Fedoran poltto

Mara_Vaa

Olisin kysellyt että minkäläisella ohjelmalla olisi ollut hyvä polttaa fedora core 6? joku hyvä ilmainen ohjelma. siis nyt olisi kyseessä dvd iso:sta.Nopeita vastauksia pitäisi tämän päivän aikana saada poltettua.Kiitoksia valmiiiksi vastanneille.

3

552

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DVD-asema

      Fiksuinta tietenkin olisi polttaa sillä softalla, jonka sait DVD-asemasi mukana (OEM).
      Levykuva (image) eli .iso tiedosto poltetaan siis näköislevynä eli imagena. Ei siis data-levynä.
      Mahdollisia ohjelmia olisi mm. http://isorecorder.alexfeinman.com/isorecorder.htm

      Koska Linuxiin on useita ilmaisia/vapaita CD/
      DVD-polttosoftia, voi polttamiseen käyttää jotakin Live-CD Linux-jakelua.

      • Mara_Vaa

        että en saanut toimimaan tuota iso record ohjelmaa.että jos jollain olisi vielä joku muu ehdotus millä polttaa fedora.siis kone millä poltan niin siinä on windows xp.omalla koneella polttaisin jos olisi dvd:n poltto asema.mutta kun tässä on vaan tavallinen dvd asema ja tässä on suse 10.2.


      • on ongelmat
        Mara_Vaa kirjoitti:

        että en saanut toimimaan tuota iso record ohjelmaa.että jos jollain olisi vielä joku muu ehdotus millä polttaa fedora.siis kone millä poltan niin siinä on windows xp.omalla koneella polttaisin jos olisi dvd:n poltto asema.mutta kun tässä on vaan tavallinen dvd asema ja tässä on suse 10.2.

        "mutta kun tässä on vaan tavallinen dvd asema ja tässä on suse 10.2."

        Fedora jaetaan 6 CD-levyllä (jo kolmelta esimmäiseltä levyltä saat hyvän työpöytäversion - tai voit asentaa 1. CD:ltä tekstipohjaisen version, jonka lisäpaketit asennat sitten verkosta yum:lla), jotka palavat siis DVD/CD-rom asemilla, joilla DVD-levyt on luettavissa, mutta polttaminen onnistuu vain CD-aihioille.
        K3B on hyvä poltto-ohjelma, joka varmasti löytyy myös SuSEsta. CD-levyimaget on poltettavissa myös komentoriviltä cdrecord-ohjelmalla. man cdrecord kertoo kaiken oleellisen. Growisofs polttaisi DVD:t - mutta nythän se ei tule kysymykseen.

        Ilmaisista Windows-polttosoftista en tiedä tuon jo mainitun lisäksi. Jokaisen ostamani dvd/cd-rw -aseman mukana on tullut tai on ollut edullisesti ostettavissa (OEM) polttosoftat.

        Fedora on asennettavissa myös kovalevyltä.
        Ohjeet löytyvät http://www.fedora.redhat.com/docs/install-guide/fc6/en/sn-installing-from-harddrive.html

        Mutta luepa huolellisesti asennusohjeet:
        http://www.fedora.redhat.com/docs/install-guide/fc6/en/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      17
      2303
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1529
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      105
      1462
    4. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1362
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1295
    6. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1206
    7. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1194
    8. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      36
      1151
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1077
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1056
    Aihe