Digi-tv:n äänitekniikka

Hei

Kyselisin digitelevision äänitekniikasta.

Digilähteyksessä äänihän lähetetään mpeg 1 tai 2 pakattuna ja vastaavasti puretaan vastaanottimessa. Mutta kuinka laadukaasti ääni siirtyy pakattuna koteihin? Mikä esimerkiksi on mpeg -pakatun äänen toistokaista, siirtonopeus (128, 160 kbps..?) tai laatu verrattuna mp3 -ääneen? Onko digiääni periaatteessa kykenevä toistamaan taajuuskaistan 20-20000 Hz? NICAM -järjestelmässähän teoreettinen ylärajataajuus on 15 kHz...

Digitaalisen lähetyksen kanavan siirtonopeushan on luokkaa 5-8 mbps. Mikä on äänen osuus tästä kaistasta? Vaihteleeko äänen siirtonopeus kanavakohtaisesti - toisin sanoen, eroaako esim. YLE:n digilähetysten äänen siirtonopeus MTV3:n siirtonopeukisista?

Kiitos vastauksista
2696
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

MPEG audio layer 2: 224 kb/s muilla kanavilla paitsi The Voice ja MTV (Music Television) 256 kb/s ja YLE24, jolla vain 160 kb/s sekä Urheilukanavalla, AvainKanavalla ja Diggarilla 192 kb/s.

Tulkitsen tämän siten, että ääni- ja kuvavuota voisivat kanavat periaatteessa muutella vaikka lennossa, joten nämäkään äsken tarkistamani arvot eivät välttämättä ole mitenkään pysyviä.

Äänestä
  • "MPEG audio layer 2"

    Ilmeisesti siis MPEG 1 layer 2 ? ( = mp2 ).

    Yleisesti musiikin pakkaamiseen käytetty "mp3" on virallisesti MPEG 1 layer 3.

    MPEG 2 ilmeisesti sisältää myös jotain audionpakkausominaisuuksia, mutta käytetäänkö niitä missään? laatu?

    Mutta jos siis digitv:ssä ääni on MPEG 1 layer 2, niin omat kokemukseni (eivät ole digi-tv:stä, vaan muusta järjestelmästä, jossa äänenpakkaus on MPEG 1 layer 2), antavat seuraavan nyrkkisäännön (eli ei ole mitenkään tarkka asia, vaan lähinnä suuntaa-antava arvio:

    MPEG 1 layer 2 audionpakkauksessa datanopeuden (kbit/s) tulee olla noin kaksinkertainen mp3:een (eli siis MPEG 1 layer 3:een) verrattuna, jotta äänenlaatu koettaisiin samaksi.

    Eli jotta laatu vastaisi edes 128 kbps mp3 -tiedostoa, niin MPEG 1 layer 2 audiota käytettäessä äänen bittivirran tulisi olla vähintään 256 kbps. Onkin käsittämätöntä, miksi digitv:ssä ei käytetä mp3 ääntä, vaan tuota vanhempaa ja huonompaa versiota. Ehkä se huonompi on alunperin sinne standardiin kirjoitettu, mutta mp3 on ollut yleisesti käytössä ainakin jo alkuvuodesta 1999, ehkä kauemminkin (itselläni ei tarkkoja tietoja tuosta).

    Olikohan se 2000 olympialaisiin vai 1999 ties minkä lajin MM-kisoihin mennessähän digitv:n piti alunperin tulla, mutta eipä tuossa aikataulussa pysytty.

    Näinollen olisi ollut hyvä mahdollisuus määritellä uudempi digitv -standardi, jossa ääneksi olisi valittu samalla bittivirtanopeudella paremman äänenlaadun antava mp3 tai jopa open source ogg.

    Mutta byrokraatit eivät tunnetusti käytä järkeään, eivät ainakaan kansan eduksi, vaan ehkä jonkin pienen etupiirin joka näin saa enemmän patenttilisenssituloja.

    Eli jos Kollimaattorin esittämät tiedot ovat laajemminkin yleispäteviä, niin huono on siis digitv:n ääni. Erityisesti liian alhainen bittivirtanopeus mp2:lla aiheuttaa bassoäänien säröytymistä.

    Joku, jolla on digiboksi kytkettynä stereoihin ja asialliset kaiuttimet, kuunnelkaapa vaikkapa tv-ohjelmien tunnusmusiikkeja riittävällä äänenvoimakkuudella. Säröytyvätkö bassot?

    huom: bassojen säröytymistä ei jostain syystä kovin helposti huomaa stereokuulokkeilla, käytä siis nimenomaan kaiuttimia koekuunteluun.

    eli ilmeisesti vain The Voice ja MTV (Music Television) 256 kb/s tarjoavat edes maallikolle kunnollisen äänen (sekin vastaa siis 128 kbps mp3 laatua), joten hifistit varmaankin löytävät haukuttavaa jopa näidenkin kanavien äänenlaadusta.

    Itse koodaan omat mp3 -tiedostoni VBR -tekniikalla ja pyrin laittamaan keskimääräisen bittivirran n. 160 kbps tienoille. Levytilan kulutuksessa ei ole vielä isoa eroa, mutta harva kuulee tuossa enää mitään asiaankuulumattomia ääniä. Ei sellaisia moni huomaa 128 kbps mp3:ssakaan, mutta siltä varalta, että korva harjaantuisi tuollaisia pakkausvirheiden aiheuttamia laatuheikennyksiä huomaamaan, halusin pelata ns. varman päälle.

    Arkistointitarkoituksiin sitten FLAC, niin mahtuu jopa 14 CD:llistä musiikkia DVD-R -levylle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kissaherra kirjoitti:

Hei

Kyselisin digitelevision äänitekniikasta.

Digilähteyksessä äänihän lähetetään mpeg 1 tai 2 pakattuna ja vastaavasti puretaan vastaanottimessa. Mutta kuinka laadukaasti ääni siirtyy pakattuna koteihin? Mikä esimerkiksi on mpeg -pakatun äänen toistokaista, siirtonopeus (128, 160 kbps..?) tai laatu verrattuna mp3 -ääneen? Onko digiääni periaatteessa kykenevä toistamaan taajuuskaistan 20-20000 Hz? NICAM -järjestelmässähän teoreettinen ylärajataajuus on 15 kHz...

Digitaalisen lähetyksen kanavan siirtonopeushan on luokkaa 5-8 mbps. Mikä on äänen osuus tästä kaistasta? Vaihteleeko äänen siirtonopeus kanavakohtaisesti - toisin sanoen, eroaako esim. YLE:n digilähetysten äänen siirtonopeus MTV3:n siirtonopeukisista?

Kiitos vastauksista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu