S60 jakohihna poikki!

Nyt se sitte tapahtua ja vielä liikennevaloissa ja paljon porukkaa paikalla!!Hihna katkesi kun kytkimen nosti ja auto nyykähti siihen paikkaan kalinan säestämänä, KYLLÄ HÄVETTI !! Kaverit liukes autosta korvat punasena ja minä jäin pukkaamaan sitä sivummalle nolona tietty. Miksi volvo käyttää vielä jakohihnaa??
1315714
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

vaihtanut hihnan silloin kuin pitääkin

Äänestä
  • Katkee ne myös ennen vaihtoväliä. Ja maahantuoja/myyjä ei korvaa, kun ei ole takuuta. Turha ruveta tappelemaan, parempi vaihtaa merkkiä koska asiakaspalvelu on aivan syvältä.

    Äänestä

  • kohta entinen ex-volvoilija kirjoitti:

    Katkee ne myös ennen vaihtoväliä. Ja maahantuoja/myyjä ei korvaa, kun ei ole takuuta. Turha ruveta tappelemaan, parempi vaihtaa merkkiä koska asiakaspalvelu on aivan syvältä.

    Tuleva volvoilija :-) Hieno homma, Onnittelen valintasi puolesta...

    Äänestä

  • kohta entinen ex-volvoilija kirjoitti:

    Katkee ne myös ennen vaihtoväliä. Ja maahantuoja/myyjä ei korvaa, kun ei ole takuuta. Turha ruveta tappelemaan, parempi vaihtaa merkkiä koska asiakaspalvelu on aivan syvältä.

    Jos hihna katkeaa ennen, kun kilometrit on täynnä, niin maahantuoja korvaa hihnan, ei muuta, koska maahantuoja ei pysty/etkä sinä perustelemaan miten autoa on käytetty hihnan vaihdon jälkeen, jos se katkeaa ennen kuin vaihtoväli on täynnä.
    Se on vaan niin omasta päästä kiinni tämäkin homma.
    Ps. se on kaikilla automerkeillä sama, jos hihna/ketju katkeaa ennen seuraavan vaihtovälin täyttymistä, niin hihnan/ketjun hinnan saat korvaukseksi, mutta et muuta.

    Äänestä

Lentikö se katkennut hihna konepellin alta suoraan hankeen, niinkun eräällä täällä kirjoittaneella?

Äänestä

on pikkuiset mulkut, auto sammuu niin ollaan korvat punaisina Ja kaveritkin jättää. Buahahaaa.

Äänestä

...Volvo todellakin herättää kateutta, tai jotain sen suuntaista, mitä tulee näihin provoihin, tiedän että näihin ei pitäisi kommentoida, mutta koittakaahan kaikki elää omien autojenne ja niiden ongelmienne kannssa. Maailmassa on paljon parempia ja huonompia autoja kuin esim. Volvo, joten so what, ajan millä itse haluan, ja korjautan kaikki viat mitä ilmaantuu, itse olen tehnyt valintani, niin kuin jokainen meistä.

Äänestä

Miten paljon autolla ajettu ? montako vuotta vanha ?
Paljonko ajettu jakohihnan vaihdon jälkeen ? ja paljonko on aikaa kulunut, jos hihna on vaihdettu aiemmin ?
näihin kun vastaat, niin tiedämme sinusta enemmän, sillä se on suositus tuo 160 tuhatta/tai 4 vuotta, ja niinkuin kaikki tietää viimeiseen kilometriin sitä ei kannata ajaa, koska se 350-400€:n hihnanvaihto töineen on jokseenkin halvempi, kuin koneenosat, ja työ päälle.
Yleensä tuo tuppaa kyllä katkeamaan silloin, kun antaa koneelle tosiaan kyytiä, tai sitten starttaus vaiheessa.

Äänestä
  • Kysyttyyn kysymykseen, veti teini päänsä karvattomaan kainaloon, jos ei ruvennut imemään karvatonta m.....aan.
    V..un idiootti.

    Äänestä

mitähän järkeä valmistaa s60 luokan auto hihnalla
=pura jakopää ja vaihda hihna varmuuden vuoksi
jos ketju ei koneen säänöllistä purkamista

Äänestä
  • Ei hihnan vaihtamiseen tarvita koneen purkamista!!!!
    Otetaan vaan suojat pois, ja vaihdetaan hihna, no, jos sitä ei itse pysty tekemään, niin liikkeessä se maksaa noin 300-400€
    Jos tuo hinta on liian suuri, niin sitten ei kannata ostaa Volvo merkkistä autoa, jonka jakohihnan vaihtoväli on noin 160 tuhatta/4 vuotta, ja joka tuosta "huimasta" huoltosummasta huolimatta on vielä jopa nimellä AUTO.

    Ps. Katkee/kalisee ne ketjutkin, ja vaihtohinta on sitten aivan omaa luokkaansa.

    Äänestä

Yritä jokin parempi tarina keksiä.. Ei mennyt läpi =D

Äänestä
  • Joo! en juuri vastaile näihin viesteihin,koska
    tekniikan miehenä hävettää koko keskustelut ja
    tietämättömyys asioista.
    On niitä saksalaisia ja japanilaisia laatumerkkejä joissa
    jakohihnan vaihto maksaa yhtäpaljon kuin S60:een
    mutta vaihdetaan kaksikertaa tai useammin, samoihin kilometreihin kuin Volvo.
    Itselläni ollut kaksi japanilaista,neljä saksalaista ja kaksi ruotsalaista merkkiä.
    jälkimmäiset ovat olleet ihan käyttömielessä
    parhaasta päästä. Huoltoja ovat kaikki vaatineet
    ajallaan, mutta eivätpä ole ns. välillekään jättäneet.
    Itse olen autoilla ajanut yli 1,5 miljoonaa kilometriä.
    Ensimmäistä japsia lukuunottamatta muut hankittu käytettyinä,
    noin kaksivuotta vanhoina ja satatuhatta ajettuina, joukkoon mahtuu kaksi bensiikäyttöistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vittusaatananper..... kirjoitti:

Nyt se sitte tapahtua ja vielä liikennevaloissa ja paljon porukkaa paikalla!!Hihna katkesi kun kytkimen nosti ja auto nyykähti siihen paikkaan kalinan säestämänä, KYLLÄ HÄVETTI !! Kaverit liukes autosta korvat punasena ja minä jäin pukkaamaan sitä sivummalle nolona tietty. Miksi volvo käyttää vielä jakohihnaa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu