stereotypia, jota sitten rynnistetään toteuttamaan ja tuomaan ilmi? Ei ihme, että työpaikoilla on paha olla.
Todella harmi että yhteinen "rintama" ei koskaan ole mahdollista johtuen yksilöiden omanarvon tunnosta ja ylpeydestä.
Asian ei tarvitsisi olla niin. Ammattikohtaiset erot koulutuksen ja työn vaativuuden suhteen on tietysti hyväksyttävä, mutta on varsin ikävää jos se on esteenä yhteisiä etuja tavoitellessa.
Molempien ammattiryhmien palkkoja tulisi korottaa, ei pelkästään toisen.
Ei toinen ammattiryhmä toista uhkaa vaan se voi sitä tukea ja saada asiat paremmalle tolalle, molempien kannalta.
Yrittäkää edes. Ajatelkaa, käyttäkää järkeänne!
Jos ette siihen kykene, antakaa sitten olla ja tapelkaa keskenänne.
Superin tekemän tutkimuksen mukaan,lähihoitajat eivät ole eurooppalaisella tasolla palkkakuopassa kuten sairaanhoitajat.Miksi saikkujen pitäisi ajaa heidän palkankorotustaan ja lähäreitä ei kiinnosta kun saikkujen koulutuksen mollaaminen
Juuri tuollaisesta "miksi pitäisi tehdä toisen puolesta sitä ja tätä"-ajattelusta on parempi päästä eroon.
Tietysti jos on niin typerä ettei ymmärrä ajaa yhteistä etua niin sitten on vaan niin typerä.
Älyllisyyden puute taitaa olla syynä hoitoalan alennustilaan????
Koko homma alkoi siitä, kun Superin johto alkoi väheksyä sh-koulutusta lehtien palstoja myöten. Toiveena oli kai lähihoitajien palkankorotus, mutta en tiedä, ymmärsivätkö he ollenkaan, miten paljon pahaa verta tämä aiheutti työpaikka henkeen.
Edelleen viime sunnuntain Hesarissa, joku Superin akka korosteli lähihoitajien osaamista jne. Tehy ei sentään oo ryhtyny haukkumaan lähihoitajia julkisesti. Hyvä niin. Yhteisrintama olisi voimaa. Itsekkään en aio alentua julkisesti haukkumaan lähihoitajia ja toivon, että kansa saisi hoitajista yhtenäisen ja yhteistyökykyisen kuvan, superin huuteluista huolimatta.
Superin ja Tehyn välinen nokkapokka ja vääntö on saatava loppumaan. Toisen saamat edut eivät saa olla ristiriidassa toisten kanssa.
Liittojen olisi nyt syytä katsoa peiliin ja sen jälkeen toisiinsa. On laadittava selvät pelisäännöt ammattiryhmien ja liittojen kesken. Pelisäännöissä on käsiteltävä ja määriteltävä ammattiryhmien ammattikohtaiset erot, palkkaus, työn vaativuus ja vastuullisuus sekä koulutus. Näitä sääntöjä tehdessä on pitäydyttävä realiteeteissa ja pyrittävä saamaan aikaan molempia osapuolia tyydyttävä näkemys.
Sitten vaan yhteistuumin, toinen toistaan tukien vaatimaan etuuksia joita on jo pitkään kyselty ja joita ei ole kuulunut.
Miksi tuo ei voisi olla mahdollista? Järjestelykysymys.
Minä en ainakaan rupea yhteistyöhön. Ei järkeä.
Minä en ainakaan rupea
yhteistyöhön
Minä en ainakaan rupea yhteistyöhön.
minäminäminäminäminäminäminäminäminä...........
Voi teitä minä en ainakaan.